Załamanie pogody zmierza dalej na wschód. Gwałtowne wyparcie ciepłego powietrza, niewykluczone słabe burze

Załamanie pogody postępować ma dziś dalej w kierunku wschodniej części naszego kraju. Nastąpi gwałtowne wyparcie ciepłego powietrza, prawdopodobne są nawet słabe burze na wschodzie.

W sobotę nad naszą częścią Europy będzie przesuwać się front chłodny z dużym zachmurzeniem oraz opadami deszczu o słabym i umiarkowanym, okresami silniejszym natężeniu. Niewykluczone są ponadto lokalne słabe burze we wschodniej części kraju, lecz prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest względnie niskie. Aczkolwiek nad Polską zacznie rozbudowywać się kolejny układ podwyższonego ciśnienia atmosferycznego od dzielnic zachodnich, z którym od pasa województw zachodnich i północnych będą związane postępujące większe rozpogodzenia do zachmurzenia umiarkowanego oraz małego. Z zachodnich, północno-zachodnich rejonów kontynentu europejskiego będzie postępować napływ chłodniejszej masy powietrza pochodzenia polarnego o cechach morskich.

Sytuacja baryczna na 30.09.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

zmiana aury
Front chłodny nad Polską

Załamanie pogody w kraju

Opisywany powyżej front jest związany z ośrodkiem niżowym o imieniu Lenn przesuwającym się nad północną Skandynawią w kierunku Rosji. Ryzyko wystąpienia pojedynczych burz jest niskie, lecz nie da się ich całkowicie wykluczyć. Nie przewiduje się, aby nielicznym i krótkotrwałym burzom towarzyszyły silniejsze zjawiska atmosferyczne. Wysokość opadów nie powinna przekraczać 20 mm. Krótkotrwałe ulewy możliwe w zasięgu komórek burzowych 5-10 mm, lokalnie porywy wiatru do 50-60 km/h. Najsilniejsze podmuchy wiatru występować mają dziś głównie w rejonie wybrzeża.

Zobacz też: Prognoza pogody na sobotę 30 września. Front sunie przez kraj

Załamanie pogody w kraju, 30 września 2023 r. Dane radarowe z sieci POLRAD dla Polski

załamanie pogody w kraju
załamanie pogody w kraju, 30 września 2023 r.

Pogorszenie pogody w kraju

Dziś obserwowana będzie przewaga zachmurzenia dużego z rozpogodzeniami, początkowo na południowym wschodzie, a po południu na zachodzie i w centrum. We wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu, głównie na wschodzie i południu. Natomiast na wschodzie niewykluczone możliwe słabe burze. Wysokość mm. Temperatura maksymalna od 18°C na północy do 24°C na południowym wschodzie, w dolinach górskich od 16°C do 18°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem i w czasie burz w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni. Na szczytach gór porywy do 65 km/h.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 30 września 2023, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

załamanie pogody w kraju
Załamanie pogody i burze w kraju

Prognozy wskazują, że za nami ostatnie w tym roku temperatury zbliżone do upału, lecz pojedyncze dni gorące mają jeszcze szanse pojawić się w październiku około 2-3 października 2023 r., gdy to zobaczymy miejscami 24-26°C, ale potem szybko się ochłodzi. Wysokość opadów w kolejnych godzinach nie przekroczy na ogół 10-20 mm. Najcieplej ma być na krańcach wschodnich, południowo – wschodnich, które znajdą się początkowo na przedpolu chłodnego frontu i tam może temperatura wzrosnąć do 24-25°C. Jutro, czyli w pierwszy dzień października chłodniej w całym kraju i termometry wskażą zaledwie 15-21°C. Termicznie więc w pierwszych dniach października rozpoczynać zacznie się jesień termiczna.

Prognoza orientacyjna zasięgu i wysokości opadów do 1 października 2023 r. 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

załamanie pogody w kraju
Załamanie pogody w kraju na koniec września 2023 r.

Fanipogody.pl