Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura ma siłę 300 km/h. Potężny cyklon osiągnął kategorię 5. Najsilniejszy wiatr od 20 lat

Niszcząca wichura. Cyklon Niran uderzył w Nową Kaledonię


Potężna wichura przechodzie obecnie nad południowo zachodnim Pacyfikiem. Silny cyklon Niran wzmocnił się ostatniej toby do kategorii piątej. Tym samym przeszedł do historii jako jeden z najsilniejszych cyklonów w regionie. Tak silnej wichury nie było tam od 20 lat.

Cyklon Niran uderzył w Nową Kaledonię

Potężna burza ma w regionie doskonałe warunki do dalszego trwania, a nawet wzmacniania się. W regionie północnej i północno wschodniej Australii warunki do bytowania silnych burz tropikalnych są obecnie wyśmienite. W okolicach Papui Nowej Gwinei, aż po Vanuatu temperatura powierzchni wody ma aż 31 stopni Celsjusza. Przy tak nagrzanym Oceanie cyklon ma doskonałą pożywkę do dalszego rozwoju. 29 stopni ma powierzchnia Oceanu na linii Queensland – Nowa Kaledonia. To również doskonałe warunki do bytowania cyklonów i burz tropikalnych.

Cyklon Niran uderzy w Nową Kaledonię

Obecne temperatury Oceanu są do 2 stopni wyższe niż norma wieloletnia dla pierwszych dni marca w regionie. W związku z obecnością w regionie niskiego uskoku pionowego wiatru panują doskonałe warunki do powstawania silnych burz tropikalnych. Niszczący cyklon sunie obecnie na południowy wschód. Ostatniej doby uderzył z pełną siłą w Nową Kaledonię. Zniszczenia wiatrowe w regionie są z pewnością ogromne. Wichura w momencie uderzenia w ląd osiągała 300 km/h. To wiatr niszczący wszystko na swej drodze. W sieci pojawiły się pierwsze nagrania niszczącego cyklonu Niran podczas uderzenia w Nową Kaledonię. W związku z bardzo silnym wiatrem zniszczenia na wyspie są ogromne.

https://www.youtube.com/watch?v=_lUxTLNJLoA

Na poniższej mapie z systemu windy.com widać, że niszczący cyklon powoli opuszcza ląd i wędruje dalej na południowy wschód. Będziemy bacznie obserwowali doniesienia z regionu, ponieważ siła cyklonu może być tragiczna w skutkach. Trzymamy kciuki, by przejście silnego cyklonu skończyło się tylko na zniszczeniach materialnych.

Wichury, cyklony tropikalne na Pacyfiku

Niran to nie jedyna burza tropikalna w regionie

Podczas gdy Niran uderzył w Nową Kaledonię, na zachód od Australii tworzy się kolejna silna burza tropikalna. Burza tropikalna otrzymała wstępnie nazwę Habana i już teraz wichura w jej centrum sięga 140 mil na godzinę (225 km/h). To burza, która wykazuje cechy identyczne jak Niran kilka dni temu. Wszystko wskazuje na to, że wichura ta przekształci się również w silny cyklon z wiatrem dochodzącym do 300 km/h.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk