Uwaga! Silne burze rozwijają się nad Polską. Prawdopodobne zalania i grad

Nad Polską tworzy się coraz więcej silnych burz. Niektóre z nich zdolne są do generowania opadów gradu, ulewnego deszczu i silnego wiatru. W kolejnych godzinach burz będzie coraz więcej i mają być jeszcze bardziej niebezpieczne.

Szczególnie silne burze są obecnie obserwowane na Pomorzu, Kujawach i Wielkopolsce. Chmury Cumulonimbus przybierają postać izolowanych komórek burzowych, jak i też struktur wielokomórkowych. Prawdopodobne są dziś też superkomórki burzowe.

W czwartek chmury Cumulonimbus prognozowane są w całej Polsce, największe prawdopodobieństwo burz ma być na południowym wschodzie, wschodzie i północnym zachodzie. Podstawowym zagrożeniem mają być opady deszczu od 10 mm do 30 mm, lokalnie powyżej 40 mm, punktowo grad od 1 cm do 3 cm i porywy wiatru do 70 km/h, a na północnym zachodzie do 95 km/h.

Dziś burze rozwijać mają się m.in we wschodniej połowie kraju. Przepływ mas powietrza będzie niewielki, dlatego nie będą łączyć się w bardziej zorganizowane i trwałe struktury wielokomórkowe. Przy dużej wodności atmosfery należy spodziewać się głównie rozproszonych burz pulsacyjnych. Ze względu na słaby przepływ w środkowej troposferze burze będą wolno przemieszczać się na północ i północny-wschód, lub być prawie stacjonarne. Dlatego akumulację opadów i lokalne podtopienia są możliwe.wysokie opady deszczu, a także ich kumulacje. Podczas burz porywy wiatru mogą osiągać od 60 do 90 km/h. Punktowo będzie występować grad od 1 cm do 3 cm. 

Nieco inna sytuacja panować będzie w zachodniej połowie kraju, na tym obszarze zaznaczy się linia zbieżności, w obrębie której będą lepsze warunki kinematyczne dla rozwoju burz. Pionowe uroki wiatru w warstwie 0-6 km miejscami przekroczą 15 m/z co przełoży się na lepiej zorganizowane struktury burzowe, przybierające zarówno formę liniowe jak i klastry wielokomórkowe, niewykluczone są także superkomórkę burzowe.

Dlatego w tej części Polski istnieje także możliwość opadów gradu od 2 cm do 4 cm oraz porywów wiatru do 95 km/h. Co więcej burzom będą towarzyszyć opady deszczu od 10 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Chmury Cumulonimbus będą przemieszczać się przeważnie na północny-wschód, a ich największa aktywność przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Nieco odmienną trajektorie mają mieć superkomórki burzowe. 

Wiele wskazuje, że burze utrzymają się także w porze nocnej, tracąc jednak na intensywności.

Dane radarowe IMGW i detekcja wyładowań.

Bieżące położenie burz i opadów poniżej

4 komentarze do “Uwaga! Silne burze rozwijają się nad Polską. Prawdopodobne zalania i grad”

Dodaj komentarz