Pogoda na dziś dla Polski: Nawet 29 °C, pył znad Sahary i gwałtowne burze

Dzisiejszy dzień będzie ostatnim tak ciepłym w kwietniu. Przed nami duże ochłodzenie i gwałtowne burze.

Piątkowy dzień ma być najcieplejszy w tegorocznym kwietniu. W kraju będzie ogół pogodnie, z temperaturą osiągającą od 24 °C do 27 ℃ na przeważającym obszarze Polski, jedynie na południowym-zachodzie nawet 28 – 29 ℃. Dużo niższa temperatura prognozowana jest dla Wybrzeża i Podhala, spodziewane jest zachmurzenie małe lub umiarkowane, wzrastające w godzinach popołudniowych i wieczornych od zachodu i południa do dużego, z możliwością wystąpienia tam opadów przelotnych i burz.

Rozległa zatoka wielocentrycznego niżu znad Islandii i Wysp Brytyjskich z pofalowanym frontem chłodnym przemieszcza się dalej w kierunku wschodnim i nieco pogłębia, dodatkowo obejmuje południowo zachodnie obszary Polski.

Dodatkowo prognozowane jest powstanie na froncie zafalowania, które następnie przekształci się w niewielki mezoskalowy układ niskiego ciśnienia. Wspomóc może on rozwój zjawisk burzowych, zwłaszcza na zachodzie kraju wieczorem.

W środkowych warstwach troposfery nad Polską dalej widoczny jest klin wyżu, który stopniowo będzie zanikać na co wskazują prognozy modeli na tym poziomie. Jego miejsce zajmować zacznie zatoka niżu z rejonu Islandii.

Bezwzględna topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na dzień 26.04.2019 r. godzina 18 UTC. Widoczny klin wyżu w środkowych warstwach nad Polską oraz niewielki niż, obserwowany zwłaszcza w niższych warstwach troposfery.

Dopiero wieczorem i w pierwszej części nocy na przedfrontowej konwergencji wiatru prognozowane są burze. Objąć one mogą swoim obszarem Ziemię Lubuską, ale także Pomorze Zachodnie i Dolny Śląsk i Wielkopolskę. Niewykluczone, że burze pojawią się też w innych częściach Polski, na przykład we wschodniej połowie kraju.

Prognoza możliwych burz według organizacji ESTOFEX od piątku do soboty

Jeszcze tylko dziś będziemy w powietrzu pochodzenia zwrotnikowego. Jutro już dużo chłodniej w całym kraju z przelotnymi opadami deszczu a nawet burzami, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju.

To właśnie dziś nad Polską zalegać będzie najwięcej pyłu znad Sahary na co wskazują prognozy modelu SKIRON. W sobotę zaniknie nad całym krajem dopiero w drugiej części dnia.

Więcej o piątkowym załamaniu pogody poniżej

https://fanipogody.pl/uwaga-niebezpieczne-burze-mozliwe-w-piatek-nad-polska/

Położenie burz i opadów w linku niżej

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/