UWAGA! Gwałtowne, lokalnie niszczące burze przejdą przez województwo lubelskie

W pasie od Maroka aż po Białoruś przebiegać ma strefa falującego frontu atmosferycznego. Oddzielać ma ona dwie zróżnicowane masy powietrza. Po wschodniej stronie frontu zalegać ma gorące, wilgotne i niestabilne powietrze zwrotnikowe, natomiast po zachodniej chłodnej i stabilne oraz mniej wilgotne powietrze polarnomorskie znad Oceanu Atlantyckiego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.08.2019 r. Wolny Instytut Meteorologiczny w Berlinie nadał nazwę “ZORRO” niżowi, jaki ma przemieszczać się m.in wzdłuż frontu atmosferycznego, który wpłynie na pogodę w Polsce. Dodatkowo w nocy ma dojść do rozwojowi fali frontowej, która wkraczać ma od Czech dodatkowo, wspomagając rozwój silnych, miejscami niszczących burz.

Burze pojawią się zarówno w ciągu dnia, ale także w nocy na obszarze województwa lubelskiego. Towarzyszyć im mogą opady deszczu od 10 mm do 50 mm, grad od 2 cm do 5cm oraz wiatr od 80 km/h do 110 km/h.

W porze dziennej warunki panujące w troposferze faworyzować będą dyskretny tryb konwekcji. Oznacza to nic innego jak rozwój, bądź nadejście z województw sąsiednich kilku silnych burz, które w sprzyjających warunkach przybiorą postać superkomórek burzowych.

W zasięgu oddziaływania takich struktur, w sprzyjających warunkach prawdopodobne są 1-2 przypadki trąb powietrznych związanych z mezocyklonem. Ryzyko to ma być szczególne podwyższone przy silnych burzach superkomórkowych, jakie w sprzyjających warunkach mogą wygenerować tornada.

W ciągu dnia, jeszcze w ciepłym sektorze ilość burz nie powinna być duża, ale jeśli się pojawią, to mogą być one groźne. Pewnym czynnikiem ograniczającym nagrzewanie planetarnej warstwy granicznej okazać może się zachmurzenie po burzach od naszych południowych sąsiadów.

Biorąc pod uwagę prognozy numeryczne z różnych modeli groźnymi burzami zagrożone jest całe województwo w ciągu dnia. Niektóre modele, zwłaszcza te o wysokiej rozdzielczości sugerowały przejście silnych burz w pasie od rejonu Puław przez okolice Kocka i Lubartowa aż po Parczew i Białą Podlaską.

Prognozowanie konwekcji jest niezwykle skomplikowane i przewidzenie dokładnej trajektorii burz na kilka godzin przed przejściem zjawiska niemożliwe. Najnowsze dane sugerują, że izolowane burze w ciągu dnia przemieszczą się od rejonu Roztocza po okolice Włodawy i Chełma.

W tej sytuacji punktowe burze przejść mogą nawet przez sporą część naszego regionu.

W nocy z poniedziałku na wtorek prawdopodobnie uformuje się dobrze zorganizowany układ burzowy na południu Polski, jakiego trajektoria może skierowana w kierunku województwa lubelskiego. Wykształcić może się bow echo i sygnatura LEWP, świadcząca o ryzyku bardzo silnymi porywami wiatru.

Modele o gęstej siatce sygnalizują, że szczególnie groźnie może być w zachodniej połowie naszego regionu. Jednak przy tak dynamicznej sytuacji groźnymi burzami zagrożone jest całe województwo w porze nocnej.

Na trasie nocnej konwekcji możliwe są porywy wiatru od 80 km/h do 110 km/h, grad od 1 cm do 3 cm, zwłaszcza z burz superkomórkowych, które mogą być wbudowane w układ burzowy.

Istnieją szanse na trąbę powietrzną nawet w nocy, która może być związana z mezocyklonem.

Oprócz tego spodziewane są ulewne opady deszczu, których akumulacja wyniesie od 20 mm do 60 mm, prowadząc nawet do zalań.

Nad ranem we wtorek burze zaczną opuszczać województwo lubelskie.

Więcej o sytuacji burzowej w kraju poniżej.

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Dodaj komentarz