Niszcząca wichura coraz bliżej. Wiatr 130-140 km/h przyniesie zniszczenia i paraliż lotniczy

Po kilku spokojniejszych dniach w ubiegłym tygodniu bieżący tydzień przynosi bardziej dynamiczną aurę nie tylko w Polsce, ale i w wielu regionach Europy. Nad regiony zachodnie kontynentu zbliża się wichura z wiatrem o niszczącej sile. W prognozie sprawdzimy, dlaczego pogoda zrobi się groźna oraz gdzie i kiedy spodziewać się najsilniejszego wiatru. W drugiej części zajmiemy się prognozą wiatru i innym aspektów pogody już bezpośrednio dla naszego kraju.

Wichura zbliża się do Europy. Czym będzie spowodowana?

W regionie Europy dochodzi do rozwoju sytuacji barycznej, która sprzyjała będzie dużym różnicom ciśnienia. Jak wiemy, tak gdzie gradient ciśnienia jest znacznie podwyższony ,tam zawsze pojawia się wichura. Od tego, jak duża jest różnica na małym obszarze zależy jak siła wiatru jest duża.

Silna wichura w Europie. Sprzyjające sytuacja baryczna
Wichura w Europie. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa z sytuacją baryczną dla Europy na noc ze środy na czwartek. Widzimy, że na południu i wschodzie kontynentu panują wyże. Nad kontynent z zachodu zbliża się głęboki niż baryczny. Ciśnienie w jego centrum, w okolicach Islandii spadło do wartości 960 hPa. W obszarach wysokiego ciśnienia w Europie ciśnienie wynosi ponad 1030 hPa. To bardzo duża różnica ciśnienia, przez co oczywiste jest, że w podwyższonym gradiencie ciśnienia wiatr będzie silny. Przyjrzyjmy się uważnie powyższej mapie i zobaczmy gdzie izobary (linie łączące punkty o tym samym ciśnieniu) położone są bardzo gęsto.

Wichura zbliża się do Europy. Wysoki gradient ciśnienia
Wichura zbliża się do Europy. Wysoki gradient ciśnienia

Widzimy, że obszar podwyższonego gradientu barycznego pokrywa się z rejonem, gdzie wichura będzie najsilniejsza. I to jest odpowiedź na pytanie. Silny wiatr w Europie pojawi się za sprawą niżu, który w kontraście z wyżami z południa i wschodu doprowadzi do znacznego wzrostu różnicy ciśnień w naszym regionie.

Wichura nad Europą. Przebieg zjawiska

Wiemy już, dlaczego w części Europy pojawi się silny, lokalnie nawet niszczący wiatr. Teraz spójrzmy, jaki przebieg będzie miała wichura. Gdzie i kiedy wiatr może być w najbliższym czasie niszczący.

Wichura w Europie. Przebieg zjawiska

Podczas gdy w poniedziałek i we wtorek silny wiatr szalał daleko na Atlantyku, we wtorek po południu i w środę niż będzie zbliżał się do Europy. Silniejszy wiatr pojawi się w środę na zachodzie Wysp Brytyjskich. Na otwartych wodach Atlantyku i Morza Północnego wiatr wiać będzie z prędkością przekraczającą 130 km/h. Na lądzie wiało będzie nieco lżej, jednak i tutaj wichura będzie silna. Wiatr wiejący z prędkością ponad 100 km/h z łatwością powodować może szkody oraz znaczne utrudnienie w komunikacji powietrznej i morskiej.

Bardzo silny wiatr dotrze do Europy w środę
Silny wiatr w środę 21 lutego na zachodzie Europy

W czwartek wichura na zachód od Europy jeszcze nasili się. Wiatr na Atlantyku przekraczał będzie 130 km//h. Ta strefa silnego wiatru dotrze również do zachodniej i północnej Francji oraz nad Półwysep Iberyjski. Mocno wiało będzie na północny Hiszpanii, jednak najsilniejszego wiatru spodziewamy się w drugiej połowie tygodnia we Francji. Tutaj wichura również powodować może szkody wiatrowe. Bliżej weekendu mocno wiać może również na północy Europy. Tutaj prócz silnego wiatru możliwe są silne śnieżyce. O tym, że mróz i zima nie odpuszcza na północy Europy pisałem w poprzedniej mojej prognozie. Widzimy więc, że pogoda na niektórych regionach będzie w najbliższym czasie groźna. Teraz sprawdźmy jak przeniesie się to na prognozy pogody dla Polski.

Czy pogoda w Polsce również będzie niebezpieczna?

Na wstępie tej części wpisu uspokajam. Wichura o takiej sile jak na zachodzie kontynentu nam nie grozi. Owszem, za sprawą aktywnych niżów z zachodu czeka nas więcej dynamiki w pogodzie. Wiatr również będzie nieco silniejszy. Sprawdźmy szczegóły.

Wichura w piątek nad Polską
Wichura dotrze do Polski w piątek

Aktywny niż, co za tym idzie podwyższony gradient ciśnienia dotrą w nasz region Europy pod koniec tygodnia. Powyżej mapa z prognozą porywów wiatru na noc z czwartku na piątek. Widzimy tu strefę silnego wiatru wkraczającą do kraju z zachodu. Najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się na zachodzie Polski oraz w górach. W wyższych partiach gór oraz na Bałtyku siła wiatru może lokalnie przekraczać 100 km/h. To już jest wiatr silny, jednak mam nadzieję, że w przypadku naszego regionu obędzie się bez szkód.

Front przyniesie deszcz w Polsce
Opady deszczu i załamanie pogody związane z frontem atmosferycznym

Powyżej prognoza opadów na początek weekendu. Widzimy, że aktywny niż to nie tylko silna wichura w regionie. Z niżem związany będzie również front atmosferyczny. Dlatego też w piątek i sobotę spodziewamy się intensywnych opadów deszczu. Strefa frontowa, a wraz z nią opady przemieszczały będą się z zachodu na wschód.