Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Koszmarne załamanie pogody nadciąga z zachodu. Najsilniejsza wichura w 2023 roku. Wiatr ponad 180 km/h. Ulewy oraz silne burze

Silne załamanie pogody. Wichura z wiatrem 180 km/h. Ulewy i burze


Niesamowicie silne jest załamanie pogody jakie notujemy obecnie na zachodzie Europy. Bardzo aktywny i głęboki niż atlantycki nazwany Ciaran niesie ze sobą chyba najbardziej dynamiczną pogodę w tym roku na zachodzie Europy. Zapraszam na szczegóły, a w drugiej połowie wpisu zajmiemy się prognozą pogody dla Polski na najbliższe dni.

Potężne załamanie pogody. Niesamowicie silny wiatr

Spójrzmy na mapę satelitarną Europy z czwartkowego poranka. Przyjrzyjmy się dokładniej regionowi z okolic południa Wysp Brytyjskich i północy Francji.

Załamanie pogody uderza właśnie w zachód i północ Francji
Załamanie pogody uderza właśnie w zachód Europy

Widzimy tu pięknie wirujące chmury. Tak silną rotację mas powietrza obserwujemy przy huraganach, czy tajfunach, czyli ośrodkach barycznych o największej sile. Tym razem z bardzo głębokim i aktywnym niżem mamy do czynienia u zachodnich rewirów naszego kontynentu. Ciśnienie w centrum niżu (bardzo blisko północnej Francji) spadło w okolice 950 hPa. Dlatego też w regionie mamy do czynienia z olbrzymim gradientem ciśnienia atmosferycznego. Co za tym idzie, załamanie pogody przynosi potężny, niszczący wiatr.

Załamanie pogody na zachodzie niesie potężny wiatr
Załamanie pogody niesie potężny wiatr

Jak widzimy, to nie są zwykłe, „nieco straszące” prognozy pogody. Powyżej dane z portalu Ogimet. To dziesięć miejscowości z Francji, gdzie podczas ostatniej doby zanotowano najsilniejsze porywy wiatru. Widzimy tutaj wartości pomiędzy 140, a nawet 180 km/h. Ponieważ jest to wiatr o sile jakiej w tym roku jeszcze w regionie nie notowano, dlatego spokojnie możemy pisać, że załamanie pogody z początku listopada jest najsilniejszym w tym roku. W czwartek strefa najsilniejszej wichury przeniesie się już nad region Beneluksu. Jednak siła wiatru, pomimo, że nadal niszcząca, powinna z każdą godziną maleć w drugiej połowie dnia.

Silny wiatr we Francji

silne porywy wiatru
Groźny wiatr we Francji

Co więcej prędkość wiatru w porywach na jednej z francuskich stacji pogodowych na zachodnim wybrzeżu Francji osiągnął aż 𝟐𝟎𝟕 𝐤𝐦/𝐡. Dodatkowo na wielu stacjach pomiarowych padły rekordy absolutne zarejestrowanej prędkości wiatru. Wspominaliśmy, że jest ryzyko burz, które będą gwałtowne. Pomimo, że mamy początek listopada, to spadł grad o średnicy 7 cm.

Ulewy i burze na zachodzie Europy

Załamanie pogody związane z niżem Ciaran to nie tylko potężne porywy wiatru. Podczas gdy głównym zagrożeniem z układu niskiego ciśnienia jest niszczący wiatr, mieszkańcy omawianych regionów zmagać muszą się również z nawalnymi opadami deszczu i burzami.

Załamanie pogody przyniesie olbrzymie sumy opadowe

Powyżej prognoza sum opadowych dla Europy. Widzimy, że omawianym regionie deszczu spadnie naprawdę dużo. Od czwartku do soboty mówimy tutaj o opadach rzędu 100, lokalnie nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy. To bardzo duże sumy opadowe, dlatego też we Francji, w Portugalii, czy na północy Hiszpanii całkiem realne są lokalne podtopienia, a nawet powodzie. O powodziach błyskawicznych możemy mówić w regionie, ponieważ lokalnie załamanie pogody przynosi burze. Przykładowo, wczoraj pomiędzy Francją, a południem Anglii rozciągał się całkiem rozległy burzowy układ liniowy.

Burze na zachodzie kontynentu
Burze na zachodzie kontynentu

Burze i silne ulewy występowały będą w regionie również w czwartek i piątek. Lokalnie, podczas przechodzenia burz porywy wiatru i ulewy mogą być jeszcze silniejsze od prognozowanych. Załamanie pogody na zachodzie kontynentu jest naprawdę zaskakujące i bardzo silne. Podczas gdy w listopadzie często spodziewamy się już śniegu, pogoda w omawianym regionie przypomina bardziej letnią. Przeczytaj również: Atak zimy na północy. Spadnie mnóstwo śniegu

Czy załamanie pogody z zachodu będzie dotyczyło Polski?

Skoro wiemy już dlaczego pogoda na zachodzie Europy jest bardzo dynamiczna i jakie konkretnie zjawiska przynosi załamanie pogody, sprawdźmy teraz jaki wpływ niż Ciaran będzie miał na pogodę w naszym kraju.

Załamanie pogody dotrze do Polski w piątek
Załamanie pogody dotrze do Polski w piątek

Podczas gdy czwartek przyniesie nam jeszcze spokój w pogodzie, strefa frontu atmosferycznego dotrze do Polski w piątek. Od godzin porannych spodziewamy się opadów na zachodzie Polski. Po południu strefa opadów frontowych dotrze do Polski Wschodniej. Lokalnie opady deszczu mogą być bardzo silne. Niestety, załamanie pogody w piątek to nie tylko opady deszczu, a również silna wichura w kraju.

Silny wiatr w Polsce w piątek 3 listopada
Silna wichura w kraju na koniec tygodnia

Siła wiatru na wschodzie Polski może w piątek przekraczać 80 km/h. Oczywiście, nie jest to wiatr tak silny jak ten, który obecnie obserwujemy na zachodzie Europy. Jednak porywy wiatru przekraczające 80 km/h to już również wiatr bardzo silny i dokuczliwy. Kolejne dni w naszym regionie to kontynuacja dynamicznej pogody. Związane będzie to z cyrkulacją zachodnią i dominacją niżów w naszej części Europy. Dlatego też czekają nas kolejne fronty atmosferyczne i pogorszenia pogody. Kolejny po piątku front spodziewany jest w Polsce na koniec weekendu. Zimy w prognozach nie widać, za to dynamiczna, mokra i wietrzna jesień ma się w Europie bardzo dobrze.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk