Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Załamanie pogody. Silne ulewy i śnieżyca, mróz nad Polską. Spadnie do 30 mm, możliwe burze



Załamanie pogody. Silna ulewa i śnieżyca nad Polską. Spodziewana akumulacja opadów do 30-40 mm. W górach i na obszarach podgórskich przeważnie opady zimowe. Burze możliwe w chłodniejszym powietrzu arktycznym morskim w najbliższych kilkudziesięciu godzinach.

Niż Khursu przynosi pogorszenie pogody i ulewy oraz śnieżyce

Na początku mijającego tygodnia pogoda w kraju kształtowana jest przez ośrodki niżowe znad wschodniej i środkowej części Starego Kontynentu. Natomiast na południu oraz wschodzie kraju również strefę frontu atmosferycznego i mezoskalowego niżu Khusru, który przesuwa się znad Słowacji, przez Karpaty, dalej w kierunku Ukrainy. Co należy dodać to fakt, że w drugiej części dzisiejszego dnia nad zachodnie dzielnice Polski rozbuduje się klin podwyższonego ciśnienia znad zachodnich rejonów kontynentu europejskiego. Nad województwa południowo – wschodnie początkowo będzie napływać docierać ciepłe i wilgotne powietrza polarno-morskiego. Natomiast na pozostałym obszarze zacznie postępować ochłodzenie związane ze spływem powietrza pochodzenia arktycznego morskiego. Już najbliższej nocy w wielu regionach pojawią się przymrozki, a miejscami także dwucyfrowy mróz. Z powodu adwekcji wilgotnych mas powietrza spodziewane są opady mieszane, deszczu i śniegu o zróżnicowanym natężeniu.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni. Zima wraca do Polski. Mróz nocami. Sypnie śniegiem. Jednak wiemy kiedy wróci wiosna

Prognoza sytuacji synoptycznej na 27.03.2023, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

załamanie pogody w Polsce
Załamanie pogody w Polsce

Burze możliwe dziś nad Polską

Z prognoz wynika, że dziś w godzinach popołudniowych i wieczornych w zachodniej części Polski na skutek występowania stromego pionowego gradientu temperatury w środkowej troposferze pojawi się chwiejność termodynamiczna w okolicach do 100-300 J/kg. Wystąpi także podwyższone pionowe ścianie wiatru DLS do ok. 20 m/s. Aczkolwiek nie okaże się one istotne w kontekście rozwoju konwekcji. Z konwekcją tworzącą się w masie arktycznej morskiej związane będą opady deszczu, mieszane, stopniowo przechodzące w mokry śnieg i krupę śnieżną.

Załamanie pogody. Kolejne opady śniegu, a nawet i burze śnieżne

Należy dodać, że ośrodki konwekcji mogą połączyć się w niewielkie układy wielokomórkowe. Gdzieniegdzie mogą wystąpić burze, zwłaszcza w woj. zachodniopomorskim i lubuskim. Spodziewamy się, że w nocy z poniedziałku na wtorek aktywność burz i komórek konwekcyjnych będzie już mniejsza. Strefa przelotnych opadów może wtedy objąć rejony woj. opolskie i wielkopolskie. Należy wspomnieć, że podczas burz i silnych opadów konwekcyjnych może występować dość silny zachodni i północno-zachodni wiatr, jaki w porywach może osiągać prędkość do ok. 75 km/h.

Prognoza konwekcyjna na dzień 27.03.2023 i noc 27/28.03.2023 według Artura Surowieckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

załamanie pogody w Polsce
Załamanie pogody, napływ powietrza arktycznego, możliwe burze śnieżne w Polsce

Niżowa pogoda w kraju

Poniedziałek przyniesie na ogół niżową pogodę. Prognozowane jest zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, miejscami krupy śnieżnej. Jednak na wschodzie i południowym wschodzie, okresami opady o natężeniu umiarkowanym. Spodziewana akumulacja opadów na wschodzie i południu od 10 mm do 25 mm. Ponadto w regionach podgórskich i górskich, miejscami przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 10 cm. Tylko wysokich partiach Karpat od 10 cm do 20 cm. W najcieplejszym momencie dnia dziś od 3°C do 7°C, chłodniej miejscami na północy i w rejonach górskich, tam 1°C, 2°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, na południu do 70 km/h, północno-zachodni. W górach porywy wiatru do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. Na zachodzie, północnym zachodzie niewykluczone burze.

Załamanie pogody w kraju. Prognozowana akumulacja opadów za okres od 27.03.2023 r. 00Z do 28.03.2023 r. 15 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie przelotne opady śniegu. Ponadto na wschodzie początkowo również deszczu ze śniegiem. Spodziewana akumulacja opadów do 10 mm na południowym wschodzie. Ponadto przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5 cm na północy kraju i od 7 cm do 10 cm w górach. W najchłodniejszej części nocy -6°C do -1°C, w rejonach podgórskich Karpat około -8°C. W górach poniżej -10°C. Drogi śliskie w wielu regionach. Z uwagi na dość duży gradient baryczny. Wiatr okaże się umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h. Aczkolwiek na południu i południowym wschodzie do 70 km/h, wysoko w górach do 100 km/h, zachodni i północno-zachodni, nad morzem również północny. Wiatr okresami będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl