Niszczące burze i orkan Ciaran uderzą w Europę. Ogromny sztorm i fale na 12 m wysokości. Wiatr przekroczy 180 km/h

Gwałtowne burze i orkan pojawią się w Europie. Ogromny sztorm i ponad 10 metrowe fale, wiatr może przekroczyć 180 km/h. Niewykluczone, że zostanie w części Starego Kontynentu ogłoszony stan klęski żywiołowej.

Gwałtowne burze mogą uderzyć na zachodzie Europy, mimo że mamy kalendarzową jesień

Od kilku dni publikujemy kolejne informacje o zbliżającym się cyklonie, który przyniesie wichury, jakie spowodują porywy wiatru powyżej 150-180 km/h, ulewne opady deszczu, podtopienia i gwałtowne burze. Już w pierwszych dniach listopada występować ma niebezpieczna pogoda na zachodzie Europy, powodując ogromne szkody materialne, realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Nie można całkowicie wykluczyć, że w zachodniej części Starego Kontynentu zostanie ogłoszony miejscami stan klęski żywiołowej.

Nad Europę Zachodnią zbliża się pogłębiający niż baryczny, który powstał w minionych dniach nad wschodnią częścią Stanów Zjednoczonych i wraz z prądem strumieniowym przemieszcza się przez Atlantyk, docierając w najbliższych kilkunastu godzinach w rejon Wysp Brytyjskich. Przynieść może on największe wichury tej jesieni na zachodzie Starego Kontynentu. Nazwa groźnego niżu nadana został przez Wolny Instytut Meteorologiczny z Berlina to Emir, natomiast druga to Ciaran, którą cyklon otrzymał od brytyjskiego biura meteorologicznego Met Office. Natomiast nasz kraj w drugiej połowie dzisiejszego dnia od południowego – zachodu zacznie dostawać się w ciepły sektor atlantyckiego niżu o imieniu Dieter.

Sytuacja baryczna na 1 listopada 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Gwałtowne burze możliwe na zachodzie Europy

Niebezpieczna pogoda i silne formacje liniowe prawdopodobne

Gwałtowne burze pojawią się najprawdopodobniej głównie na zachodzie Europy. Mogą one przybrać formę linii szkwału. Niż więc nie tylko wytworzy po swojej południowej i południowo – zachodniej duży poziomy gradient ciśnienia. Najsilniejsze porywy wiatru są prognozowane u wybrzeży Francji i Anglii. Na tym obszarze prędkość wiatru może sięgnąć 150-200 km/h. Z cyklonem umiarkowanym szerokości geograficznych związany będzie układ frontów atmosferycznych, który przyniesie umiarkowane i intensywne opady deszczu. Niewykluczone, że utworzą się również gwałtowne burze, których szczególnym zagrożeniem okażą się silne, miejscami bardzo silne porywy wiatru. Suma opadów na zachodzie Europy sięgnąć może w krótkim czasie 30-60 mm, prowadząc do podtopień. Także w głębi lądu wiatr może stanowić istotne zagrożenie, gdyż na chłodnym froncie atmosferycznym utworzy się prawdopodobnie liniowa formacja konwekcyjna, która nieść może porywy wiatru sięgające około 35-50 m/s. Największe porywy wiatru mogą wystąpić w obrębie linii szkwału. Nie można całkowicie wykluczyć wystąpienia lokalnych trąb powietrznych.

Prognoza porywów wiatru na 2 listopada 2023, 00 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 głównie dla Europy Zachodniej

huraganowe porywy wiatru
Huraganowe porywy wiatru po południowo – zachodniej i południowej stronie cyklonu

Na szczęście w pierwszych dniach listopada pogoda w Polsce będzie znacznie bardziej łaskawa niż na zachodzie Starego Kontynentu. Pojawiać będą się co prawda słabe i umiarkowane opady atmosferyczne, dominować ma niżowy wzór pogody. Znów pojawi się silny wiatr fenowy w drugiej połowie tygodnia na południu Polski, który sięgnie w szczytowych partiach gór nawet 90-140 km/h, podnosząc temperaturę powietrza i osuszając powietrze. Szczególnie w okolicach weekendu.

Huraganowe porywy wiatru, 2 listopada 2023 r. 06 UTC według modelu ECMWF dla zachodniej części Starego Kontynentu

gwałtowne burze możliwe
Silny wiatr również w głębi lądu oraz gwałtowne burze

Duża różnica ciśnienia przyniesie silny wiatr. Groźny wiatr będzie nie tylko z gradientu ciśnienia

Praktycznie codziennie publikujemy informacje o załamaniu pogody, które spowoduje poważne zniszczenia na zachodzie Starego Kontynentu w pierwszych dniach listopada 2023 r. Znad Atlantyku nasunie się ten cyklon w środę i będzie miał duży wpływ na przebieg warunków pogodowych. Niewykluczone, że pojawią się poważne utrudnienia komunikacyjne w ruchu kolejowym, morskim i lotniczym na obszarze dotkniętym cyklonem umiarkowanych szerokości geograficznych. Ciśnienie w ciągu najbliższych 18-24 godzin spadnie w niżu barycznym o około 24-32 hPa, co wypełni znamiona gwałtownej bombogenezy. Intensywnej cyklogenezie sprzyjać mają ciepłe wody Atlantyku, ale także bliskość prądu strumieniowego w atmosferze baroklinowej. Będzie to najprawdopodobniej drugi orkan tej jesieni, który w istotny sposób wpłynie na pogodę. Dlatego obowiązują dwie nazwy dla tego układu barycznego umiarkowanych szerokości geograficznych.

Prognoza ciśnienia na 2 listopada 2023, 12Z według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

silna wichura i gwałtowne burze
Gwałtowne wichury i burze szczególnie na zachodzie Starego Kontynentu

Groźna pogoda w Europie

Na łamach naszego portalu już od kilku dni wyraźnie wspominamy, że trajektoria niżu ulegała jeszcze zmianom w prognozach wiązkowych i operacyjnych modeli europejskich i amerykańskich. Największe szkody związane z silnym załamaniem pogody wystąpią 1-2 listopada 2023 r., następnie w okolicach 3.11.2023 r. niż zacznie wypełniać się chłodniejszym powietrzem w rejonie Wysp Brytyjskich. Prognozy ustabilizowały się na tyle, że wiadomo, iż ciśnienie w centrum ośrodka niżowego spadnie do około 951-954 hPa. Będzie więc to bardzo głęboki cyklon. Niż baryczny w pierwszych dniach listopada znajdzie się w pobliżu Francji, dotrze także nad Wielką Brytanię, a nieco wcześniej ulokuje się nad kanałem La Manche, docierając również nad Morze Północne, a następnie skieruje się nad Skandynawię, gdzie zacznie się wypełniać.

Zobacz też: Atak zimy w Europie

Prognoza ciśnienia na 3 listopada 2023, 12Z w oparciu o model ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

Gwałtowne burze możliwe w Europie
Gwałtowne burze możliwe w zachodniej części Europy na początku listopada 2023 r.

Fale na wodzie sięgające 9-12 metrów wysokości

Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią na obszarze wschodnich wód Oceanu Atlantyckiego, huraganowe porywy wiatru są także prognozowane w Zatoce Biskajskiej, ale także pomiędzy Irlandią a Półwyspem Kornwalijskim na Morzu Celtyckim. Na otwartych wodach prędkość wiatru może zostać osiągnięta w okolicach 150-190 km/h. Zwłaszcza po południowej i południowo – zachodniej stronie cyklonu szerokości umiarkowanych. Dodatkowo wysokość fal może sięgnąć na tym obszarze 9-12 m, uniemożliwiając bezpieczną żeglugę morską. Już w nocy z 1/2 listopada 2023 r. silna wichura, a nawet i gwałtowne burze możliwe są m.in na obszarze zachodniej Francji i sporej części Półwyspu Iberyjskiego.

