Coraz groźniejsza sytuacja pogodowa panuje na obszarze Polski zgodnie z prognozami. Związana jest ona z dynamicznym niżem wtórnym o imieniu „HEINZ”, jaki ulokowany jest nad wodami Morza Bałtyckiego. Ciśnienie w jego centrum spadło do 981 hPa.
Najsilniejsza strefa, miejscami niszczącego wiatru, związanego z niżem wtórnym, dotarła już na Pomorze Zachodnie. W kolejnych godzinach prędkość wiatru będzie tam największa i miejscami na wybrzeżu przekraczać będzie nawet 115 km/h.
Na chwilę obecną najsilniejsze porywy zanotowano na stacji IMGW Kołobrzeg – Dźwirzyno – 112,0 km/h i Dziwnowie – 106,2 km/h, ale wiatr nasila się też na pozostałym terenie.
Dodatkowo nad Polską obserwuje się występowanie burz i opadów pochodzenia konwekcyjnego. Dane radarowe z polskiej sieci radarowej należącej do IMGW-PIB poniżej, produkt CMAX wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi.


Dane telemetryczne ze stacji Kołobrzeg, gdzie odnotowano poryw 112 km/h.
Sytuacja synoptyczna w najbliższych godzinach. Polska pod wpływem systemu frontów atmosferycznych związanych z głębokim niżem znad Morza Bałtyckiego. SIGNIFICANT IMGW na dzień 16 marca 2019 r. godzina 00 UTC.


Dane z detekcji wyładowań ukazują burze występujące nad Polską w ciągu ostatnich 120 minut. Grzmiało również niedaleko Warszawy. W kolejnych godzinach możliwe są następne burze. Również w pozostałej części kraju.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC