UWAGA! Niebezpieczne burze możliwe w piątek nad Polską

Coraz więcej wiadomo o piątkowym załamaniu pogody, które zwłaszcza obejmie zachodnią część Polski. Prognozowane są gwałtowne burze, jakie miejscami przybrać mogą formę superkomórek burzowych.

Piątek będzie ostatnim dniem w bieżącym tygodniu, gdy nad przeważającą częścią Polski zalegać ma powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Dopiero pod wieczór dziś wkraczać zacznie front chłodny. Coraz więcej wskazuje, że poprzedzony będzie on wyraźną przedfrontową konwergencją wiatru, na której uformują się burze.

Szczególnie groźne prognozy od dłuższego czasu są dla zachodniej części Polski w tym także Pomorza Zachodniego. Dużo wskazuje, że we wschodniej części Niemiec dojdzie do uformowania się silnej, południkowej i co istotne przedfrontowej strefy dolno-troposferycznej zbieżności wiatru w dolnych warstwach troposfery.

Modele numeryczne wskazują, że chwiejny sektor powietrza pokryje się z silniejszym wspomaganiem procesów konwekcyjnych, co prowadzić będzie do rozwoju gwałtownych burz.

W porównaniu do czwartkowego dnia wystąpią nieco lepsze warunki kinematyczne, co stworzyć może dogodne warunki do formowania się bardziej zorganizowanych i trwałych struktur o charakterze konwekcyjnym.

Wystąpi istotnie nasilony skręt wiatru w dolnych trzech kilometrach troposfery, SRH 0-3 km przyjąć może wartości od 90 m2/s2 do 200 m/s2 w polu niestabilnego powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Oprócz tego wskazywane jest istotnie nasilone pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km, które przyjmie wartości od 11 m/s do 18 m/s.

W takich warunkach, mając na uwadze wystąpienie silniejszych procesów wspomagających rozwój konwekcje, ale także podwyższone wskaźniki kinematyczne prawdopodobne są nie tylko pojedyncze komórki burzowe. Całkiem prawdopodobne wydaje się powstanie nieco większych struktur wielokomórkowych, a mając na uwadze istotny skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w dolnych trzech kilometrach troposfery możliwe jest kilka burz typu superkomórkowego.

W godzinach nocnych niewykluczone jest uformowanie się nieco większego systemu burzowego, który może przybrać formę mezoskalowego układu konwekcyjnego z trajektorią w kierunku północnym z południa. W strukturę multikomórkową wbudowane mogą być superkomórki.

Szczególnie mieszkańcy województwa lubuskiego, ale także woj. zachodniopomorskiego powinni być przygotowani na pojawienie się burz. Zwłaszcza wieczorem i w pierwszej części nocy z piątku na sobotę.

Chmury Cumulonimbus wraz z burzami pojawić mogą się jutro także na Dolnym Śląsku, ale również w Wielkopolsce. Na trasie piątkowych burz prawdopodobne są ulewne opady deszczu, które punktowo mogą prowadzić do podtopień, ale także opadów gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm. Szczególnie graniczna wartość może zostać osiągnięta w przypadku powstania burz zawierających mezocyklon, czyli superkomórek burzowych.

W nocy z piątku na sobotę dogodne warunki do formowania się burz przesuwać będą się w kierunku północnym, jak i też północno-wschodnim. Całkiem prawdopodobne są burze także na całym Pomorzu Zachodnim, jak i też samym Pomorzu. Szczególnie groźne zjawiska o pochodzeniu konwekcyjnym tworzyć będą się na wyraźnie zarysowanej, przedfrontowej konwergencji wiatru.

Dużo niższe ryzyko burz będzie na wschodzie kraju, gdzie z dala od frontu, wewnątrzmasy mogą pojawić się burze w porze nocnej. Pewnym czynnikiem ograniczającym szanse na uformowanie się chmur kłębiasto-deszczowych może być brak silniejszych procesów wspomagających konwekcje i istotny deficyt wilgotności w środkowych warstwach troposfery.

Prognozy na piątkowy dzień powinny być śledzone z dużą uwagą. Zasięg i natężenie burz zależny będzie od szybkości wkraczania frontu chłodnego znad Niemiec, dlatego zasięg potencjalnych groźnych zjawisk może ograniczyć się głównie do zachodniej połowy Polski, zwłaszcza strefy przygranicznej. Na taki scenariusz wskazuje najnowsza odsłona modelu mezoskalowego UMPL 4 km.

W piątek z rana podamy najnowsze informacje odnośnie spodziewanego załamania pogody na stronie www.fanipogody.pl

Prognoza ESTOFEX na okres od piątkowego poranka do soboty 8 czasu lokalnego