Upał w listopadzie +30 stopni. Mróz na północy do -30 stopni. Ekstremalnie skrajne temperatury ostatniej doby

Bardzo fajnie prezentował się kontrast termiczny podczas ostatniej doby w Europie. Podczas gdy na południu notowaliśmy upał, na północy kontynentu panował siarczysty mróz. Zobaczmy szczegóły oraz jak będzie to wyglądało w kolejnych dniach.

Upał na południu. Mróz na północy. Sytuacja synoptyczna

W zasadzie to wszystko na naszym kontynencie układa się wg. planu. Na północy czuć już powiew zimy, mróz i śnieg dają się we znaki. Na południu lato w pełni, w wielu regionach pojawia się upał. Jeśli ktoś jest stęskniony słońca i wysokich temperatur jeszcze w Europie znajdą się miejsca na kilkudniowe ładowanie baterii.

Upał na południu, a mróz na północy. Ciekawa pogoda w Europie
Upał na południu. Mróz na północy. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa synoptyczna. Widzimy na niej przyczyny podziału Europy na letnie południe i zimową północ. W południowej części Europy rozlokowały się silne wyże. Zapewniają one dobrą, słoneczną pogodę oraz napływ ciepłych mas powietrza wprost z Afryki. Podczas gdy na południu pogoda jest wyżowa, północna połowa Europy wciąż znajduje się pod wpływem atlantyckiej cyrkulacji powietrza. Raz za razem przechodzą tędy kolejne, aktywne niże przynosząc mnóstwo opadów i dynamiczną aurę. Do północnej Europy spływa też znacznie chłodniejsze powietrze z północy.

Upał na południu Europy. Jak wyglądają prognozy?

W tej części wpisu zajmijmy się tą przyjemniejszą częścią kontynentu. Upał na południu Europy ma się dobrze. Poniżej zestawienie dziesięciu miejsc z najwyższą temperaturą podczas ostatniej doby.

Upał blisko na południu Europy
Prawie upał na południu kontynentu

Wychodzę na jakiegoś bajkopisarza, ponieważ książkowo, ostatniej doby upał w Europie nie wystąpił. Jednak nie bojąc się hejtu powyżej pokazuję wartości faktyczne za ostatnią dobę. Jak widzimy temperatury bardzo mocno zbliżyły się do wartości 30 stopni będącej z definicji dolną granicą upału. Jednak przeglądając wartości temperatury z ostatnich dni upał pojawia się na południu Europy praktycznie każdego dnia.

Ostatni upał w Europie w tym roku

Powyżej animacja prognoz temperatury. Widzimy tu, że jednak zima zacznie wygrywać nad Europą batalię z latem. Ponieważ chłodne powietrze z północy zacznie coraz mocniej napierać na regiony południowe, prawdopodobnie w tym sezonie upał w Europie już nie wystąpi. Na powyższej animacji widzimy nawet, że w Hiszpanii, czy Francji w trzeciej dekadzie miesiąca pojawiać zacznie się mróz. Przeczytaj również: Śnieżyca w Polsce. Nawet 20 cm śniegu

Lato w Europie ustąpi. Zima nadciąga z północy

Podczas gdy na południu Europy obserwujemy ostatnie podrygi lata, na północy zima już dawno wygrała walkę z ciepłą porą roku. W czasie gdy w ostatnich dniach na południu kontynentu notowaliśmy upał, na północy Europy mróz sięga -30 stopni Celsjusza.

Mróz na północy Europy. Olbrzymia różnica temperatury
Mróz na północy kontynentu

Widzimy, że mróz w Skandynawii osiągnął ostatniej doby -30 stopni Celsjusza. Oznacza to, że dobowa różnica temperatury między południem, a północą kontynentu wyniosła ostatniej doby sześćdziesiąt stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę, że odległość to raptem kilka tysięcy kilometrów, całkiem realne jest wsiąść nocą do samolotu w Skandynawii w trzydziestostopniowym mrozie i po 5-6 godzinach lotu wysiąść z samolotu wprost na panujący tam upał. To oczywiście takie drobne żarty z mojej strony, jednak przyznacie, że różnice temperatury notowane pomiędzy północą, a południem Europy robią niesamowite wrażenie?

upał
Upał na południu, mróz na północy