Wichura na początku jesieni uderzy w Polskę. Wiatr ponad 100 km/h, mogą pojawić się burze z groźnym wiatrem i zniszczenia

Wichura zbliża się do Polski. Wiatr na Morzu Bałtyckim osiągnie, a nawet przekroczy 100 km/h. Niewykluczone, że pojawią się także zjawiska konwekcyjne i burze z silnym wiatrem. Szczególnie w czwartek i w nocy z czwartku na piątek

Wichura nadchodzi do Polski. Szczególnie silnie powieje na północy

Dziś zachodnia część Polski będzie w dalszym ciągu pod wpływem klina wyżu znad Atlantyku. Jedynie wschód w zasięgu zatoki niżowej. Tylko na wschodzie zaznaczy się jeszcze chłodna powietrze pochodzenia arktycznego, na zachodzie natomiast zalega już nieco cieplejsza polarno morska masa.

Sytuacja synoptyczna, 22.09.2021, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

wichura w polsce, 23.09.201

Podczas nadchodzącej nocy sytuacja synoptyczna zacznie się wyraźnie zmieniać. Nasza część Europy będzie w zasięgu wyżu z centrami nad Atlantykiem i Alpami. Aczkolwiek od od północnego zachodu wkroczy zatoka niżowa z frontem ciepłym. Za frontem będzie napływać coraz cieplejsze powietrze polarne morskie.

Natomiast w czwartek południowa część kraju będzie jeszcze w zasięgu klina wyżu. Jednak nad pozostałą część Polski nasunie się zatoka niżowa związana z ośrodkami nad Skandynawią i Morzem Norweskim. Ponadto na północy obecny ma być front chłodny. W strefie frontu chłodnego modele numeryczne prognozują niską niestabilność powietrza, ale z uwagi na nasilony przepływ mas powietrza i podwyższone pionowe uskoki wiatru, warunki mogą okazać wystarczające do wystąpienia burz. Niektóre z chmur kłębiasto-deszczowych mogą nie wypiętrzyć się jednak na tyle wysoko, aby wygenerować wyładowania atmosferyczne, ale i tak mogą okazać się groźne porywy wiatru.

Sytuacja synoptyczna, 23.09.2021, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

wichura na obszarze Polski, 23.09.2021

Wichura przyniesie groźny wiatr gradientowy, ale niewykluczone są burze

W czasie przechodzenia chmur konwekcyjnych porywy sięgną do 90-100 km/h. Największe ryzyko wystąpienia wyładowań będzie na Wybrzeżu, natomiast wieczorem i w nocy z czwartku na piątek również na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu.

Wichura w naszej części Europy będzie spowodowana przechodzeniem przez Morze Bałtyckie głębokiego niżu wtórnego. Nasz kraj znajdzie się po jego południowej stronie, w strefie dużego gradientu barycznego i przemieszczających się od północnego-zachodu na południowy-wschód frontów atmosferycznych. Różnica ciśnienia sięgnie nawet 15-20 hPa pomiędzy północnym-wschodem a południowym-zachodem kraju, co spowoduje wyraźny wzrost prędkości wiatru. Najpierw silne porywy wiatru dadzą się we znaki na północy Polski.

Silny wiatr przyniesienie układ niskiego ciśnienia o imieniu „TIM II”. We wtorek główny ośrodek „TIM” popołudniu znajdował się w rejonie Islandii. Przyniósł on szczególnie groźne porywy wiatru w tej części świata podczas ubiegłej doby. Wysokie fale pojawiły się również na Atlantyku Północnym. W kolejnychdziś godzinach dojdzie do cyklogenezy nad Europą Północną, co doprowadzi do powstawania nowego i wtórnego niżu. To właśnie niże wtórne są szczególnie groźne i potrafią wyrządzić znaczne szkody materialne szczególnie jesienią i zimą, gdy ich rozwój napędzany jest silnym prądem strumieniowym spowodowany dużymi kontrastami termicznymi.

Rozwój niżu nastąpi nad południową Szwecją, korzystając z pola dodatniej wirowości pod postacią prądu strumieniowego układ niżowy zacznie się szybko pogłębiać, natomiast po jego południowej i południowo-zachodniej stronie zacznie wzrastać gradient baryczny. Szczególnie dojrzała forma niżu będzie obserwowana w czwartek. Następnie cyklon przemieści się na południowy-wschód, w rejon państw bałtyckich, a nad wschodnią częścią Europy zacznie się wypełniać w ostatnie dni mijającego tygodnia.

Wiatr zacznie słabnąć w piątek pod koniec dnia

Mając na uwadze bliskość niżu barycznego oraz obecność układu frontów atmosferycznych, pojawi się silny wiatr oraz opady atmosferyczne, a nawet zjawiska burzowe. Na Morzu Bałtyckim spodziewamy się groźnego sztormu. Fale na tym akwenie mogą osiągnąć wysokość 4-8 m. Prognozy różnych modeli sugerują, że gradientowe porywy wiatru mogą osiągnąć, a nawet przekroczyć 100-115 km/h. Szczególnie silny wiatr dotknie polską linię brzegową. Nie oznacza to jednak, że wichura nie pojawi się w innych częściach Polski. Groźne porywy wiatru wystąpić powinny także w centrum, południu i wschodzie w nocy z czwartku na piątek oraz w przeddzień weekendu. Szacuje się, że gradientowe porywy mogą osiągnąć na nizinach od 50 km/h do 90 km/h. Wysoko w górach powieje nawet 110-130 km/h.

Prognozowana prędkość wiatru według modelu ECMWF, 23.09.2021, 18 UTC dla Polski

wichura w kraju

Apogeum wichury przypadnie na noc z czwartku na piątek w naszych szerokościach geograficznych. Natomiast w piątek szczególnie silne porywy wiatru wystąpią na wschodzie kraju. Jednak wietrznie ma być w całym kraju. Nie można wykluczyć, że pojawią się kolejne burze. Tym razem we wschodniej części kraju. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna i zjawiska burzowe najbardziej prawdopodobne są w północnej połowie kraju w czwartek i w nocy z czwartku na piątek.

Wyliczana prędkość wiatru, 24.09.2021, 00 UTC dla Polski

wichura na obszarze polski 2021

Sytuacja synoptyczna na 24.09.2021, 00 UTC

pogoda. układ frontów atm

Wiatr na przeważającym obszarze Polski zacznie słabnąć dopiero w piątek wieczorem. Jednak ponownie zaobserwujemy wzrost prędkości wiatru w sobotę na przeważającym obszarze Polski. Na szczęście wiatr nie będzie tak silny jak w czwartek i piątek.

Prognozowane porywy wiatru według ECMWF, 24.09.2021, 12 UTC

silny wiatr, 24 wrzesnia 2021 polska

ICON i ECMWF sugerują porywy powyżej 100 km/h na południowym Bałtyku oraz wzdłuż polskiej linii brzegowej

Należy dodać, że jesienna wichura może spowodować szkody w drzewostanie, zagrażać mieniu i życiu. Najsilniejsze porywy wiatru dotkną północno-zachodnią część kraju, gdzie w gminach nadmorskich może wiać powyżej 100 km/h. Na Wybrzeżu istnieje ryzyko wystąpienia cofki.

Szczególnie silne porywy wiatru prognozuje niemiecki model ICON. Na południowym Bałtyku może powiać w porywach powyżej 110-115 km/h. W skali Beuforta jest to 10-11 stopień, zatem wysokie fale na tym akwenie nie będą żadnym zaskoczeniem.

Prognoza porywów wiatru, 24.09.2021, 00 UTC według niemieckiego modelu numerycznego ICON

wichura w polsce, 24 wrzesnia 2021

POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