Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

W Kołobrzegu zanotowano poryw wiatru 112 km/h. Wichura rozprzestrzenia się na Polskę, są też burzeCoraz groźniejsza sytuacja pogodowa panuje na obszarze Polski zgodnie z prognozami. Związana jest ona z dynamicznym niżem wtórnym o imieniu „HEINZ”, jaki ulokowany jest nad wodami Morza Bałtyckiego. Ciśnienie w jego centrum spadło do 981 hPa.

Najsilniejsza strefa, miejscami niszczącego wiatru, związanego z niżem wtórnym, dotarła już na Pomorze Zachodnie. W kolejnych godzinach prędkość wiatru będzie tam największa i miejscami na wybrzeżu przekraczać będzie nawet 115 km/h.

Na chwilę obecną najsilniejsze porywy zanotowano na stacji IMGW Kołobrzeg – Dźwirzyno – 112,0 km/h i Dziwnowie – 106,2 km/h, ale wiatr nasila się też na pozostałym terenie.

Dodatkowo nad Polską obserwuje się występowanie burz i opadów pochodzenia konwekcyjnego. Dane radarowe z polskiej sieci radarowej należącej do IMGW-PIB poniżej, produkt CMAX wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi.

Dane telemetryczne ze stacji Kołobrzeg, gdzie odnotowano poryw 112 km/h.

Sytuacja synoptyczna w najbliższych godzinach. Polska pod wpływem systemu frontów atmosferycznych związanych z głębokim niżem znad Morza Bałtyckiego. SIGNIFICANT IMGW na dzień 16 marca 2019 r. godzina 00 UTC.

Dane z detekcji wyładowań ukazują burze występujące nad Polską w ciągu ostatnich 120 minut. Grzmiało również niedaleko Warszawy. W kolejnych godzinach możliwe są następne burze. Również w pozostałej części kraju.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz