Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Koszmarny upał w Polsce i regionie. Nawet 36-40 stopni Celsjusza. Potwornie groźna końcówka lata

Upał w Polsce i regionie. Przełom sierpnia i września


Dzisiejsza doba może być jedną z najgroźniejszych pogodowo w 2023 roku nad Polską. Z rana wydałem ostrzeżenia, że silne burze przechodzą nad Polską i będą przechodzić również w kolejnych godzinach. Teraz zajmijmy się temperaturą, ponieważ upał w części kraju będzie dziś nie do zniesienia.

Potężny upał na wschodzie Polski

Mieszkańcy zachodnich regionów kraju będą zdziwieni. Podczas gdy na zachodzie temperatury dziś to zaledwie 13-16 stopni Celsjusza, na wschodzie kraju panował będzie upał. Jeden z silniejszych w tym roku. Czym to jest spowodowane?

Upał na wschodzie Polski. Czym jest spowodowany?
Upał na wschodzie Polski. Czym spowodowany

Powyżej mapa synoptyczna na dzisiejszy dzień dla Polski. Widzimy tu strefę pofalowanego frontu atmosferycznego. Jest to front bardzo aktywny, stąd burze i nawałnice w Polsce dziś i w nocy będą naprawdę bardzo silne. Jednak tutaj o temperaturze powietrza. Podczas gdy po zachodniej stronie frontu do kraju spływa chłodne powietrze polarnomorskie, na wschód od frontu obserwujemy napływ gorących, zwrotnikowych i zasobnych w wilgoć mas powietrza. Tak silne adwekcja ciepła zdarza się w naszym regionie bardzo rzadko.

Upał w Polsce Wschodniej. Napływ gorących mas powietrza
Upał na wschodzie Polski. Silny napływ zwrotnikowych mas powietrza

Wystarczy wspomnieć, że temperatury powietrza 1.5 kilometra nad powierzchnią ziemi na wschodzie kraju sięgną dziś 23 stopni Celsjusza. To znacznie cieplej, niż notowali będziemy na zachodzie kraju na wysokości pomiarowej (2 metry n.p.g). Przeniesie się to oczywiście na bardzo silne wzrosty temperatury przy powierzchni ziemi. O temperaturach w Polsce za moment, dodajmy, że dziś temperatury na wschód od kraju sięgać mogą 40 stopni Celsjusza. Bardzo rzadki incydent w tym okresie roku w naszym regionie.

Nieprawdopodobny upał na wschodzie kraju

Przejdźmy do konkretów. Dziś modele numeryczne na wschodzie kraju widzą upał przekraczający nawet 36 stopni Celsjusza. Lokalnie wartości te mogą być nawet nieco wyższe, jednak nie to jest jedynym problemem, który będzie dokuczał nam podczas dzisiejszej doby.

Upał i wysoka wilgotność dokuczą nam we wtorek na wschodzie kraju
Upał i wysoka wilgotność będą dokuczały nam we wtorek na wschodzie

Prócz bardzo wysokich temperatur na wschodzie Polski dokuczać będzie nam także wysoka wilgotność. Wodność atmosfery to ponad 40mm, a wilgotność w jej dolnych partiach przekraczać będzie 70-80 %. Przy tak wysokich temperaturach powietrze na wschodzie będzie dziś parne i ciężkie. Wciąż nie mogę napatrzeć się na olbrzymi kontrast temperatury jaki czeka nas dzisiejszego dnia nad krajem. Dwadzieścia stopni różnicy pomiędzy wschodem, a zachodem Polski. Niesamowicie układa nam się pogoda na koniec sierpnia. Warto dodać, że upał pojawi się jeszcze w środę na krańcach wschodnich. Jednak gorące, zwrotnikowe powietrze wypychane będzie na wschód przez front atmosferyczny.

Lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa

Nie oznacza to wcale, że to już koniec lata i wysokich temperatur w kraju. Poniżej animacja prognoza temperatury dla Polski.

Upał w kraju. Wysokie temperatury także we wrześniu

Widzimy oczywiście silny upał we wtorek i wypychanie ciepłych mas powietrza w środę na wschód od kraju. Czwartek i piątek upłyną nam w nieco niższych temperaturach powietrza. Jednak już przyszły weekend to powrót wysokich, letnich temperatur do kraju. Jeszcze wczoraj modele pogodowe widziały na sobotę i niedzielę ponad 30 stopni w kraju. Obecnie prognozy nieco obniżyły wartości prognozowanych temperatur powietrza. Jednak nie oznacza to, że lato powiedziało już ostatnie słowo w naszym regionie.

Wysokie temperatury na początku września w Polsce
Wysokie temperatury na początku września w Polsce

To oczywiście odległe terminy, dlatego nie będę tu rozpisywał się z dokładnością co do dnia. Jednak w prognozach pogody widać jeszcze dni gorące. Lokalnie, zwłaszcza na wschodzie Polski z pewnością pojawi się jeszcze upał. Nie będzie to oczywiście żar tak silny jak dziś, jednak w pierwszej dekadzie września trzydziestki w kraju z pewnością zostaną jeszcze przekroczone. Tymczasem uważajcie dziś na siebie. Przypominam, że wtorek i noc z wtorku na środę przyniosą niszczące zjawiska pogodowe w kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk