Upał w kraju i niszczące burze z gradem. Połamane drzewa, gradobicia i podtopienia. Wiatr ponad 100 km/h w burzach. Niebezpieczne nawałnice nad Polską

Upał w kraju i groźne burze nad Polską. Pierwsze połamane drzewa, gradobicia i podtopienia oraz wysoka aktywność elektryczna.

Upał i silne burze w kraju

W środę Polska jest pod wpływem oddziaływania rozległej zatoki niskiego ciśnienia przemieszczającego się znad zachodniej części Europy w głąb kontynentu na północny-wschód. Zasadniczo pogodę kształtuje niż o imieniu Wibke, jaki znajduje się nad państwami bałtyckimi. Co więcej, z północnego zachodu na południowy wschód wędruje front chłodny z tendencją do rozwoju zafalowania i nowego niżu poprzedzony silną dolno-troposferyczną konwergencją wiatru.

Zdjęcie satelitarne wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi nad Polską i rozwojem burz na przedfrontowej linii zbieżności wiatru

intensywne burze i silne burze w kraju
Intensywne burze nad Polską i silne burze

Zgodnie z prognozami nad Polską od kilku godzin obserwujemy intensywne zjawiska burzowe. Tworzą się w bliskim sąsiedztwie frontu chłodnego, na tzw. linii zbieżności wiatru. Początkowo obserwowano rozwój superkomórek burzowych, następnie stworzyła się z tego burza wielokomórkowa w formie liniowej z propagacją w kierunku wschodnim. Między innymi przez rejon Otwocka i okolic przeszedł silny downburst, dlatego doszło do wystąpienia wiatrołomów. Burze superkomórkowe obserwowane są także na obszarze Śląską Opolskiego i Górnego Śląska. Szacuje się, że akumulacja opadów burzowych może sięgać do 15-30 mm, a punktowo do 40 mm. Podczas burz należy spodziewać się opadów gradu do 3-4 cm, wiatr w porywach może sięgać 90-110 km/h. W kolejnych godzinach tworzyć będą się następne burze z rotującymi prądami wstępującymi. Dodatkowo w kraju występuje upał i miejscami temperatura przekracza 30-32 stopnie za sprawą zalegania powietrza zwrotnikowego.

W środę burze są znacznie intensywniejsze niż minionej doby, gdy to dominował izolowany tryb konwekcji, przyjmując głównie formę superkomórek burzowych. Na zachodzie i centrum kraju oraz północnym wschodzie przechodziły superkomórki i układ burzowy z wałem szkwałowym. Dziś kilka superkomórek burzowych utworzyło układ liniowy z dużym potencjałem do generowania silnych podmuchów wiatru.

Silne burze nad Polską i upał w wielu regionach. Dane radarowe z sieci POLRAD pochodzące z godziny 15:40 czasu lokalnego

upał i silne burze w kraju
Upał w kraju i silne burze

Groźne burze i silny wiatr w kraju

Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw wzrosła dziś chwiejność termodynamiczna, co w połączeniu z procesami wspomagającymi konwekcje doprowadziło do powstania intensywnych burz. Rozwój burz zachodzi nie tylko na przedfrontowej strefie konwergencji wiatru, gdzie doszło do znacznej akumulacji pary wodnej i pod wpływem siły wyporu utworzyły się niebezpieczne burze. Co więcej, burze w kolejnych godzinach tworzyć mają się w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego z niewielkim niżem barycznym w jego obrębie.

Upał i silne burze nad krajem występują

Upał i silne burze w kraju, dane z detektorów wyładowań za ostatnie 120 minut w kraju i obszarach przyległych

Intensywne burze w czerwcu nad Polską
Intensywne burze i ulewy w kraju

Silne burze nad Polską

W godzinach po południowych dziś burze mają występować w centralnej, wschodniej, południowo-wschodniej części kraju. Prognozujemy, że strefa najintensywniejszych zjawisk towarzyszących burzo występować ma mniej więcej w pasie od Kotliny Kłodzkiej przez Wyżyny Śląską, Małopolską i Lubelską. Komórkom burzowym towarzyszyć będą opady deszczu do około 40-45 mm oraz silny, porywisty wiatr z przewagą kierunków zachodnich, osiągający prędkość do 90 km/h. Miejscami niewykluczone porywy wiatru do 110-120 km/h. Co więcej, burze będą się przesuwały na ogół z zachodu na wschód kraju, gdzieniegdzie przechodząc przez ten sam obszar kilka razy, co może powodować duże akumulację opadów w krótkim czasie i lokalne podtopienia oraz zalania. Podczas burz należy spodziewać się opadów gradu, miejscami nawet o średnicy do 5-7 cm. Upał już jutro znajdzie się poza Polską, gdyż front chłodny wyprze powietrze zwrotnikowe. Jednak wróci jeszcze w tym tygodniu i będą kolejne silne burze.

Polecamy: Ochłodzenie w Polsce. Temperatury runą w dół o 16 stopni. Jak długo potrwa powiew chłodu w czerwcu ?

W nocy ze środy na czwartek strefa burz będzie się z każdą godziną przesuwała w kierunku wschodniej granicy kraju. Jednak najsilniejsze zjawiska prognozowane są na Lubelszczyźnie oraz w części województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego. Co więcej, opady deszczu towarzyszące burzom mogą osiągać do 40-45 mm. Jednak porywy wiatru do około 90 km/h, miejscami powyżej 100 km/h. Możliwy grad. Aczkolwiek północy zjawiska osłabną a około godz. 1-3 nad ranem ich strefa opuści granice naszego kraju.

Źródło: Fanipogody.pl, sat24.com, blitzortung.org, windy.com,