Dzisiaj Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Sięgać będzie nas południkowo ułożona zatoka niżowa związana z niżem znad Ukrainy. Dodatkowo w jej obrębie przemieszczać będzie front chłodny oddzielający dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Przed frontem zalegać ma jeszcze powietrze zwrotnikowe, tuż za nim nieco chłodniejsze i bardziej stabilne polarnomorskie z północy Starego Kontynentu. Front chłodny schodzić ma z północy na południe z niewielkim odchyleniem na południowy – zachód i  spowoduje zmianę warunków pogodowych.

Szczegółowe informacje dla Polski w artykule niżej.

Po wczorajszych gwałtownych burzach w regionie, wtorek przyniesie kolejne zjawiska konwekcyjne. Lokalnie znów prawdopodobne są szkody. Możliwe są zalania, duży grad i silny, punktowo powodujący zniszczenia wiatr.

Pierwsze burze możliwe są już w pierwszej części dnia, szczytowa jednak aktywność burzowa spodziewana jest na godziny popołudniowe. W pierwszej części nocy nie powinno już grzmieć w regionie.

Wtorkowe burze przemieszczać mają się z nieco większą prędkością niż poniedziałkowe. Trajektoria ich na ogół ma przebiegać z północnego- zachodu na południowy – wschód. Lokalnie trajektoria może być nieco inna, zwłaszcza przy superkomórkach burzowych.

Pierwsze burze możliwe są już w pierwszej części dnia na lokalnych zbieznościach wiatru. Druga strefa zjawisk burzowych jest prawdopodobna na linii frontu chłodnego. 

Dzisiaj podstawowym zagrożeniem ze strony burz będą ulewne opady deszczu, o punktowej akumulacji w wysokości od 10 mm do 40 mm, co może prowadzić do zalań a nawet powodzi błyskawicznych. Kilka takich przypadków jest możliwych w województwie lubelskim. 

Groźny może okazać się także wiatr. Dynamiczne prądy zstępujące z chmur Cumulonimbus mogą osiągnąć od 70 km/h do 95 km/h, co doprowadzi lokalnie do szkód wiatrowych. 

Ponadto najbardziej rozbudowane w pionie chmury Cumulonimbus przyniosą grad o średnicy od 1 cm do 4 cm. Największe gradziny są prawdopodobne w silnych burzach superkomórkowych.

Chmury Cumulonimbus mogą przybierać dziś formę bardziej zorganizowaną względem wczorajszego dnia. Prognozowane są superkomórki burzowe, izolowane burze pulsacyjne i struktury wielokomórkowe. 

Burze mogą lokalnie pojawić się w całym regionie. Jednak najgroźniejsze zjawiska konwekcyjne są oczekiwane na południu województwa lubelskiego. Zwłaszcza na linii Kraśnik – Wysokie – Krasnystaw – Hrubieszów. Strefa z lokalną, szczególnie groźną pogodą możliwa jest jeszcze bardziej na południe. Należy uważnie obserwować niebo, radary i detektory wyładowań. 

Najnowsze informacje pogodowe poniżej. 

Bieżące położenie opadów i burz poniżej 

Arkadiusz Wójtowicz

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.