We wtorek na obszarze Polski powstaną burze pulsacyjne, wystąpi upał

Dzisiaj przeważający obszar Polski znajdzie się w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia związanym z niżem znad Węgier. Tylko północny-wschód kraju ma być w zasięgu wyżu. Od południa i południowego-wschodu napływać ma bardzo ciepła i wilgotna oraz niestabilna masa powietrza. Lokalnie wystąpią warunki do rozwoju burz.

Modele numeryczne prognozują energię dostępną drogą konwekcyjną na poziomie od 800 J/kg do 1500 J/kg. Występować będą jednak liczne suche warstwy powietrza, co może sprzyjać dynamicznemu schodzeniu prądów zstępujących do postaci mikroszkwału.

Poddając, analizie warunki i sytuacje synoptyczną prognozowane są na ogół pojedyncze komórki burzowe w formie pulsacyjnej, których średni okres życia wyniesie od 15 minut do godziny. Miejscami łączące się w niewielkie, słabo zorganizowane i krótkotrwałe struktury wielokomórkowe.

Najliczniejsze burze wystąpi na Podkarpaciu oraz Lubelszczyźnie, (pas gór i cz.pogórzy) oraz części Polski północno zachodniej (m.in. nad woj. zachodniopomorskim i lubuskim, gdzie zaznaczy się strefa zbieżności wiatru).

Z powodu pola słabogradientowego przepływ na wszystkich poziomach izobarycznych będzie niewielki, dlatego burze nie będą łączyć się w bardziej zorganizowane struktury wielokomórkowe, ograniczy ich to też okres życia maksymalnie do godziny.

Akumulacja opadów wyniesie od 10 mm do 30 mm, punktowo prowadząc do podtopień. Prawdopodobne opady gradu o średnicy od 1 cm do 2 cm i wiatr od 50 km/h do 75 km/h. Poza wymienionymi obszarami warunki do rozwoju burz mają być mało korzystne i mogą nie wystąpić. Pod wieczór oraz w nocy konwekcja i związane z nią lokalne burze zaczną zanikać.

Warto obserwować dziś niebo, zwłaszcza po godzinie 12, gdy w masie napływającej z południowego-wschodu tworzyć mają się punktowe burze. Będą one jednak mocno lokalne. Gdy w jednej miejscowości wystąpi oberwanie chmury z mikroszwałem, to 5 km dalej świecić może Słońce.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar burz według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska we wtorek

Położenie burz wewnątrzmasowych możecie śledzić pod adresem poniżej

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl