Upał tylko na chwilę. Nadciąga duże ochłodzenie. Pierwsze przymrozki za kilka dni

Polska dostała się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia. Do kraju napływa gorące powietrze z południa Europy. Sytuacja ta jednak nie potrwa długo. Już w drugiej połowie tygodnia do Polski nadciąga ochłodzenie. W weekend nie wykluczone są pierwsze przymrozki przy gruncie. Wszystko za sprawą zmiany napływu mas powietrza. Już od czwartku do kraju spłynie zimna, arktyczna masa powietrza przynosząc duże ochłodzenie i spadki temperatur w nocy nawet poniżej 3 stopni.

Arktyczne powietrze spłynie z północy kontynentu. Jak silne załamanie pogody może przynieść taki spływ chłodu pokazały ostatnie wydarzenia pogodowe w USA. Najchłodniejsze masy powietrza miną nasz kraj od wschodu, jednak dzielnice wschodnie odczują w związku z tym duże spadki temperatur. Zwłaszcza noce w drugiej części tygodnia i w weekend to duże spadki temperatur. Bardzo prawdopodobne są pierwsze, przygruntowe przymrozki w Polsce.

Już noc z czwartku na piątek będzie bardzo zimna w Polsce. Lokalnie, na wschodzie temperatura spadnie do 4 stopni. Jest to temperatura mierzona na wysokości 2 metrów. Przy gruncie z pewnością będzie jeszcze chłodniej. Lokalnie już w piątkowy poranek temperatury przy gruncie spaść mogą poniżej zera. Jeszcze chłodniej będzie w przyszły weekend.

Powyższa prognoza temperatury na noc z niedzieli na poniedziałek pokazuje, że na północnym wschodzie będzie tylko 3 stopni powyżej zera. Tutaj, lokalnie przymrozki są niemal pewne. Podobnie jak na obszarach podgórskich i w górach, gdzie na skutek radiacji ciepła termometry wskażą prawdopodobnie poniżej zera.

Dużo chłodniej będzie również za dnia. Poczynając od czwartku termometry przekroczą 15 stopni wyłącznie na zachodzie Polski. W weekend, na północnym-wschodzie bardzo prawdopodobne są temperatury poniżej 10 stopni Celsjusza. W najbliższych dniach zdecydowanie odczujemy pierwsze powiew jesieni. I nie będzie to złota, polska jesień.