Wichura z wiatrem 150-180 km/h uderzy z zachodu. Niespotykanie silny cyklon wpłynie na pogodę w Polsce

Pogoda na pod koniec października nie daje wytchnienia mieszkańcom zachodu Europy. Sytuacja nie zmieni się wraz z nadejściem listopada. Nad kontynent nadciąga kolejna wichura, równie silna jak ostatnia. We wpisie szczegółowo przeanalizujemy nadchodzące załamanie pogody. Przybliżę również sytuację pogodową w naszym kraju, ponieważ aura w Polsce również będzie dynamiczna i lokalnie groźna.

Potężna wichura na zachodzie. Czym będzie spowodowana?

Oczywiście wiemy, że od wielu dni znajdujemy się pod wpływem zachodniej, atlantyckiej cyrkulacji powietrza. Oznacza to tyle, że w Europę raz po raz uderzają silne, głębokie niże pochodzenia atlantyckiego właśnie.

Wichura niesiona przez niż atlantycki
Wichura niesiona przez niż atlantycki

Zgodnie z obowiązującym trendem już jutro na zachód Europy dotrze kolejny niż znad Atlantyku. Będzie to bardzo głęboki ośrodek niskiego ciśnienia. W regionie Wysp Brytyjskich i północy Hiszpanii ciśnienie w centrum niżu spadnie nawet w okolice 960 hPa. Z tego powodu niż powodował będzie bardzo duży kontrast baryczny na zachodzie kontynentu. Tam gdzie duża różnica ciśnienia, tam silny wiatr. Tak będzie i tym razem. Z powodu dużej różnicy ciśnień na dość małym obszarze wichura będzie miała niszczącą siłę.

Bardzo głęboki niż dotrze na zachód Europy
Bardzo głęboki niż dotrze na zachód Europy

Powyżej mapa z prognozą opadów dla regionu Francji na najbliższy czwartek. Widzimy tutaj, że niż w pewnym momencie osiągnie wartość ciśnienia na poziomie 955 hPa. To bardzo rzadko spotykana tak blisko Europy. Oczywiście na powyższej mapie widać również, że załamanie pogody niesione przez niż to nie tylko wichura. Na zachodzie kontynentu w najbliższych dniach przejdą bardzo silne opady deszczu. Niewykluczone są również burze. Jednak dzisiejszy wpis dotyczy przede wszystkim silnego wiatru. I na tym się dziś skupiam.

Wichura obejmie znaczną część Europy

Skoro wiemy już, że wichura spowodowana będzie głębokim niżem, który dotrze do Europy znad Atlantyku, teraz zobaczmy gdzie i kiedy wiało będzie najmocniej. Poniżej animacja prognoz porywów wiatru. Dane oparte na wyliczeniach modelu ECMWF.

Wichura rozpęta się w zachodniej Europie

Strefa coraz silniejszego wiatru wkroczy do Europy Zachodniej już we wtorkowe popołudnie. Wietrznie zrobi się również w Polsce, jednak o tym dokładniej w dalszej części wpisu. Tutaj skupiamy się na regionach, gdzie siła wiatru będzie w najbliższym czasie największa. Zdecydowanie najsilniejsza wichura pojawi się w najbliższych dniach na północy Francji. Tutaj siła wiatru na lądzie przekraczać będzie 140 km/h. Wiatr o takiej sile wyrządza już duże szkody zarówno w drzewostanie jak i w zabudowaniach.

Najsilniejsza wichura uderzy w czwartek we Francję
Najsilniejsza wichura uderzy w północą Francję

Powyżej potwierdzenie wcześniejszych słów. Wiatr o niszczącej sile prognozowany jest w omawianym regionie na czwartek 2 listopada. Najsilniejsza wichura prognozowana jest na północy Francji oraz w Belgii. Sztorm na Kanale La Manche będzie tak silny, że ruch morski na tym obszarze zostanie całkowicie zablokowany. Nieco przerażające są prognozy wiatru po aktualizacji modeli. Według nich siła wiatru w omawianym regionie sięgać może 180 km/h. Przeczytaj również: Silna śnieżyca w Europie. Spadnie nawet 50 cm śniegu

Dynamiczna pogoda w Polsce z początkiem listopada

Silny niż, który uderzy w Europę Zachodnią to nie tylko silna wichura na zachodzie. Układ ten jest tak rozległy i silny, że wpływa i będzie wpływał również na pogodę w Polsce. Z dość silnym wiatrem zmagaliśmy się już wczoraj, kiedy to przez kraj sunął front atmosferyczny niosąc silne załamanie pogody. Również druga połowa tygodnia przyniesie bardzo dynamiczną aurę w kraju.

Wichura w kolejnych dniach również w Polsce
Wichura w kolejnych dniach również w Polsce

Powyżej prognoza wiatru na piątek 3 listopada. Widzimy, że w wielu regionach na nizinach wiatr wiał będzie z prędkością przekraczającą 80 km/h. W górach porywy wiatru przekroczą z pewnością 100 km/h, a o tym jaki potencjał mają zachodnie niże niech świadczy poryw wiatru zanotowany na Śnieżce na początku tygodnia. W najwyższych partiach gór siła wiatru w Polsce osiągała ponad 160 km/h. Bardzo silnego wiatru spodziewamy się również w przyszły weekend oraz w pierwszych dniach kolejnego tygodnia. Do silnego wiatru dołożyć należy dużo opadów atmosferycznych, które niosły będą kolejne fronty atmosferyczne. Pogoda na początku listopada będzie w kraju bardzo dynamiczna.