W środę nad Polską uformują się burze. Lokalnie będą gwałtowne

Dzisiaj przeważający obszar Polski będzie pod wpływem niżu znad Morza Czarnego. W ciepłym i wilgotnym powietrzu polarno-morskim napływającym ze wschodu kontynentu. Zachodnie dzielnice naszego kraju będą w zasięgu słabego wyżu znad Dani, natomiast znad Kujaw w kierunku Dolnego Śląska przemieszczać ma się niewielki niż górny, jaki wyrażony będzie jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu.

Rozwiną się gwałtowne burze

W środę prognozuje się powstanie burz, które lokalnie charakteryzować będą się dużą aktywnością. Polska południowo-wschodnia, centralna, jak i też wschodnia będzie w masie powietrza znad Morza Czarnego. Wystąpi umiarkowana niestabilność powietrza od 500 J/kg do 1500 J/kg. Przepływ mas powietrza ma być niewielki. Ośrodki burzowe przemieszczać mają się z północy na południe, z lekkim odchyleniem w kierunku południowo-zachodnim.

Tworzyć mają się pojedyncze komórki, jak i też struktury wielokomórkowe, na ogół słabo zorganizowane. Pierwsze burze formować mają się w pierwszej części dnia. Zawartość wody w pionowym słupie powietrza wyniesie od 28 mm do 36 mm. Południkowo ułożone strefy konwergencji wiatru prognozowane przez modele wskazywać mogą, że konwekcja formujące się w środę nad Polską przybierać może postać południkowo ułożonych stref komórek burzowych.

Podstawowym zagrożeniem środowych burz będą ulewne opady deszczu, których wysokość sięgnie od 15 mm do 40 mm, prowadząc do miejscowych podtopień. Prawdopodobne są silniejsze porywy wiatru do 80 km/h z najsilniejszych komórek burzowych. Szczególna intensyfikacja burz nastąpi popołudniu pod wieczór konwekcja tracić ma intensywności, ale mając na uwadze zaleganie chwiejnego sektora powietrza i prognozowane lokalne strefy wznoszenia powietrza burz nie można wykluczyć lokalnie w porze nocnej. Potencjał jednak do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk będzie jednak ograniczony, prawdopodobne są opady deszczu do 15 mm/h oraz większa ilość wyładowań atmosferycznych.

Możliwe burze na południowym-zachodzie kraju

W rejonie Dolnego Śląska, w drugiej części dnia zaznaczy się wpływ górnego, odciętego układu niskiego ciśnienia. Chwiejność przez modele prognozowana będzie umiarkowana. Całkowita wodność atmosfery wynieść ma od 20 mm do 25 mm. Rozwój chmur burzowych hamować może jednak obecność suchszych warstw powietrza i brak wyraźnego wymuszania wznoszenia. Na tym obszarze sytuacje pogarszać będzie również bliskość wyżu znad Dani. Największe ryzyko burz ma być w okolicach Sudetów z powodu specyficznego ukształtowania terenu, które wymusza wznoszenie powietrza. Podstawowym zagrożeniem na tym obszarze będą silne prądy zstępujące, których prędkość może osiągnąć 75 km/h. Prawdopodobne opady gradu do 2 cm i wysokość opadów do 20 mm.

Prognoza IMGW-PIB na środę, obszar zagrożony burzami

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres od 25.07.2018 r. do 26.07.2018 r. do godziny 8 rano czasu lokalnego

BIEŻĄCE POŁOŻENIE ZJAWISK BURZOWYCH POD LINKIEM PONIŻEJ

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa