Wichura dziś na północy kraju. Porywy wiatru sięgają 80 km/h. Pogoda zaskakuje w Polsce

Wichura wystąpi na północy kraju. Porywy wiatru sięgną nawet 80 km/h. Pogoda zaskoczy mieszkańców północnej Polski. Złota polska jesień zaznaczy się ponadto w wielu regionach naszego kraju.

Wichura dziś w kraju. Najsilniej wieje wzdłuż gmin wybrzeża

Już dziś na północy kraju daje się we znaki silny wiatr, który wynika z dużej różnicy ciśnienia. Porywy wiatru na tym obszarze sięgają do 60-80 km/h.

Wichura dziś na północy. Prognoza sytuacji barycznej na 6 października 2022, 12 UTC według DWD

Wichura dziś na północy kraju. Porywy wiatru sięgają 80 km/h. Pogoda zaskakuje w Polsce
Silny wiatr w Polsce, 6 października 2022

Silny wiatr wynikiem dużej różnicy ciśnienia pomiędzy wyżami a niżami

Prognozy numeryczne wskazują, że dziś zanotowane zostanie najwyższe od paru miesięcy ciśnienie atmosferyczne. Ma to mieć związek z wędrownym układem wysokiego ciśnienia, który swoim wpływem obejmuje województwa południowe, zachodnie, środkowe i wschodnie silny. Mobilny wyż znad Atlantyku wędruje w kierunku wschodniej części Starego Kontynentu. Modele numeryczne prognozują najwyższe ciśnienie na poziomie morza, które na barometrach wzrośnie aż do 1030-1032 hPa. Może mieć to dla nas niekorzystny wpływ na samopoczucie. Mogą wystąpić bóle głowy, zmęczenie czy ogólne rozdrażnienie.

Wiodące modele numeryczne jasno sugerują, że druga część mijającego tygodnia przyniesie także powiew złotej polskiej jesieni z wyraźnie cieplejszą masą powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Można było to odczuć już wczoraj zwłaszcza w województwach południowo – zachodnich i zachodnich, gdzie najwyższa temperatura maksymalna wzrosła do 20 °C/21 °C. Jednak jak wskazują modele pogodowe, w najbliższych dniach na południu, zachodzie, w centrum oraz w rejonach wschodnich spodziewane są najwyższe wartości temperatury maksymalnej do 19 °C/22 °C, lokalnie nawet 23 °C. Jednak szans na upał w Polsce nie mamy.

Wichura w Polsce. Prognozowane porywy wiatru na 6.10.2022, 12 UTC według modelu ECMWF

Wichura wzdłuż gmin nadmorskich

Duża różnica ciśnienia w naszej części Europy powoduje występowanie wichury

Co więcej z uwagi na obecność cyrkulacji zachodniej atmosfery i nasilony gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego w naszej części Europy. W trakcie czwartkowej doby musimy się liczyć z istotnie nasiloną prędkością wiatru z sektorów zachodnich. Najbardziej wietrzna oraz sztormowa pogoda występuje dziś w pasie wybrzeża, gdzie prędkość maksymalnych porywów wiatru sięga do około 65-75 km/h, lokalnie nawet 80 km/h. Na północy naszego kraju zaznaczy się mało aktywny front związany z tym niżem. Istnieje ryzyko burz w północnej części kraju. Wiatr zacznie słabnąć w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Wichura wzdłuż północnej części kraju. Zanotowane porywy wiatru na poszczególnych stacjach pomiarowych IMGW w Polsce o godzinie 11 czasu lokalnego

wichura w kraju
Silnie wieje na posterunkach w północnej części kraju

Ośrodek niżowy, który przynosi wietrzną aurę powoduje występowanie silnego wiatru również w Skandynawii oraz na południowym Bałtyku. W Polsce najsilniejsze porywy gradientowe zaznaczą się wzdłuż północnych dzielnic naszego kraju. Ze szczególnym uwzględnieniem woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego. Na skutek silnego wiatru może dochodzić do szkód. Możliwe jest łamanie gałęzi, mogą wystąpić przerwy w dostawach energii elektrycznej. Z danych pomiarowych IMGW-PIB wynika, że najsilniejsze porywy zaznaczają się wzdłuż strefy brzegowej na północy Polski. Na stacji automatycznej PSHM w Rozewiu porywy przekraczają ponad 23 m/s.

Na Bałtyku w czasie tej krótkiej i ograniczonej obszarowo wichury, mogą występować fale sięgające 2-3 m. Pod koniec dnia prędkość wiatru zacznie słabnąć. Na wyżej wymienionej stacji pomiar nie jest prowadzony na 10 m. Natomiast w Łebie na posterunku wieje 19,1 m/s. W Ustce zmierzono maksymalnie 18,7 m/s. Natomiast w Darłowie 17,7 m/s. W Kołobrzegu odnotowano 16,6 m/s. W Helu zmierzono 17 m/s. Im dalej w głąb lądu, tym wiatr jest wyraźnie słabszy.

Fanipogody.pl