Upał również w Europie. Rekordowe 41 stopni na południu. Bardzo ciepłe dni w Polsce

Kilka dni temu pisałem Wam o fali upałów z jaką zmagają się mieszkańcy południowych Chin. Okazuje się, że silny upał z początkiem października daje się we znaki również na krańcach południowych Europy. Rekordy temperatury maksymalnej za październik padły w ostatnich dniach również w Turcji, czy na Cyprze. Przed nami bardzo ciepłe dni również w Polsce. O tym również w drugiej cześci poniższego wpisu.

Upał przyniósł rekordy temperatury na południu

Początek października przyniósł bardzo ciepłe dni na krańcach południowych Europy. Te ciekawostki pogodowe na swoim Fanpage umieścił niezawodny Scott Duncan. Poniżej grafiki jego autorstwa.

Upał na południu Europy
Upał na południu Europy. Autor grafik Scott Duncan

Widać, że pierwszego października na południu Turcji termometry wskazały ponad 41 stopni Celsjusza. Odkładnie 41.2 stopni Celsjusza zanotowały stacje pogodowe w Antalyi, popularnego miejsca wypoczynku choćby dla wielu Polaków. Jest to oficjalny rekord temperatury maksymalnej w Turcji za miesiąc październik. Dzień później dokładnie taką samą temperaturę zanotowano na Cyprze, co również jest oficjalnym rekordem temperatury za dziesiąty miesiąc w roku. Fakty te pokazują, że silny upał nie odpuścił jeszcze w Europie.

Kolejne dni z nadal wysokimi temperaturami w na południu Europy. Upał w Hiszpanii i Turcji

Przeglądając prognozy temperatury na kolejne dni widzimy, że upał na południu kontynentu wcale nie odpuści. Ponad 30 stopni wskażą termometry na południu Hiszpanii, Portugalii oraz Turcji.

Upał wciąż panuje na południu Europy
Upał na południu Hiszpanii, czy Turcji

Jak widać z powyższych, nie jest wcale za późno na szalone, nieplanowane wakacje last minute. W Turcji, czy Hiszpanii spokojnie zażyjemy jeszcze bardzo wysokich temperatur. Podczas gdy upał panuje na krańcach południowych Europy, bardzo ciepło w najbliższych dniach będzie na znacznym obszarze naszego kontynentu. Pasie od południa Europy, przez Węgry, Niemcy, czy Polskę w najbliższych dniach termometry wskazywały będą ponad 20 stopni. Wszystko przez bardzo rozległy układ wysokiego ciśnienia, który rozbudował się właśnie w południowej połowie kontynentu.

Wysokie temperatury i dużo słońca w dużej części Europy
Ciepło i słonecznie w Europie za sprawą wyżów

Podczas gdy, na południu i częściowo w centrum królują wyże, na północy kontynentu przemieszczają się głębokie niże atlantyckie. Prowadzi to do silnego gradientu ciśnienia w pasie od Wysp Brytyjskich, przez Skandynawię po Republiki Bałtyckie. W obszarze znacznie podwyższonego gradientu barycznego pozostaje również północna Polska o czym pisałem w porannej prognozie pogody dla Polski. W związku z tym choćby dziś w całej północnej części Europy wiał będzie bardzo silny wiatr. Będzie to jednak wiatr z kierunków południowych, nie obniżający specjalnie (w naszym regionie) temperatur odczuwalnych.

Ciepłe dni w Polsce

Ostatnim zdaniem do tablicy przywołałem nasz kraj i pogodę w regionie. Pomimo, że dziś przez kraj wędruje słaby front atmosferyczny, wciąż znajdujemy się w opisywanym obszarze podwyższonego ciśnienia. Oznacza to mnóstwo słońca i bezchmurnego nieba w najbliższych kilkudziesięciu godzinach w kraju. Oznacza to dość znaczne wzrostu temperatury w dzień (nawet do ponad 20 stopni na południu). Upał oczywiście nam nie grozi, jednak najbliższe dni będą bardzo ciepłe i przyjemne. Nieco chłodniej zrobi się w niedzielę, ale już na początku przyszłego tygodnia znów wrócą do nas cieplejsze masy powietrza.

Prognoza temperatury na poniedziałek
Wysokie temperatury w Polsce w najbliższych dniach

Niestety, o tej porze roku bezchmurne niebo wiąże się z cieplejszymi dniami, ale również z dużymi spadkami temperatury nocami. Na skutek radiacji ciepła ku wyższym partiom troposfery temperatury nocami w wielu miejscach spadać mogą w najbliższych dniach w okolice 4 stopni. Poranki więc będą chłodne, jednak słońce i napływ cieplejszych mas powietrza z południa szybko doprowadzały będą do wzrostu temperatury do komfortowych wartości. Cieszmy się pogodą na najbliższe dni. To mogą być ostatnie tak ciepłe dni w tym roku. Sprawdź również: Pogoda na zimę 2022/23. Zima nas zaskoczy?