Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wiatr wieje ponad 130 km/h. Cyklon Willy uderza już dziś w Polskę. Występują opady śniegu i deszczu. Groźna pogodaCyklon Willy wpływa już dziś na pogodę. Wiatr wieje ponad 130 km/h na Śnieżce, front ciepły zmierza na wschód. Groźna pogoda na początku trzeciej dekady lutego w Polsce.

Wichura w Polsce, ale także opady zimowe i ciekłe

Dziś na pogodę ma wpływać wieloocentryczny układ niżowy z centrum nad Skandynawią, jaki w kolejnych godzinach przesunie się w rejon Białorusi i dalej nad Federacje Rosyjską. Docierać będą na ogół ciepłe masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego, co będzie skutkować wzrostem temperatury. Jednak z uwagi na duży gradient baryczny, nasilać będzie się prędkość wiatru w całym kraju. Najmocniej powieje nad morzem oraz w górach, ale także w innych regionach kraju wiatr może osiągać do 70-85 km/h. W tylnej części wielocentrycznego niżu spłynie przejściowo chłodniejsza masa powietrza z wyższych szerokości geograficznych.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni. Wichura, opady, a co w kolejnych dniach? Mróz, czy coraz bliżej wiosny?

Sytuacja synoptyczna na 20 lutego 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

groźna pogoda
Wichura, 20 lutego 2023 r.

Maksymalne porywy wiatru w minionych 24 godzinach. 20 lutego 2023, 8:00 UTC na stacjach IMGW-PIB

dynamiczna pogoda, wichury w kraju
Wichura już w kraju, wiatr będzie się nasilał w kolejnych godzinach

Groźna pogoda. Wiatr o skali wichury w kraju

Poniedziałek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami deszczu, na północy i wschodzie także deszczu ze śniegiem i śniegu; miejscami na Pomorzu opady o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów na północnym wschodzie oraz Pomorzu Gdańskim od 10 mm do 15 mm. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 3 cm do 7 cm na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu. Lokalnie możliwe utrudnienia na drogach po opadach śniegu. Od zachodu opady zaczną stopniowo przechodzić w deszcz.

Wiatr o skali wichury w Polsce

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 20 lutego 2023, 12 UTC dla Polski

groźna pogoda w Polsce
Śnieżyca nad Polską

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 20 lutego 2023, 15 UTC dla Polski według modelu ECMWF

wiatr i dynamiczna pogoda
Układ frontów nad Polską dziś. Najpierw front ciepły, potem chłodny zamykający ciepły wycinek niżu

Silny wiatr w całym kraju. Na szczytach Sudetów do 140 km/h w porywach

Jednak w najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 2°C na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich Karpat, do około 7°C w centrum, aż 11°C termometry pokażą na Dolnym Śląsku. Z powodu dużego gradientu barycznego. Wiatr umiarkowany i dość silny. Szczególnie na wybrzeżu silny i bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, w całym kraju porywisty, zachodni. Na przeważającym obszarze kraju porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie do 85 km/h, nad morzem do 95 km/h, w Karpatach do 110 km/h i w Sudetach do 140 km/h. W górach lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne. Położenie opadów można śledzić online na radarach opadów.

Opady deszczu i śniegu nad Polską na froncie ciepłym, 20 lutego 2023, 10:10 czasu urzędowego. Dane: IMGW / WU

wichura i wiatr w Polsce
Śnieżyca i ulewa nad Polską

Jednak już w środę mniejszy gradient baryczny, co spowoduje zmniejszenie prędkości wiatru. Podobnie będzie w czwartek, gdy to znajdziemy się w polu wyżowym. Pojawi się więcej rozpogodzeń i przejaśnień. Nad wschodnią połowę kraju dotrze jeszcze chłodniejsze powietrze. Okresami zdarzą się przymrozki nocami oraz w godzinach porannych. Jednak druga połowa tygodnia przyniesie przelotne opady śniegu i mieszane. Znów wzrośnie pozioma różnica ciśnienia i będzie wiać silny i porywisty wiatr, osiągając miejscami nawet skalę wichury.

Śledźcie najnowsze prognozy pogody na łamach naszego portalu.

Fanopogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz