Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wiatr do 150 km/h. Niszczące wichury. Katastrofalne prognozy również dla Polski

Wichura uderzy w Polskę w tym tygodniu

Mija kolejna dobra, za nami kolejne aktualizacje modeli pogodowych. Niestety sytuacja nie wygląda ani o drobinę lepiej. Modele wciąż widzą dla Europy wiatr o niszczącej sile. Na Wyspach Brytyjskich wiać będzie nawet do 150 km/h. Wichura o takiej sile przynieść może olbrzymie szkody. Wciąż mam nadzieję, że prognozy osłabią się w kolejnych aktualizacjach. Teraz jednak zobaczmy co widzą modele wg. aktualnych wyliczeń.

Wiatr uspokoi się w poniedziałek. Tylko na chwilę

Z silnym, a lokalnie bardzo silnym wiatrem mieli do czynienia mieszkańcy Europy już wczoraj. W niedzielę w pasie od Hiszpanii po południe Wysp Brytyjskich wiatr osiągał do 90 km/h. Lokalnie, porywy wiatru sięgały 100 km/h.

Silny wiatr na zachodzie Europy

Poniedziałek przyniesie uspokojenie w pogodzie na naszym kontynencie. Na zachodzie Europy nadal wiało będzie solidnie. Jednak nie będzie to jeszcze wichura bardzo silna. Już od wtorku sytuacja stawać będzie się bardzo dynamiczna. Rozległy wyż z centrum w okolicach Wysp Kanaryjskich, do pary z głębokimi niżami z północy doprowadzą do dużego gradientu barycznego. Co za tym idzie strefa silnego wiatru zbliżać zacznie się nad kontynent. Zobaczmy animację na podstawie wyliczeń modelu ECMWF.

Niszcząca wichura na zachodzie Europy

Przyglądając się powyższej animacji na prawdę źle to wygląda. W czwartkowy poranek na północy Wysp Brytyjskich wg. wyliczeń modeli wiatr wiać może z siłą 150 km/h. Podczas gdy Brytyjczycy zmagali będą się już z wiatrem „huraganowym”, w Polsce wichura dopiero zacznie się rozkręcać. O prognozach dla naszego kraju napiszę jednak w dalszej części wpisu. Tutaj pozostańmy przy prognozach dla Europy.

Wiatr będzie miał huraganową siłę

Podczas gdy ECMWF widzi wiato o sile nawet do 150 km/h, nieco mniejsze wartości wylicza amerykański model GFS. Jednak i w tym wypadku pisać możemy o wichurze o niszczącej sile. W pasie od Wysp Brytyjskich, przez kraje Beneluksu, Niemcy po Polskę sunąć będzie strefa bardzo silnego przepływu powietrza. Niestety za pierwszym niżem, który przyniesie wichurę w okolicach czwartku sunęły będą ośrodki wtórne niosąc również wysoki gradient ciśnienia. Kolejnych silnych wichur spodziewamy się w Europie w przyszły weekend. Prognozy widzą potężną dynamikę w pogodzie praktycznie do końca bieżącego miesiąca. Nie ma co jednak wychodzić tak daleko w przyszłość. Skupmy się na najbliższym tygodniu, bo wiatr będzie bardzo silny również w naszym kraju.

Wiatr w Polsce również ponad 100 km/h

Zobaczmy co modele widzą w sprawie wichury nad Polską w rozpoczynającym się tygodniu. Nie jest moim celem nikogo straszyć. Nie wymyślamy poniższych danych. One pochodzą z profesjonalnych modeli numerycznych. Dodatkowo wyliczenia tych modeli są stabilne od wielu dni. Niestety, wiele wskazuje na to, że przed nami silny, lokalnie niszczący wiatr. Stąd też warto o tym pisać, by później pogoda nikogo nie zaskoczyła. Poniżej pokażę wyliczenia modelu ECMWF, bo wyglądają one katastrofalnie. W opisie jednak będę odwoływał się również do innych modeli numerycznych, by nie opierać się wyłącznie na jednym modelu.

Bardzo silny wiatr od czwartku w Polsce

Powyższa mapa to prognoza wiatru na czwartek 17 lutego. I to właśnie od tego dnia pogoda w kraju zrobi się naprawdę niebezpieczna. Według wyliczeń europejskiego modelu przez kraj przejdą dwie bardzo silne strefy wiatru. Pierwsza przejdzie przez kraj właśnie w czwartek i w nocy z czwartku na piątek. Tutaj model prognozuje wiatr o sile do 110 km/h. Piątek również upłynąć miałby w dość dynamicznej pogodzie, jednak wiało będzie słabiej. Druga, jeszcze silniejsza strefa wiatru miałaby uderzyć w kraj w przyszłą sobotę. Wyliczenia modelu ECMWF pokazują wartości bardzo złe. Wiatr o sile 130 km/h to zjawisko o sile niszczącej.

Wichura o niszczącej sile w przyszły weekend nad Polską

Czy ta wichura to „fus” jednego modelu pogodowego?

Często zdarza się, że tak złe dane pogodowe to tzw. „fus” w wyliczeniach modelu pogodowego. Nic innego jak błąd w interpretacji danych. Zdarza się to często zwłaszcza w prognozach na dalszy okres czasu. Jednak jeśli podobne wyliczenia są stabilne od wielu aktualizacji modelu, a dodatkowo potwierdzają to inne produkty meteorologiczne, to sytuacja zaczyna być nieciekawa. Zestawmy więc powyższą prognozę siły wiatru z danymi z innych modeli pogodowych. Czwartkową wichurę modele GFS i ICON-EU widzą podobnie jak model europejski. Siła wiatru na północy kraju mogłaby sięgać 110 km/h. GFS widzi nad morzem nawet porywy jeszcze silniejsze. Niestety brak dobrych wieści w sprawie przyszłego weekendu. Model GFS widzi scenariusz analogiczny jak ECMWF. Wiatr na północy kraju miałby osiągać 130 km/h. Na południu porywy również ponad 100 km/h. W górach wiać może z prędkością znacznie ponad 150 km/h. Uwielbiam dynamiczną pogodę i groźne zjawiska atmosferyczne. Tym razem jednak z całej siły trzymam kciuki, by modele przeszacowały swoje wyliczenia. Incydent wiatrowy pod koniec tygodnia jest już pewny. Niech wiatr nie będzie jednak tak silny jak obecnie widzą to modele.