Uwaga! Gwałtowne burze superkomórkowe rozwiną się nad Polską. Grad nawet 5 cm, wiatr powyżej 100 km/h i nawalne opady

W poniedziałek Polska ma być w zasięgu płytkiego niżu z ośrodkiem nad pograniczem Czech i Bawarii. Jedynie krańce wschodnie pozostaną w zasięgu wyżu znad Litwy. Dodatkowo przez obszar kraju z południa na północ będzie przemieszczał się front ciepły, za którym napływać ma powietrze pochodzenia zwrotnikowego, który na poziomie 850 hPa (około 1500 m.n.p.g) wyniesie od 14°C do 20°C Przed frontem, w północnej połowie kraju zalega jeszcze powietrze polarno-morskie. Prognozowany jest rozwój burz, głównie typu superkomórkowego, jakie mogą być groźne.

Szczególnie groźna sytuacja pogodowa ma panować dzisiaj późnym popołudniem. Faworyzowany jest na obszarze Polski dyskretny tryb konwekcji. Tworzyć mają się na ogół silne burze superkomórkowe zdolne do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk.

Energia dostępna drogą konwekcyjną wyniesie od 1500 J/kg do 3000 J/kg. Największa ma być na krańcach zachodnich Polski. Istotnie podwyższona chwiejność termodynamiczna pokryje się ze wzmożonym przepływem mas powietrza. Pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km wyniosą od 15 m/s do 21 m/s, natomiast uskok w dolnym kilometrze około 8-11 m/s. Co więcej prognozowany jest duży skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w dolnych trzech kilometrach troposfery. SRH w warstwie 0-3 km do 220 do 300 m2/s2, a w warstwie 0-1km nawet do od 100 m2/s2 do 200 m2/s2.

Analiza warunków na dzisiejszy dzień wskazuje na duże prawdopodobieństwo powstania silnych burz, głównie typu superkomórkowego. Podstawowym zagrożeniem mogą być opady dużego gradu od 3 cm do 5 cm, punktowo nawet 6-7 cm.

Oprócz tego prognozowane są silne porywy wiatru związane z dynamicznie schodzącymi prądami zstępującymi, przekraczające nawet 100 km/h. Burzom towarzyszyć mają ulewne opady deszczu, prowadzące nawet do punktowych podtopień.

Istnieje pewne ryzyko powstania 1-2 trąb powietrznych związanych z mezocyklonem, ale zdecydowanie groźniejszy ma być wiatr oraz duży grad i ulewy.

Szczególna intensyfikacja zjawisk pochodzenia konwekcyjnego nastąpić ma w godzinach popołudniowych i wieczornych, gdy prognozowane są silniejsze mechanizmy wspomagające rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji.

Ruch ośrodków burzowych odbywać ma się na północ, natomiast burze zawierające mezocyklon mogą skręcać w kierunku północno-wschodnim. Wiele wskazuje, że bardzo korzystne warunki do dalszej intensyfikacji burz wystąpią w porze nocnej. Modele jednak sugerują, że w drugiej części nocy przemieszczą się one nad wody Morza Bałtyckiego (prognoza modelu UMPL 4 km)

Zatem podsumowując, szczególnie groźne burze są dziś prognozowane częściowo na obszarze woj. dolnośląskiego, ale także lubuskiego i częściowo Wielkopolsce oraz na całym Pomorzu Zachodnim. Czym dalej na wschód od omawianej strefy, tym potencjał do powstania silnych burz ma być w znacznym stopniu ograniczony ze względu na obecność licznych suchych warstw w środkowych i górnych warstwach troposfery oraz brak wyraźnych mechanizmów wspomagających rozwój chmur Cumulonimbus. Jednak i tak nie można wykluczyć kilku przypadków burz przynoszących grad o średnicy od 1 cm do 3 cm, wiatr do 90 km/h i ulewne opady deszczu.

Najmniejsze ryzyko burz będzie na obszarach podgórskich, gdzie w ciągu dnia może rozwinąć się konwekcja. Tutaj kluczowym elementem może okazać się orografia terenu, wspomagająca rozwój chmur Cb. W masie powietrza zwrotnikowego burze mogą przynosić ulewne opady deszczu i wysoką aktywność elektryczną. Prawdopodobieństwo burz na tym obszarze ocenia się jednak na 30% i nie będą one tak groźne jak zjawiska w zachodniej połowie kraju.

Prognoza konwekcyjna Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska, Krzysztofa Piaseckiego na dzień 10.06.2019 r. godzina 9:50 czasu lokalnego do 11.06.2019 r. do 8 CEST.

Obszar prognozowanych burz przez IMGW-PIB na dzień oraz noc

Prognozowany obszar burz w nocy z poniedziałku na wtorek przez IMGW-PIB

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Położenie opadów i burz poniżej

1 komentarz do “Uwaga! Gwałtowne burze superkomórkowe rozwiną się nad Polską. Grad nawet 5 cm, wiatr powyżej 100 km/h i nawalne opady”

  1. Myśl ze najsilniejsze burze będą bardziej na wschód bo przy granicy północno-zachodniej będzie przynajmniej do 13 duże zachmurzenie.Do tego w moich okolicach burze lubią zdychać.Niedawno u mnie zapowiadano 2 a solidnie podlało Gorzów a u mnie prawie nudy.Pewnie znowu nad Miedwiem i okolicach nic ciekawego nie będzie.

Dodaj komentarz