Upał wedrze się do Polski. Żar do 34-35 stopni na wschodzie. Wojna dwóch mas powietrza przyniesie silne nawałnice

Prognozy pogody zdają się stabilizować. Wszystko wskazuje na to, że gorące masy powietrza ze wschodu w weekend dotrą również do wschodniej połowy kraju. W części Polski pojawi się upał. Nie w całym kraju będzie tak ciepło. Zderzenie dwóch mas powietrza nad krajem przyniesie burze i nawałnice. Lokalnie pogoda w weekend w Polsce będzie bardzo groźna.

Upał na wschodzie Europy. Dlaczego zrobi się tak gorąco?

Zanim napiszę gdzie i kiedy zrobi się gorąco w Polsce, spójrzmy co będzie przyczyną niecodziennej pogody w Europie. Przyznać należy, że rzadko zdarza się, by na całym wschodzie kontynentu upał był silniejszy niż na południu Europy, w tym Hiszpanii. Właśnie z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia za kilkadziesiąt godzina. Dlaczego tak się stanie?

Dlaczego silny upał pojawi się w Europie
Upał w Europie Wschodniej. Przyczyną silny wyż na wschodzie

Powyżej mapa z sytuacją baryczną na sobotę 5 sierpnia. Na mapie zaznaczyłem silny wyż ze wschodu Europy. Wzdłuż południowych i zachodnich obszarów wyżu zaciągane jest gorące, zwrotnikowe powietrze aż z okolic Półwyspu Arabskiego. To właśnie te masy powietrza przyniosą silny upał mieszkańcom wschodniej Europy, w tym części Polski.

Zwrotnikowe powietrze na wschodzie Europy. Pojawi się silny upał

Potwierdzają to mapy temperatury mas powietrza na poziomie 850 hPa. Widać jak na południowym wschodzie i wschodzie kontynentu zalegają bardzo gorące, zwrotnikowe masy powietrza. Upał na Ukrainie, na południu Rosji, w Bułgarii, czy Rumunii sięgał będzie 35-36 stopni Celsjusza. Bardzo gorąco zrobi się również w części naszego kraju.

Upał w części Polski. Gdzie zrobi się gorąco i jak wysokie będą temperatury?

Podczas gdy bardzo ciepłe masy powietrza rozleją się po Europie Wschodniej, nie wszędzie temperatury będą wysokie. W Europie Zachodniej (pomijając południowy zachód) weekend będzie chłodny. Temperatury w Wielkiej Brytanii to zaledwie kilkanaście stopni Celsjusza. We Francji, czy w Niemczech termometry ledwo wskażą dwudziestki. Granica dwóch mas powietrza przebiegała będzie nad Polską. Podczas gdy weekend na zachodzie Europy (ale i Polski) nie będzie rozpieszczał temperaturami, na wschodzie Polski upał. Zobaczmy prognozy temperarury.

Upał nadciągnie do Polski ze wschodu

Na powyższej animacji doskonale widać, jak gorące powietrze z każdym dniem zbliża się do kraju ze wschodu Europy. Dlatego też w weekend upał pojawi się we wschodniej połowie kraju. To znaczy, upał zgodny z definicją (powyżej 30 stopni) przydarzy się przy wschodniej granicy Polski. W centrum i na wschodzie sobota będzie dniem gorącym, ale nie upalnym. Jeszcze cieplej będzie w niedzielę, kiedy to trzydziestki pojawić mogą się na całym wschodzie kraju. Jednak powiew lata na wschodzie przyniesie nam poważne zagrożenie w pogodzie nad Polską. Będzie także duży kontrast termiczny. Przeczytaj również: Prognoza pogody na czwartek 3 sierpnia

Zderzenie dwóch mas powietrza. Nawałnice nad Polską

Ponieważ nad naszym krajem zalegały będą skrajnie różne masy powietrza, mówić będziemy o dużym kontraście termicznym. Dodatkowo, z południa Europy do Polski dotrze aktywny niż. Dokładając do tego fronty atmosferyczne mamy prawdziwą mieszankę „wybuchową”. Pogoda w weekend we wschodniej Polsce prawdopodobnie będzie niebezpieczna.

Nawałnice możliwe w weekend na wschodzie Polski

Na chwilę obecną modele pogodowe widzą bardzo silne nawałnice na wschodzie Polski oraz intensywne ulewy w centrum kraju. Z pewnością przygotujemy dla Was stosowne wpisy z ostrzeżeniami. Głównym bohaterem tegoż wpisu jest upał, który powróci niespodziewanie do niewielki części kraju. Dlatego zostawmy burze i nawałnice w weekend jako formę wstępnego ostrzeżenia. Szerzej o nich napiszemy w oddzielnych wpisach.