Prognozowana zbiorcza mapa prognozowanych porywów wiatru według modelu GFS do 3 listopada 2023, 00 UTC

groźne burze na zachodzie Europy
Gwałtowne burze uderzą na zachodzie Europy

Szczególnie niebezpieczna pogoda zaznaczy się na obszarze regionu Bretania we Francji, gdzie już na lądzie porywy sięgną nawet 160-190 km/h. Silne porywy wiatru zaznaczą się więc głównie zachodnią i północną oraz północno – zachodnią część wyżej wymienionego kraju. Groźna wichura zaznaczy się m.in na południu Wysp Brytyjskich, sięgając też Krajów Beneluksu i kanału La Manche. Zatem też takie kraje jak Holandia i Belgia zostaną dotknięte przez silne załamanie pogody. Na tym obszarze porywy wiatru mogą dochodzić do nawet 100-140 km/h. Generalnie czym dalej w głąb lądu, tym wiatr okaże się słabszy, ale i tak może powodować duże szkody, powodując przerwy w dostawach prądu.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 1 listopada 2023, 18 UTC według ECMWF głównie dla Europy Zachodniej

silny wiatr i możliwe gwałtowne burze
Silny wiatr w Europie i możliwe gwałtowne burze. Groźna sytuacja pogodowa w Europie Zachodniej

Możliwe gwałtowne burze w Europie na chłodnym froncie

Duża prędkość wiatru będzie związana nie tylko ze sporą różnicą ciśnienia, ale także schodzeniem prądu strumieniowego z wyższych wysokości ku ziemi. Szczególnie w zasięgu potencjalnych burz, a nawet linii szkwału. Dlatego też niewykluczone są porywy wiatru w zasięgu burz do 110-180 km/h w głębi lądu na terenie Francji i części Półwyspu Iberyjskiego. Duża dynamika w troposferze może przyczynić się do utworzenia 1-3 przypadków trąb powietrznych, nawet w formie mezozawirowań na linii szkwału.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 1 listopada 2023, 21 UTC dla zachodniej części Europy według modelu ECMWF

gwałtowne burze
Gwałtowna pogoda na zachodzie Europy. Możliwe silne burze

Ciśnienie w niżu barycznym spadnie do blisko 950 hPa. Będą nie tylko niszczące porywy gradowe, ale również gwałtowne burze

Niewykluczone, że będzie to najgłębszy tej jesieni cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych, który wypełni znamiona orkanu. Bardzo duża różnica ciśnienia spowoduje nie tylko wichury na Atlantyku, Zatoce Biskajskiej, rejonie kanału La Manche, ale też w innych krajach europejskich. Wichury i burze możliwe są też w części Półwyspu Iberyjskiego, dotykając głównie Hiszpanii i Portugalii w środę i nocy ze środy na czwartek. Groźna pogoda wystąpi też w basenie Morza Śródziemnego, część południowo – zachodnią Półwyspu Fennoskandzkiego, ale także Polskę. Przewiduje się, że znów pojawi się wiatr fenowy w okolicach weekendu, gdy to na szczytach Karpat możliwe są podmuchy wiatru przekraczające 130-150 km/h.

Gwałtowne burze i wichury na animacji ECMWF. Na szczęście w Polsce aura okaże się bardziej łaskawa

Zasadniczo w okolicach 2-3 listopada 2023 r. znajdziemy się w ciepłym sektorze niżu atlantyckiego o nazwie Emir. Jednak wkroczy w drugiej części piątkowego dnia strefa chłodnego frontu atmosferycznego z opadami i silnym wiatrem, który zamknie ciepły wycinek. Tuż na przedpolu chłodnego frontu temperatura może wzrosnąć do nawet 14-19°C. Najcieplej będzie w zasięgu zjawisk fenowych, ale temperatury przekraczające 15-17°C są możliwe także w centrum i na wschodzie. Prognozy numeryczne stale monitorujemy i już wkrótce podamy nowe prognozy.

Fanipogody.pl