Silna wichura blisko Polski. Wiatr ponad 120 km/h. Sztorm na Bałtyku. Kiedy wiać będzie najmocniej?

Wichura pojawi się w pobliżu Polski na początku października. Niewykluczone, że w części kraju synoptycy IMGW wydadzą alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Przed nami również pierwszy silny sztorm na Bałtyku tej jesieni.

Wichura blisko Polski. Czym będzie spowodowana?

Wchodzimy w okres jesienny. W naszym regionie oznacza to najczęściej znaczny wzrost dynamiki w pogodzie. Tak będzie już w tym tygodniu, gdy dość silna wichura przemieści się bardzo blisko Polski. Co będzie tego przyczyną?

Wichura w regionie. Głęboki niż atlantycki
Silna wichura w regionie. Przyczyną głęboki niż atlantycki

Powyżej mapa synoptyczna na noc z wtorku na środę. Na północ od Polski obserwujemy tu bardzo aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. Ponieważ w tym samym czasie nad Francją zacznie rozbudowywać się wyż, gradient baryczny w regionie będzie bardzo wysoki. Widać to po bardzo gęstym rozłożeniu izobar, czyli linii łączących na mapie punkty o tej samej wartości ciśnienia. Co ciekawe, niż który widzimy na powyższej mapie obecnie sunie w regionie zachodniej Europy przynosząc tam załamanie pogody. Z początkiem tygodnia niż znajdzie się nad krajami Beneluksu i Danią. Jednak dopiero gdy niż znajdzie się nad Skandynawią, to w skutek rozbudowy wyżu na zachodzie Europy wzrośnie wspomniana różnica ciśnienia, powodując znaczny wzrost siły wiatru.

Silna wichura w naszym regionie. Kiedy wiatr zacznie się nasilać?

Wiemy już co będzie przyczyną znacznego wzrostu siły wiatru w regionie. Wichura najsilniejsze stadium osiągnie w połowie przyszłego tygodnia, co widać na poniższej grafice z prognozą siły wiatru.

Silna wichura na Bałtyku
Silna wichura na Bałtyku

Jednak sprawdźmy od kiedy spodziewać możemy się wzrostu siły wiatru. Jeszcze w niedzielę w kraju i regionie spokojnie pod kątem siły wiatru. Również poniedziałek upłynie nam pod znakiem bezwietrznej, spokojnej aury w regionie. We wtorek niż pojawi się już nad Danią, a wyż zacznie wzmacniać się w regionie Francji. Gradient ciśnienia zacznie rosnąć, a wraz z nim odczuwać zaczniemy coraz silniejsze porywy wiatru. Tak jak wspominałem, szczyt wichury przypadnie w środę, jednak za sprawą niżu wtórnego mocno w regionie powieje również w czwartek. Spójrzmy na animację prognoz wiatru dla Europy na najbliższe dni.

Wichura w regionie. Kiedy wiatr będzie najsilniejszy?

Widzimy, że najsilniejszych porywów wiatru spodziewać możemy się na północnym Bałtyku. Tutaj siła wiatru przekraczać może 120 km/h. To jest już wichura bardzo silna. Sztorm na Morzu Bałtyckim z pewnością przyniesie duże utrudnienia w żegludze.

Jak silny wiatr wiał będzie w Polsce?

Wiemy już kiedy i gdzie wichura będzie najsilniejsza. Teraz skupmy się już całkowicie na naszym kraju. Tutaj wiatr nie osiągnie niszczącej siły. Nie oznacza to jednak, że przed nami całkiem spokojny i bezwietrzny okres w pogodzie.

Silny wiatr w Polsce w środę 04.10
Silny wiatr w Polsce w środę4 października

Widzimy, że w nocy z wtorku na środę i w środowy dzień wiatr w Polsce wiać może z prędkością przekraczającą 90 km/h. Z definicji jest to już wichura, jednak należy mieć na uwadze, że tak silny wiatr wystąpi raczej na otwartym Bałtyku. Nie zmienia to faktu, że na lądzie również powieje dość mocno. Porywy wiatru w środę przekroczą w kraju 70, lokalnie może nawet 80 km/h.

Wichura również w czwartek w Polsce
Wichura również w czwartek w Polsce

Wcześniej wspominałem o niżu, wtórnym, który przyniesie silny wiatr w regionie również w czwartek. Powyżej prognoza siły wiatru na czwartek 5 października właśnie. Widzimy, że nad krajem znów pojawi się wichura. Siła wiatru znów przekroczy 70 km/h, przy czym najmocniej wiało będzie na północy Polski. W nadchodzącym tygodniu spodziewamy się pierwszych od dawna ostrzeżeń IMGW dotyczących wiatru. Jesień nadchodzi. Wraz z nią wichury i większa dynamika w pogodzie. Musimy to (niestety) zaakceptować. Miejmy nadzieje, że prognozy nieco złagodnieją.