Wiatr ponad 350 km/h. To może być najsilniejszy tajfun w historii naszej planety

Od kilku dni informujemy o rekordowo niebezpiecznym tajfunie. Potężna wichura minęła Filipiny czyniąc tam niewyobrażalne szkody. Część tego biednego kraju została dosłownie zdmuchnięta z powierzchni ziemi. Potęgę żywiołu doskonale obrazuje poniższy filmik nagrany wczoraj na Filipinach.

https://www.youtube.com/watch?v=cfXDR3oDoV4

Do tej pory super tajfun Goni osiągną stałą siłę wiatru na poziomie 195 mil (315 km/h). Na jego drodze odnotowano porywy wiatru osiągające 380 km/h. Trudno sobie wyobrazić jakie szkody wyrządza wiatr wiejący z siłą zbliżającą się do 400 km/h. Aby zobrazować sobie potęgę żywiołu porównajmy siłę tego wiatru do tornada. Jak zapewne wiecie siłę tornad określa się w skali Fujity. Siłę tornad opisuje się w skali od F1 do F5, gdzie F1 jest tornadem najsłabszym (ale i tak niszcząco groźnym). Otóż super tajfun Goni wraz z wiatrem wiejącym z prędkością około 350 km/h ma siłę tornada F4 (wiatr 333-418 km/h). Weźmy pod uwagę, że tornado jest zjawiskiem bardzo lokalny, a tajfun ma dziesiątki tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni. I na tak olbrzymiej powierzchni sieje spustoszenie.

Potężny tajfun Goni

Szalejący na południowy wschód od Azji tajfun ma szanse stać się najsilniejszym tego typu zjawiskiem w historii naszej planety. Przypomnijmy, poprzednim tak silnym tajfunem (na tym etapie rozwoju był słabszy), który uderzył w lad był Haiyan. W 2013 w skutek tej potężnej wichury śmierć poniosło ponad 6300 ludzi ! Tamten śmiertelny tajfun również uderzył w Filipiny. Dokładne dane o skali tragedii jaka przydarzyła się na Filipinach po przejściu obecnego tajfunu podamy za jakiś czas.

Supertajfun to nie tylko wiatr wiejący z potężną siłą. To również nawalne opady deszczu, które również doprowadzić mogą do katastrofalnych skutków. Podczas tajfunów mnóstwo ludzi traci życie w skutek osunięć skalnych i błotnych. Te również będą miały miejsce podczas przechodzenia tajfunu Goni w najbliższych godzinach. Postaramy się na bieżąco informować Was o tym potężnym żywiole.