Z dużą uwagą obserwujemy prognozy modeli numerycznych na poniedziałkowy dzień. Zwłaszcza dla obszaru województwa lubelskiego, gdzie zamierzamy prowadzić działania terenowe. Dużo wskazuje, że będziemy mieć do czynienia z silnym załamaniem pogody.
Sytuacja synoptyczna na dzień 1.07.2019 r. godzina 12 UTC
W pierwszy dzień lipca Polska będzie pod wpływem rozległej zatoki wieloośrodkowego niżu o imieniu „NASIR” znad Skandynawii. Od północnego – zachodu na południowy – wschód przemieszczać ma się front chłodny. Przed strefą frontu atmosferycznego zalegać ma gorące, wilgotne oraz niestabilne powietrze zwrotnikowe. W związku z nasunięciem się nad Polską prądu strumieniowego występować ma silniejszy poziomy przepływ mas powietrza na wszystkich istotnych poziomach izobarycznych. W południe strefa frontu chłodnego najprawdopodobniej przebiegać będzie od Polesia po Dolny Śląsk. Między północną a południem Polski różnica temperatury na poziomie 850 hPa, czyli około 1500 m.n.p.g wyniesie blisko 13°C.
W obszarze o podwyższonej niestabilności prędkość wiatru na wysokości 850 hPa sięgnie 15-20 m/s, na wysokości 700 hPa około 25 m/s, a 500 hPa do 30-35 m/s. Ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km sięgnie 20-25 m/s, 0-3 km do około 20 m/s. W zależności od stopnia rozwoju dolnego niżu, podwyższone mogą być również wskaźniki kierunkowego ścinania wiatru – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Powyższe warunki prowadzić mogą do rozwoju dobrze zorganizowanych i rozbudowanych komórek burzowych. Mogą to być zarówno superkomórki burzowe – zwłaszcza w pierwszej, izolowanej fazie rozwoju burz, ale także układy burzowe z segmentami szkwałowymi. Zagrożeniem związanym z burzami będą zarówno silne porywy wiatru – punktowo nie można wykluczyć porywów do około 100-110 km/h, także nawalne opady deszczu (w ciągu 10-20 min miejscami wysokość opadów deszczu sięgać może około 20 mm, całkowita wysokość opadów deszczu sięgać może 40 mm, w wyniku kumulacji możliwa jest większa suma) oraz opady gradu – burzom superkomórkowym może towarzyszyć grad do 2-5 cm – dodaje Szymon Ogórek z IMGW-PIB.
W województwie lubelskim burze pojawią się najprawdopodobniej w drugiej części dnia, szczególnie groźne popołudniu i wieczorem. Dużo wskazuje, że burzowa aura utrzyma się także w pierwszej części nocy, potem burze zaczną opuszczać terytorium Polski.
Ruch ośrodków burzowych ma się na ogół z zachodu na wschód, niektóre mogą mieć odchylenie z północnego-zachodu na południowy-wschód. Ze względu na bardzo silny poziomy przepływ mas powietrza, przekraczający 25 m/s, chmury burzowe będą przemieszczać się bardzo szybko.
Prognoza konwekcyjna na poniedziałek (IMGW-PIB)
Wkrótce więcej informacji na
Położenie opadów i burz poniżej
Informacje dla Polski