Pogoda długoterminowa na cały listopad 2023. Uderzenia cyklonów, wichury, ulewy i burze. Możliwe epizody ze śniegiem i mrozem. Temperatura zaskoczy

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2023 r. Będą jesienne uderzenia niżów barycznych o rodowodzie atlantyckim. Wpływ cyrkulacji strefowej atmosfery okaże się duży na aurę w Polsce.

Najnowsza aktualizacja modelu CFS sugeruje, że w listopadzie 2023 r. opady okażą się w normie wieloletniej. Nieco mniej padać ma na północy, więcej na południu. Prawdopodobnie będzie to kolejny termicznie ciepły miesiąc, natomiast najwyższe odchylenie od średniej klimatologicznej będzie na południowym – wschodzie. Opady powyżej normy w całym kraju widzi za to najnowsza realizacja ECMWF.

Prognoza średniej anomalii temperatury na 2 m na listopad 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych

temperatura w Polsce
Pogoda długoterminowa. Temperatura powyżej normy w Polsce

Pogoda długoterminowa. Wyliczana średnia anomalia ciśnienia na listopad 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych według CFS

prognoza na listopad 2023 r.
Pogoda długoterminowa na listopad 2023 r.

Pogoda długoterminowa. Opady powyżej normy możliwe

Z uwagi na okresową dużą aktywność cyrkulacji strefowej, możliwe są fale silnego wiatru, nawet w formie jesiennych wichur i silnych sztormów na Bałtyku. Nie można wykluczyć pojedynczych dni z burzami, zarówno w chłodnych masach okresami płynących z północy, ale też na aktywnych frontach głębokich niżów w cieplejszych masach powietrza.

Przeczytaj również: Najsilniejsza wichura w 2023 roku. Wiatr ponad 180 km/h. Ulewy oraz silne burze

Prognoza anomalii opadów na listopad 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych według modelu CFSv2

PROGNOZA długoterminowa
Pogoda długoterminowa. CFS prognozuje mniejszy obszar dużych opadów niż ECMWF

Wiele wskazuje, że jesień termiczna ma się umacniać w kierunku termicznego przedzimia, a okresami może zapanować zima termiczna. Głównie w drugiej części miesiąca. Co więcej przymrozki w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni mogą częstsze niż w październiku, a nawet możliwy jest mróz i to dwucyfrowy. Zwłaszcza w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. Niewykluczone są pierwsze w tym sezonie opady marznące na nizinach i wyżynach. Epizody zimowe okażą się prawdopodobnie krótkotrwałe.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej anomalii temperatury powietrza na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski

pogoda długoterminowa na listopad 2023 r.
Pogoda długoterminowa na kolejne tygodnie według ECMWF. Źródło: CMM IMGW

Prognoza długoterminowa na listopad 2023 r.

Co więcej okresami możliwe są zgniłe wyże baryczne, które przez wiele dni będą psuć pogodę. Należy podkreślić, że wyże nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Czasem przez wiele dni może występować nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne (stratus, stratocumulus) mgły oraz zamglenia. Jest to charakterystyczne dla półrocza chłodnego. W ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni również jakość powietrza może być znacznie gorsza niż w październiku, co spowodowane będzie występowaniem niższych temperatur i silną inwersją termiczną w zasięgu okresowo panujących zgniłych antycyklonów. Przy niewielkiej prędkości wiatru, problem z jakością powietrza w listopadzie może być wyraźny w wielu regionach. Szczególnie w większych aglomeracjach miejskich i w dolinach, gdzie może dochodzić do silnej akumulacji pyłów zawieszonych, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Groźne pyły PM2.5 i PM 10 będą zbierać się w najniższej przyziemnej warstwie troposfery przy wyżach barycznych, w warunkach silnych inwersji osiadania i równowagi stałej.

Zobacz też: Silne przymrozki uderzyły w Polsce. Temperatura spadła do -5°C

ECMWF sugeruje, że będzie to wilgotny miesiąc, lecz z przewagą dodatniej anomalii temperatury. Termiczne przedzimie nadejdzie prawdopodobnie w drugiej części miesiąca. Trwałej zimy w tym miesiącu nie przewiduje, ale druga część miesiąca okaże się najprawdopodobniej chłodniejsza od pierwszej.

Prognoza średniej temperatury powietrza na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski

pogoda długoterminowa. Prognoza
Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej temperatury powietrza na kolejne tygodnie. Źródło: CMM IMGW

Prognoza anomalii sumy opadu, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r. dla Polski

opady powyżej normy w Polsce
Opady powyżej normy wieloletniej. Źródło; CMM IMGW

Fanipogody.pl