Wichura uderzy w Polskę. Wiatr do 90-100 km/h. Kolejny niszczący niż uderzy w weekend z zachodu

Niszczący orkan Ciaran zbliża się w nasz region. Choć niż zaczyna się wypełniać, wciąż niesie ze sobą dynamiczną pogodę. Dlatego też w piątek czeka nas wichura nad Polską. Wiatr nie będzie może niszczący, jednak z pewnością będzie dawał nam się we znaki. We wpisie prócz analizy prognoz dla Polski sprawdzimy również prognozy dla Europy, ponieważ przed nami uderzenie kolejnego bardzo silnego niżu atlantyckiego.

Wichura coraz bliżej Polski. Niż dotarł w nasz region

Niż Ciaran szalał w środę i czwartek na zachodzie Europy. Odnotowane prędkości wiatru we Francji nieco mnie przerażały. Wichura sięgała 180 km/h. To jest wiatr, który z łatwością wyrywa drzewa z korzeniami i zrywa dachy z budynków. Straty w północnej Francji są dość duże, jednak niż powoli odsuwa się na wschód jednocześnie wypełniając się.

Wciąż silna wichura w Europie
Wichura w Europie wciąż jest dość silna

Powyżej dziesięć miejsc z najsilniejszym wiatrem za ostatnią dobę w Europie. Odrzucając porywy wiatru w najwyższych partiach gór, widzimy, że najsilniejszy wiatr odnotowany był nadal we Francji, czy Hiszpanii. Porywy wiatru wciąż osiągały powyżej 150 km/h. Jednak w piątek niż bardzo szybko przemieszczał będzie się na wschód. W piątkowy poranek jego centrum znajduje się nad Danią. Po południu centrum niżu wtórnego znajdzie się nad południowym Bałtykiem.

Centrum niżu nad Polską. Przejdzie wichura
Wichura dziś nad Polską. Centrum niżu na północy kraju

Wedle modelu GFS centrum wypełniającego się niżu znajdzie się dziś nawet nad Kujawami i Pomorzem. Dlatego też pogoda w piątek będzie dynamiczna.

Wichura dziś nad Polską. Gdzie i jak mocno wiało będzie dziś w kraju?

Pisałem już, że dziś w kraju powieje bardzo mocno, jednak nie będzie to bardzo groźna wichura. Sprawdźmy jak wyglądają prognozy wiatru na piątek 3 listopada dla Polski.

Wichura w piątek 5 listopada nad Polską
Wichura w piątek nad Polską

Wcześniej pokazywałem prognozę wiatru wg. modelu GFS. Powyżej znajduje się prognoza wiatru według europejskiego modelu ECMWF. Według obydwu modeli najmocniej wiało będzie dziś na wschodzie kraju. Porywy wiatru w górach przekraczać mogą 100 km/h. Na nizinach wichura nie będzie aż tak silna. Porywy wiatru na terenach nizinnych sięgać mogą dziś 60-80 km/h. Wiatr będzie wiał z kierunków południowych i będzie to wiatr ciepły. Przełoży się to na temperatury powietrza, które w dniu dzisiejszym na wschodzie kraju (przed frontem) wzrosną do nawet 16 stopni Celsjusza.

Temperatury w Polsce w piątek 3 listopada
Temperatury w Polsce w piątek 3 listopada

Za frontem atmosferycznym, na zachodzie Polski temperatury nieco niższe, maksymalnie do 10-12 stopni Celsjusza. Oczywiście wichura, jaka występowała będzie dziś na wschodzie kraju znacznie obniżać będzie temperaturę odczuwalną w regionie. W sobotę mocniej wiało będzie na zachodzie i północy kraju. Nie będzie to już wiatr przekraczający 50 km/h. Silniejsza wichura pojawi się jeszcze nad Polską w poniedziałek. O tym jednak będzie jeszcze czas napisać. Przeczytaj również: Silne załamanie pogody na zachodzie kontynentu

Kolejny niszczący niż uderzy w Europę

Orkan Ciaran przyniósł bardzo groźną pogodę w Europie Zachodniej w ostatnich dniach. W tym wpisie nie zajmuję się zniszczeniami jakie z pewnością odnotowano w pasie od Portugalii, przez północ Francji, po kraje Beneluksu. To wpis bardzie z prognozą pogody, a ta niestety widzi kolejny głęboki niż, który uderzy w Europę znad Atlantyku.

Kolejna wichura uderzy w Europę

Oczywiście, w pobliżu tak głębokiego niżu (ciśnienie w centrum w okolicach 950 hPa) gradient ciśnienia jest bardzo wysokie. Oznacza to oczywiście bardzo silny wiatr. Wichura uderzając w Europę przyniesie wiatr wiejący z siłą przekraczającą 130 km/h. Najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się w sobotę w pasie znów od północnej Portugalii, przez północ Francji po południowe wybrzeże Wysp Brytyjskich oraz kraje Beneluksu. Niestety po raz kolejny silnym wiatrem dotknięte zostaną regiony, które kilkadziesiąt godzin temu nawiedził niż Ciaran. Oczywiście załamanie pogody, które dotrze do Europy w weekend to nie tylko silny wiatr. Na zachodzie Europy znów spodziewamy się intensywnych opadów deszczu, a możliwe również, że i silniejszych burz.