Uwaga! Pogoda. Gwałtowne burze możliwe w województwie lubelskim

Dzisiaj Polska jest w zasięgu zatoki niżowej związanej z niżem znad Morza Norweskiego, która przemieszczać się będzie z zachodu na wschód kraju. Pozostajemy w ciepłym i wilgotnym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego, w którym z powodzeniem tworzyć będą się burze. Na termometrach w regionie zobaczymy od 30°C do 32°C. W nocy od 18°C do 20°C. 

Modele prognozują dziś na obszarze województwa lubelskiego rozwój burz. Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe oraz struktury wielokomórkowe. Przepływ mas powietrza będzie słaby, dlatego chmury Cumulonimbus przemieszczać mają się powoli.

Średni okres życia pojedynczej komórki konwekcyjnej wyniesie od 15 minut do godziny. Tuż obok niej na tzw. granicy wypływu zimnego powietrza tworzyć mogą się następne komórki burzowe.

Podstawowym zagrożeniem ze strony czwartkowych burz będą intensywne opady deszczu o możliwej akumulacji opadów od 10 mm do 40 mm, punktowo więcej, co może lokalnie prowadzić do zalań.

Jeśli chodzi o obszar ich wystąpienia punktowo spodziewane są w całym regionie. Modele numeryczne mają duży problem przy prognozowaniu konwekcji wewnątrzmasowej, która powstaje na lokalnych strefach zbieżności wiatru.

Najwiecej burz może być późnym popołudniem oraz wieczorem, gdy poziom kondensacji wyraźnie się obniży. Niewykluczone są opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm. Wiatr od 70 km/h do 90 km/h.

Przez całą noc na obszarze województwa lubelskiego możliwe są następne komórki burzowe, jakie tworzyć będą się w powietrzu zwrotnikowym. Podstawowym zagrożeniem mają być ulewy oraz liczne wyładowania atmosferyczne. Opady gradu i silny wiatr są jeszcze możliwe w pierwszych godzinach nocnych. Konwekcja z uniesienia nieść będzie ze sobą ulewne opady deszczu i liczne wyładowania atmosferyczne.

Bieżące położenie opadów i burz poniżej