Upał wtargnie do Polski. Sprawdź, kiedy temperatury wzrosną do 32-33 stopni Celsjusza. Gdzie w kraju z nieba poleje się afrykański żar?

Weekend przynosi nam delikatne ochłodzenie, a przede wszystkim sporo opadów w kraju. Nie oznacza to wcale, że lato późną wiosną wycofuje się z Polski. Wręcz przeciwnie. Temperatury będą wysokie. W niektórych regionach kraju pojawi się upał. W dzisiejszej prognozie sprawdzimy, gdzie temperatury będą bardzo wysokie i kiedy spodziewać możemy się silnego wzrostu temperatury powietrza.

Upał w Europie staje się coraz silniejszy

Zanim przejdziemy do prognoz pogody dla Polski, sprawdźmy gdzie i kiedy upał stanie się bardzo silny w Europie. Wszystko to za sprawą wyżów, które opanują Europę w nadchodzącym tygodniu.

Upal w połowie Europy za sprawą wyżów
Wyże zapewnią upał w przyszłym tygodniu w Europie

Powyżej mapa z prognozą opadów i rozmieszczenia ośrodków barycznych na drugą część przyszłego tygodnia. Widzimy, że Europę zdominowały wyże. Za ich sprawą nad kontynent docierały będą bardzo ciepłe masy powietrza z południowego wschodu. Tak się składa, że będzie to bardzo ciepłe powietrze z rejonów Morza Czarnego, a nawet Półwyspu Arabskiego. Przełoży się to oczywiście na temperatury powietrza. Te w Europie w kolejnych dniach czerwca będą bardzo wysokie.

Upał w Europie w przyszłym tygodniu. Na południu afrykański żar
Upał panował będzie w Europie w przyszłym tygodniu

Powyżej mapa z prognozą temperatury na czwartek 6 czerwca. Widzimy, że niemal cała południowa Europa ogarnięta zostanie falą upałów. Podczas gdy w bieżący weekend upał panuje praktycznie wyłącznie w Hiszpanii, tak w drugiej połowie tygodnia ponad 30 stopni Celsjusza na termometrach ujrzą mieszkańcy południa Francji, Włoch, Grecji, Bałkanów, Turcji, czy południowej Rosji. Lokalnie temperatury na południu Europy zbliżały będą się do 40 stopni Celsjusza.

Upał dotrze również do Polski. Gdzie i kiedy zrobi się gorąco?

Wiemy już, że przyszły tydzień będzie w regionie raczej wyżowy, a do Europy napływało będzie bardzo ciepłe powietrze z południowego wschodu i wschodu. Sprawdźmy zatem jakie będzie miało to przełożenie na temperatury w naszym kraju.

Upał w Polsce. Prognoza temperatury na przyszły tydzień

Powyżej animacja prognoz temperatury wykonana na podstawie danych z modelu ECMWF (dane wxcharts). Widzimy tu ochłodzenie, jakie panuje w weekend w Polsce. Od poniedziałku zacznie zaznaczać się napływ ciepłych mas powietrza do kraju ze wschodu. Już w poniedziałek na wschodzie kraju spodziewamy się ciepłych mas powietrza, a dzień może być gorący (ponad 25 stopni Celsjusza). Podobne temperatury we wtorek, a w środę zrobi się jeszcze cieplej. Upał jeszcze nie wystąpi, ale temperatury do połowy przyszłego tygodnia zrobią się iście letnie.

Upał zapanuje w Polsce na koniec przyszłego tygodnia
Upał w Polsce w przyszły weekend

Jeśli powyższe prognozy sprawdzą się to w przyszły weekend w Polsce możemy liczyć na temperatury rzędu 32-33 stopni Celsjusza. Właściwie to w części Polski, ponieważ gorące powietrze z południowego wschodu nie dotrze w każdy zakątek kraju. Upał pojawi się przede wszystkim na południowym wschodzie Polski. Temperatury w sobotę i niedzielę 8-9 czerwca sięgały będą nawet 32-33 stopnie. Na Ukrainie temperatury mogą być jeszcze wyższe. To jeszcze nie są pewne prognozy, ponieważ modele pogodowe wciąż korygują swoje wyliczenia. Z większym prawdopodobieństwem o tym, czy silny upał w weekend wystąpi będą mógł napisać w okolicach środy. Według modelu GFS o dalszym zasięgu w drugiej dekadzie miesiąca upał zacznie pojawiać się również na zachodzie kraju. To jednak już prognozy wybiegające o 10 dni w przód. Będzie jeszcze czas o tym pisać. Przeczytaj również: Gwałtowne załamanie pogody przez niż nad Polską

Pogoda w przyszłym tygodniu uspokoi się

Po burzliwym i deszczowym weekendzie, Polska i region zaczną dostawać się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia. Oznacza to oczywiście znaczne uspokojenie w pogodzie. Burze pojawiać mogą się jeszcze w poniedziałek na wschodzie, czy we wtorek na południowym wschodzie. Jednak w kolejnych dniach przyszłego tygodnia deszczu spodziewamy się coraz mniej. W środę i czwartek padać może tylko sporadycznie i mocno lokalnie.

Burze jeszcze wrócą do Polski
Burze wrócą do Polski na koniec przyszłego tygodnia

Po spokojniejszych kilku dniach, w przyszły weekend wrócą do nas burze. Przypominam, że w części kraju występował będzie upał, dlatego burze lokalnie mogą być bardzo silne. Jednak o tym pisali będziemy we wpisach w drugiej części przyszłego tygodnia. W tym wpisie najważniejsza dla mnie była temperatura powietrza i to, by przekazać Wam, że do kraju dotrą bardzo ciepłe masy powietrza.