Wichura i burze w Polsce. Dynamiczna niżowa pogoda. Możliwe podmuchy wiatru powyżej 80 km/h

Wichura w kraju i burze. Aura kształtowana przez ośrodek niskiego ciśnienia na północny wschód od naszego kraju. Prognozowane podmuchy wiatru powyżej 80 km/h. Szczególnie w górach oraz w zasięgu konwekcji.

Wichura i burze nad Polską dziś

Dziś obszar kraju jest pod wpływem obszaru obniżonego ciśnienia znad północno-wschodniej Europy. Wystąpi zachmurzenie duże i całkowite, z opadami deszczu, a w północnej Polsce również możliwymi opadami deszczu ze śniegiem. Dodatkowo niewykluczone są burze.

Do naszej części Europy wlał się strumień znacznie chłodniejszej masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Dlatego niewykluczone są burze z silnym wiatrem. Zasadniczo znajdujemy się w tylnej części niżu znad północno zachodniej części Federacji Rosyjskiej, co warunkuje adwekcje chłodniejszej względem minionych dni masy powietrza m.in do Polski. Konwekcja wyrażać ma się od pierwszej części dnia w postaci opadów deszczu o charakterze przelotnym i możliwej akumulacji do 4-10 mm/h. Nie można wykluczyć, że niektóre chmury kłębiaste rozbudują się na tyle mocno w pionie, że wygenerują wyładowania atmosferyczne. Aktywność elektryczna okaże się na ogół niewielka. Z uwagi na nasilony przepływ mas powietrza, podwyższone wartości pionowego ścinania wiatru, mogą tworzyć się pasma konwekcyjne, generując na swojej trasie silne podmuchy wiatru, do około 70-80 km/h. Rozwój konwekcji następować ma szczególnie w zasięgu drugorzędnego chłodnego frontu atmosferycznego. W godzinach wieczornych przewiduje się zanik zjawisk o charakterze konwekcyjnym.

Zobacz też: Lato w prognozach. Upał w Polsce jest blisko. Sprawdź, kiedy 27-29 stopni na termometrach

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 3 kwietnia 2024, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichura i burze nad Polską
Wichura i burze nad Polską, 3 kwietnia 2024 r.

Silny wiatr i burze w kraju

Dziś prognozowane jest na ogół zachmurzenie duże, tylko na południu możliwe większe przejaśnienia. Prognozowane przelotne opady deszczu, natomiast na północy również miejscami deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. W górach szczególnie opady śniegu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 3°C, 7°C na północy kraju, 9°C, 12°C w centrum, do 15°C na południu i południowym wschodzie. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, porywisty, we wschodniej połowie kraju szczególnie porywach do 80 km/h, stopniowo słabnący, zachodni i północno-zachodni w drugiej połowie dnia i wieczorem. Natomiast wiatr wysoko w Sudetach początkowo w porywach do 120 km/h, w ciągu dnia słabnący do 90 km/h, w Tatrach do 95 km/h.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 3 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silny wiatr w Polsce
Wichura i burze w kraju

Szacuje się, że porywy wiatru sięgną do 60-80 km/h, wysokość opadów nie powinna przekroczyć miejscami 5-10 mm. Ponadto z uwagi na nisko położoną izotermę 0°C możliwe są opady krupy i drobnego gradu. Lokalnie jednak nie można wykluczyć szkód wiatrowych. Wiatr wyraźnie nasilać ma się w zasięgu struktur konwekcyjnych. Największe szanse na lokalne wyładowania będą na Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej, częściowo Ziemi Łódzkiej, Mazowszu, północy Podkarpacia oraz na południu Podlasia.

Śledź na bieżąco opady i burze nad krajem online

Prognozowane porywy wiatru na 3 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczma pogoda i wichura w Polsce
Wichura i burze w kraju

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com