Upał w sierpniu dobije tu do 51 stopni. Żar z nieba leje się w Europie i w Polsce. Kiedy fala upałów odpuści?

Ganiacie mnie za ten upał 50 stopni, jednak niesamowite dla mnie są tak wysokie temperatury. Dlatego w pierwszej części wpisu zajrzymy na Bliski Wschód. Następnie sprawdzimy gdzie bardzo gorąco jest także w Europie. W drugiej części prognozy postaram się odpowiedzieć na pytanie jak długo fala upałów potrwa jeszcze w Polsce.

Nieprawdopodobny upał na Bliskim Wschodzie

Temperatury w okolicach 50 stopni Celsjusza zawsze będą robiły na mnie piorunujące wrażenie. Takie właśnie wartość wskazywały będą w najbliższych dniach termometry na Bliskim Wschodzie. Poniżej spis lokalizacji z najwyższą temperaturą w Azji ostatniej doby.

Silny upał blisko 50 stopni na Bliskim Wschodzie
Upał na Bliskim Wschodzie blisko 50 stopni

Widzimy, że obecnie najsilniejszy upał panuje w Iraku. Temperatury ostatniej doby przekroczyły tu 48 stopni Celsjusza. Tylko stopień mniej pokazały termometry w Arabii Saudyjskiej. Powyżej 45 stopni jest również w Iranie, ZEA, czy Omanie. Fala upałów w regionie ma się doskonale, a co gorsze wysokie temperatury nie odpuszczą tu przez najbliższe tygodnie. Poniżej prognoza temperatury, z której wynika, że temperatury w opisywanym regionie sięgnął w przyszłym tygodniu nawet 51 stopni Celsjusza.

Upał na Bliskim Wschodzie sięgnie 51 stopni. Rekord temperatury zagrożony
Upał na Bliski Wschodzie sięgnie 51 stopni Celsjusza

Przypomnijmy, że rekord regionu to 52.8 stopni Celsjusza. Jest on zagrożony, ale o tym pisał będę bliżej terminu wystąpienia aż tak silnych wzrostów temperatury.

Upał w Europie również jest bardzo silny

Wróćmy na nasz kontynentu, ponieważ w wielu regionach Europy temperatury również są bardzo wysokie. Oczywiście, nie jest to upał tak potężny jak na Bliskim Wschodzie. Półwysep Arabski to już właściwie strefa zwrotnikowa. Jednak zwrotnikowe powietrze od pewnego czasu dociera również do Europy. Dlaczego tak jest? Spójrzmy na mapę synoptyczną.

Dlaczego upał w Europie jest tak silny
Upał w Europie. Jakie są przyczyny

Od razu w oczy rzuca nam się głęboki, silny niż atlantycki z regionu Wysp Brytyjskich. Przynosi on dziś silną wichurę w tym regionie. Jednak w połączeniu z wyżami z północy, centrum i wschodu Europy, niż z okolic Wysp powoduje silny napływ mas powietrza z południa. Są to gorące masy o cechach zwrotnikowych. Dlatego też upał opanował większość regionów Europy. Poniżej mapa z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień.

Upał w sobotę w większości regionów Europy
Upał panował będzie dziś w znaczniej części Europy

Ponad 30 stopni odnotujemy dziś we wszystkich regionach Europy prócz Skandynawii, Rosji i Wysp Brytyjskich oraz oczywiście Alp. Na południu Iberii temperatury zbliżą się dziś do 40 stopni Celsjusza. Podobnie jak w pasie od południa Rosji, przez Turcję po Grecję, Bułgarię, Bałkany i część Włoch. W Europie Centralnej i Wschodniej termometry wskazywały będą dziś do 35 stopni Celsjusza. Podobne wartości temperatury w Europie również w najbliższych dniach, jednak pogoda w ostatniej dekadzie sierpnia zacznie się zmieniać. O tym w części wpisu dotyczącym Polski.

Wiemy kiedy fala upałów w Polsce odpuści

Część wpisu dotyczącą Polski zacznę niejako od końca. Poniżej animacja prognoz temperatury dla Europy. Widać tu będzie doskonale, kiedy gorące, zwrotnikowe masy powietrza wypchnięte zostaną z naszego regionu.

Upał w Europie. Kiedy zakończy się fala upałów?

Bardzo wysokich temperatur w naszym regionie spodziewać musimy się praktycznie przez cały kolejny tydzień. Wyże baryczne nieco odpuszczą w przyszły weekend. Prawdopodobnie będzie skutkowało wkroczeniem z zachodu strefy chłodnego frontu atmosferycznego. Wypychanie tak gorących zwrotnikowych mas powietrza może mieć bardzo dynamiczny i groźny przebieg. Jednak to dopiero w przyszły weekend. Będzie jeszcze okazja o tym napisać. Tymczasem zobaczmy jakie temperatury czekają nas w Polsce w losowo wybrany dzień przyszłego tygodnia. Padło na środę 23 sierpnia.

Upał również w przyszłym tygodniu
Upał w Polsce również w przyszłym tygodniu

Widzimy, że upał w przyszłym tygodniu w Polsce nie odpuści, jednak nie będzie już tak silny jak choćby w rozpoczynający się weekend. Zamiast 35 jak dziś, czy jutro, od poniedziałku najwyższe temperatury w kraju to okolice 32-33 stopni. To nadal są oczywiście wysokie temperatury powietrza. Cieszmy się nimi. Końcówka przyszłego tygodnia przyniesie zmiany w pogodzie. Na koniec zachęcam do zapoznania się z prognozą pogody na sobotę 19 sierpnia. Dziś czeka nas groźna pogoda, dlatego uważajcie na siebie.