Przymrozki pojawiły się ubiegłej nocy i dziś o poranku w Polsce. Temperatura spadła przy gruncie do -5.°C Wiemy, gdzie pogoda zaskoczyła na początku listopada 2023 r. Dodatkowo w polski górach, szczególnie powyżej 1800-2000 metrów n.p.m zalega niewielka pokrywa śnieżna.
Przymrozki pojawiły się po krótkiej przerwie w Polsce
Początek listopada przynosi w szczytowych partiach Tatr śnieg. Szczególnie po stronie słowackiej na Łomnicy, gdzie mamy -6°C. Na Kasprowym Wierchu obserwowany jest lekki całodobowy mróz, lecz znacznie słabszy niż u naszych południowych sąsiadów. W najbliższych kilkunastu godzinach ponownie rosnąć zacznie prędkość wiatru z kierunków południowych. Wiele wskazuje że w piątek dopada kilkanaście cm śniegu w wyższych partiach Karpat. Na nizinach dalej bez pierwszych większych oznak zimy za sprawą aktywnej cyrkulacji strefowej w pierwszej połowie listopada 2023 r. i adwekcji łagodnych mas powietrza pochodzenia polarnomorskiego.
Podgląd na zaśnieżone szczyty Tatr, 2 listopada 2023, 7:28 czasu lokalnego w Polsce
Śnieg w wyższych partiach Tatr, 2 listopada 2023 o godzinie 7:45 czasu lokalnego
Śnieg w wyższych partiach Tatr. Szczególnie około 1800-2000 metrów nad poziomem morza.
Ujemna temperatura w Polsce
Miniona noc zgodnie z prognozami przyniosła przymrozki na wysokości 2 metrów, ale również przy gruncie. Ujemną temperaturę zmierzono na Podlasiu i Warmii oraz Mazurach i we wschodniej części Mazowsza oraz gdzieniegdzie na Lubelszczyźnie.
Najniższą temperaturę zmierzono w Białymstoku, gdzie przy gruncie wystąpił silny przymrozek, który przyniósł spadek temperatury do -5°C na wysokości 5 cm w poletku meteorologicznym. Niewiele cieplej było na polskim biegunie zimna, czyli w Suwałkach, gdzie odnotowano -4°C. Powszechne przymrozki przy gruncie wystąpiły również na całym obszarze Warmii i Mazur. Silne spadki temperatury zmierzono także na wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie. Ujemną temperaturę odnotowano też w rejonach górskich i podgórskich. Na pozostałym obszarze przeważnie była dodatnia temperatura przez całą noc i o świcie.
Zobacz też: Najsilniejsza wichura w 2023 roku. Wiatr ponad 180 km/h. Ulewy oraz silne burze
Niska temperatura w kraju
Silnym spadkom temperatury sprzyjała na tym obszarze długa listopada noc, niewielka prędkość wiatru, ale także zaleganie strumienia chłodniejszej masy powietrza i istotna radiacja ciepła po zachodzie słońca i brak chmur, gdzieniegdzie mgły mogły mieć charakter marznący, ale szybko ustąpiły po wschodzie. Zaznaczał się dodatkowo w części kraju słaby klin wyżu znad Rumunii.
Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy z 1/2 listopada 2023, 19:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB
Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów na 1.11.2023 / 2.11.2023 r. w Polsce na stacjach PSHM
Minimalna temperatura powietrza w minionych 24 godzinach na obszarze Polski
Kolejne noce na ogół bez przymrozków. Jeśli wystąpią one okresami w pierwszej dekadzie listopada, to będą ograniczone obszarowo i krótkotrwałe. Prognozy monitorujemy na bieżąco. Śnieg na początku listopada zalega m.in na Kasprowym Wierchu, a więc około 2 km n p.m.
Śnieg wysoko w Tatrach. Dane: CMM IMGW
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC