Wichura 80-90 km/h w Polsce. W górach wiatr do 140 km/h . Sprawdź gdzie i kiedy wiało będzie najmocniej

Wchodzimy w okres bardziej dynamicznej pogody. Dziś blisko kraju znajdzie się niż przynosząc załamanie pogody. Na zachód od Polski rozbudowuje się wyż przez co w regionie znacznie wzrośnie gradient ciśnienia. Pojawi się wichura, a wiatr w Polsce wiał będzie z siłą dochodzącą do 90 km/h.

Wichura nad Polską. Czym będzie spowodowana?

Na początek sprawdźmy co będzie przyczyną silnego wiatru w Polsce. Do tego tradycyjnie posłużymy się mapą obrazującą sytuację baryczną w naszym regionie.

Wichura w Polsce. Co będzie przyczyną silnego wiatru?
Wichura nad Polską. Przyczyna

Powyżej mapa na wtorek. Idealnie odzwierciedla ona sytuację, która spowoduje, że wichura pojawi się w naszym regionie podczas najbliższych kilkudziesięciu godzin. Na wschód od Polski przemieszcza się niż, który przyniósł śnieżycę i ulewy również w naszym kraju. Na zachód od Polski coraz mocniej rozbudowuje się wyż, pod wpływ którego dostawać zaczniemy się we wtorek 28 marca. Pomiędzy tymi ośrodkami barycznymi różnica ciśnienia wynosiła będzie aż 40 hPa. Biorąc pod uwagę, że centrum niżu i wyżu dzieli zaledwie około 2000 kilometrów, gradient ciśnienia w naszym regionie będzie bardzo wysoki. Wiatr z definicji jest ruchem mas powietrza pomiędzy obszarami o różnym ciśnieniu. Tam gdzie różnica ciśnienia jest znaczna, wiatr jest silniejszy, co za tym idzie występuje wichura. Tak będzie i u nas podczas najbliższej doby.

Nie tylko wichura. Konwekcja nad Polską. Duża dynamika w pogodzie
Nie tylko wichura. Konwekcyjne opady śniegu w związku z dużą dynamiką w pogodzie

Warto dodać, że zaostrzony gradient ciśnienia oraz spływ chłodnych, chwiejnych mas powietrza z północy przyniesie nie tylko silny wiatr w kraju. W poniedziałek na zachodzie, a we wtorek na wschodzie kraju dojdzie do masowego rozwoju konwekcji. Więcej o tym napiszę jednak w dalszej części tekstu. Przeczytaj również: Załamanie pogody w Polsce. Gdzie może przejść śnieżyca?

Wichura na początku tygodnia. Gdzie i kiedy wiało będzie najmocniej?

Wiemy już czym będzie spowodowana nadchodząca wichura. Teraz sprawdźmy gdzie i kiedy wiatr wiał będzie najmocniej oraz kiedy pogoda w Polsce uspokoi się.

Wichura nad Polską. Przebieg zjawiska

Powyższa animacja idealnie odwzorowuje jaki przebieg będzie miała nadciągająca nad Polskę wichura. Już dziś w godzinach okołopołudniowych coraz mocniej wiało będzie na południu kraju. W górach siła wiatru przekraczać będzie 140 km/h. Po południu i w nocy wiatr nieco uspokoi się, jednak wtorek przyniesie ponowny wzrost dynamiki w pogodzie. Wiatr na nizinach we wtorek wiał będzie z prędkością 80-90 km/h. To już jest solidna wichura. Szkód wiatrowych w Polsce raczej się nie spodziewamy, jednak podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych wiać może wystarczająco mocno, by uszkadzać drzewa. We wtorek po południu większość Polski dostanie się już pod wpływ wyżu, gradient ciśnienia zmaleje, a wichura uspokoi się. Spokojniej zrobi się ogólnie w pogodzie. Konwekcja zacznie zanikać, a środa przynieść może nawet chwile ze słońcem.

Opady śniegu w Polsce. Krótkotrwałe ochłodzenie

W poniedziałek do Polski z południa zbliża się niż genueński. Z przeszłości wiemy, że takie ośrodki wczesną wiosną przynieść mogą naprawdę solidny atak zimy. Dziś od rana mocno sypie w górach na południu Dolnego Śląska. Jednak na nizinach obecnie pada jeszcze deszcz. Opady deszczu ze śniegiem notowane są również na północy Polski, na Pomorzu.

Niż genueński dotarł do Polski
Niż dotarł do Polski. Mocno pada w wielu miejscach w kraju

Po południu i wieczorem strefa silniejszych opadów obejmie również wschód Polski. Przy spadającej temperaturze nie możemy wykluczyć, że na wschodzie pojawią się opady mokrego śniegu. Śnieg, a nawet śnieżyce konwekcyjne pojawią się w Polsce we wtorek. Przy silnym wietrze możliwe będą zawieje i zamiecie śnieżne. O tym jednak napiszę w jutrzejszej, porannej prognozie pogody na wtorek. Tutaj dodam jeszcze, że nadchodząca noc i noc z wtorku na środę będą zimne. W większości regionów Polski pojawi się mróz. Na nizinach będzie to nawet -5 stopni. W górach i na obszarach podgórskich mróz może być nawet dwucyfrowy. Przed nami więc nie tylko wichura, ale również ochłodzenie, które przyniesie nam opady śniegu w ostatnich dniach marca.