Od kilku dni informujemy o bardzo groźnych prognozach modeli numerycznych na poniedziałkowy dzień. Wiele wskazuje, że będziemy mieć do czynienia z bardzo niebezpiecznymi burzami, jakie zdolne będą do niszczących porywów wiatru, opadów bardzo dużego gradu i ulewnych opadów deszczu do 40 mm. Najsilniejsze burze są spodziewane na południu i wschodzie Polski.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już najnowszą prognozę burzową na poniedziałek i również ostrzega tak jak my przed bardzo silnymi burzami.
Mapka z prognozą konwekcyjną na poniedziałek, opracowana przez Szymona Ogórka z IMGW-PIB ważna od godziny 8 rano w poniedziałek do godziny 20 czasu lokalnego tego samego dnia
Na noc z poniedziałku na wtorek według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Treść prognozy Szymona Ogórka z IMGW-PIB na poniedziałek
Warunki do rozwoju burz wystąpią w południowej połowie Polski, główne na południu kraju. Na południu Polski po południu i pod wieczór burze miejscami gwałtowne, z silnymi porywami wiatru do około 110 km/h, opadami dużego gradu oraz nawalnym deszczem do 40 mm.
Jutro Polska pozostanie w strefie zatoki z chłodnym frontem atmosferycznym. W południe strefa frontu chłodnego najprawdopodobniej przebiegać będzie od Polesia po Dolny Śląsk. Na południe od frontu napływać będzie powietrze zwrotnikowe, za frontem chłodne polarne morskie – między północną a południem Polski różnica temperatury na poziomie 850 hPa wyniesie około 13°C.
Pierwsze burze możliwe będą już przed południem w strefie chłodnego frontu atmosferycznego (niebieska, przerywana linia) – nie powinny im jednak towarzyszyć silne zjawiska. Większe prawdopodobieństwo, miejscami gwałtownych burz, wystąpi po południu na południu Polski. Występować wtedy będą bardzo korzystne warunki termodynamiczne – ML CAPE wg wyliczeń modeli może sięgać 1500-2500 J/kg, co w takiej sytuacji synoptycznej jest możliwe. Średni, pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze miejscami przekraczać może 08°C/100 m, średni stosunek zmieszania w dolnej warstwie mieszania sięgnie 13-15 g/kg, całkowite uwodnienie powietrza wyniesie do 40-45 mm. Warunki te wystąpią w strefie dość silnego przepływu powietrza (nad północną Polską zlokalizowana będzie strefa prądu strumieniowego), dodatkowo izohipsy będą się układać rozbieżnie.
W obszarze o podwyższonej niestabilności prędkość wiatru na wysokości 850 hPa sięgnie 15-20 m/s, na wysokości 700 hPa około 25 m/s, a 500 hPa do 30-35 m/s. Ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km sięgnie 20-25 m/s, 0-3 km do około 20 m/s. W zależności od stopnia rozwoju dolnego niżu, podwyższone mogą być również wskaźniki kierunkowego ścinania wiatru.
Powyższe warunki prowadzić mogą do rozwoju dobrze zorganizowanych i rozbudowanych komórek burzowych. Mogą to być zarówno superkomórki burzowe – zwłaszcza w pierwszej, izolowanej fazie rozwoju burz, ale także układy burzowe z segmentami szkwałowymi. Zagrożeniem związanym z burzami będą zarówno silne porywy wiatru – punktowo nie można wykluczyć porywów do około 100-110 km/h, także nawalne opady deszczu (w ciągu 10-20 min miejscami wysokość opadów deszczu sięgać może około 20 mm, całkowita wysokość opadów deszczu sięgać może 40 mm, w wyniku kumulacji możliwa jest większa suma) oraz opady gradu – burzom superkomórkowym może towarzyszyć grad do 2-5 cm.
Na chwilę obecną najbardziej prawdopodobny wydaje się rozwój gwałtownych burz późniejszym popołudniem na południu Polski. Czynnikiem wspomagającym tutaj będzie rozwój dolnego niżu. Burze powinny dość szybko rozwijać się do gwałtownego stadium. Na pozostałym obszarze rozwój burz w dzień może być blokowany przez spory deficyt wilgotności w dolnej troposferze, choć burze miejscami także będą możliwe i w przypadku ich rozwoju mogą być gwałtowne (przerywana pomarańczowa linia). Zagrożenie stanowić mogą zwłaszcza silne porywy wiatru oraz opady gradu – informuje Szymon Ogórek z IMGW-PIB.
Najnowsze informacje pogodowe na
Położenie opadów i burz poniżej
Na zachodzie bez zmian. Będzie można wystawić grilla, jak to mówią.
Już nie mogę doczekać się premiery książki…
Wściekła pogoda
Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane