Upały i silne burze w Europie. Lokalnie prawie 40 stopni ciepła

Do Europu Zachodniej nadal napływa gorąca, niestabilna masa powietrza. Powoduje to, że od kilku dni na Półwyspie Iberyjskim, we Francji, ale i Wyspach Brytyjskich i w Skandynawii panują bardzo wysokie temperatury. W Hiszpanii i Portugalii mówimy wręcz o silnych upałach.

Dziś i jutro na południowym zachodzie Europy słupki rtęci wzrosnąć mogą do nawet 36 kresek powyżej zera. W Skandynawii temperatury od kilku dni sięgają trzydziestu stopni. To raczej rzadko spotykany rodzaj pogody w tej części kontynentu. Dzisiaj na północy Europy również będzie bardzo ciepło. Przykładowo w Szwecji termometry wskażą 29 kresek powyżej zera. Jak widać upał w tym regionie również nie jest wykluczony.

Trochę chłodniej będzie dziś w Europie Centralnej i Wschodniej, choć na przykład na południe Niemiec i Polski napłynie dziś gorąca, zwrotnikowa masa powietrza przynosząc silne burze. Temperatury w Europie Centralnej sięgną dziś 25-27 stopni. Lokalnie może być jeszcze cieplej. Zjawiska burzowe będą dziś intensywne w wielu regionach Europy.

Piątek 26 czerwca przyniesie najsilniejsze burze w dwóch regionach kontynentu. Niszczące burze wystąpią na południu i w centrum Francji. Bardzo silne zjawiska burzowe spodziewane są również w Czechach, na Słowacji oraz południowej i częściowo centralnej Polsce. Szczegółowo o dzisiejszych burzach nad Polską pisaliśmy w porannym wpisie burzowym. Ostrzegamy mieszkańców Polski południowej i centralnej. Dzisiejsze burze mogą być naprawdę silne.

Dość silne zjawiska burzowe wystąpią dziś również na Wyspach Brytyjskich i w wielu miejscach Europy Centralnej. Największym zagrożeniem ze strony piątkowych burz będą intensywne opady deszczu prowadzące lokalnie do zalań. Jutro kontynuacja upalnej pogody w Europie.