Wichura szaleje na północy. Wiatr nawet 170 km/h. Cyklony szaleją blisko Europy. Czy załamanie pogody w Polsce będzie silne?

Nie zdążyłem napisać Wam wczoraj o cyklonie Freddy, który dotarł do wybrzeży Madagaskaru. Statystyki pokazują, że lubicie czytać wiadomości o silnym wietrze. Dlatego sprawdźmy, czy w najbliższym czasie Polsce grozi wichura tak silna jak dwie ostatnie.

Wichura szaleje na północy kontynentu

Nad Polską wichura uspokoiła się całkowicie. Nie znaczy to, że spokój mamy już do wiosny. Niestety, ale to silnego wiatru nad Polską jeszcze w tym wpisie wrócimy. Zobaczmy teraz co dzieje się w regionie Europy.

Wichura szaleje blisko północnej Europy
Wichura szaleje na północy Europy

Bardzo blisko zachodnich wybrzeży Norwegii wiatr na otwartym morzu osiąga prędkość przekraczającą 170 km/h. W kolejnych godzinach niż ten przesuwał będzie się na północ, ku północnym krańcom Skandynawii. Nie wpłynie on w żaden sposób na pogodę, ani wiatr w naszym bezpośrednim regionie. Kolejna potężna wichura w prognozach widoczna jest w okolicach weekendu. Bardzo głęboki niż noszący cechy cyklonu wędrował będzie w kierunku Europy. Ciśnienie w jego centrum spadnie poniżej 960 hPa.

Potężna wichura nad Atlantykiem
Potężna wichura nad Atlantykiem

Gdyby niż w takim stadium uderzył w kontynent mielibyśmy do czynienia ze zjawiskiem niszczącym. Szczęśliwie niż będzie wypełniał się zanim dotrze w region Wysp Brytyjskich i Skandynawii. Jeśli scenariusz przebiegnie zgodnie w prognozami, nie przyniesie on załamania pogody na naszym kontynencie. Przeczytaj: Atak zimy. Czy będzie groźny w Polsce?

Znaczne pogorszenie pogody w Polsce w weekend

O samym wietrze w kraju pisał będę w ostatniej części wpisu. Teraz zajmijmy się prognozą pogody na najbliższe dni dla Polski. Wiatr uspokoił się. Opady również. Jednak jak się okazuje pogoda nie da nam odpocząć zbyt długo. Poniżej sytuacja baryczna na sobotę 25 lutego.

Pogoda w Polsce popsuje się w weekend
Pogoda w Polsce popsuje się

Widzimy aktywny niż, którego centrum znajdzie się mniej więcej nad Łotwą. Na wschód i południe od Polski na mapie widać chłodny front atmosferyczny. Od piątkowego popołudnia wędrował będzie on przez kraj niosąc załamanie pogody. W całym kraju spadnie śnieg lub deszcz. Lokalnie opady mogą być całkiem intensywne. Nie można wykluczyć śnieżyc. Czy wystąpi wichura? O tym za moment. Dopełniając tę część wpisu pokaże jeszcze prognozę temperatury na noc z niedzieli na poniedziałek.

Pogoda uspokoi się na koniec weekendu, ale wraca mróz
Pogoda uspokoi się na koniec weekendu, ale wraca mróz

Niż z frontem atmosferycznym psuł będzie pogodę w Polsce w piątek i w sobotę. Za frontem do Polski spływać zacznie chłodniejsze powietrze z północnego zachodu. W połączeniu z nocnymi rozpogodzeniami temperatury w kraju spadać mogą nawet w okolice -10 stopni.

Czy Polsce grozi kolejna wichura?

Na początku, akapitu zdradzę Wam od razu sekret na weekend. Ani silna wichura, która szaleje obecnie na północy, ani kolejny głęboki niż zbliżający się do Europy z zachodu nie dotrą do Polską. Pogoda w Polsce w weekend popsuje się i to zdecydowanie. Mocno wzmagał będzie się również wiatr. Jednak nie będzie to pogoda tak dynamiczna jak choćby w ostatnią sobotę, czy poniedziałek.

Wichura nie zagraża Polsce

Powyżej animacja z prognozą wiatru. Widać tu, że dość mocno wiało będzie w sobotę na zachodzie, północy i południu kraju. To w tych regionach gradient ciśnienia będzie podwyższony, a co za tym idzie siła wiatru osiągać może nawet ponad 80 km/h. Na wschodzie kraju w sobotę wiało będzie znacznie słabiej. W niedzielę wiatr zacznie uspokajać się przyczyniając się w znacznym stopni do nocnych spadków temperatury w skutek radiacji ciepła. Silna wichura w najbliższy weekend więc nam nie grozi. Model ECMWF widzi co prawda kolejny nurkujący niż wraz ze strefą silniejszego wiatru w pierwszy weekend marca. Jednak to za daleki termin w prognozach, by Was straszyć. Nie będę tego robił.