Niszcząca wichura uderzy w Europę. Wiatr ponad 150 km/h. Silny wiatr nie ominie Polski

Nad Polską od rana przemieszcza się załamanie pogody związane z chłodnym frontem atmosferycznym. W kraju pojawi się dziś wichura, mnóstwo opadów, a nawet burze. O tym również w dzisiejszej prognozie, jednak wpis zacznę od niszczącego wręcz wiatru, jaki widać w prognozach dla Europy Zachodniej.

Niszcząca wichura zbliża się do Europy Zachodniej. Czym będzie spowodowana?

W ubiegły weekend na zachodzie kontynentu panowała bardzo dynamiczna pogoda. Przez region przetaczała się silna wichura. Do tego, zwłaszcza na Półwyspie Iberyjskim zanotowaliśmy silne ulewy, które przyniosły lokalnie nawet 200 mm wody na metr kwadratowy. Chwilowo obszar bardziej dynamicznej aury przeniósł się do Europy Centralnej. Jednak spokój w pogodzie na zachodzie kontynentu nie potrwa długo.

Wichur uderzy w Europę Zachodnią. Kolejny głęboki niżatlantycki
Wichura na zachodzie Europy. Kolejny głęboki niż atlantycki

Powyżej mapa synoptyczna Europy na piątek 5 kwietnia. Widzimy, że do Europy dociera bardzo głęboki niż pochodzenia atlantyckiego. Ciśnienie w centrum niżu spadnie do nawet 960 hPa. Oczywiście w zderzeniu z wyżami z południa i wschodu kontynentu dojdzie do znacznego wzrostu gradientu barycznego. Używając bardziej ludzkich sformułowań, wzrośnie różnica ciśnienia. Co za tym idzie, wzrośnie siła wiatru. Lokalnie wichura będzie naprawdę silna.

Wichura na zachodzie Europy. Silny wiatr ponad 150 km/h
Wichura na zachodzie Europy. Wiatr wiejący z prędkością ponad 150 km/h

Wiemy już, dlaczego wichura na zachodzie kontynentu będzie bardzo silna. Teraz sprawdźmy jaki przebieg będzie miało zjawisko. Przeczytaj również: Niszcząca wichura uderzy w Europę. Wiatr do 150 km/h

Wichura uderzy między innymi w Wyspy Brytyjskie

We wtorek mocno wiało będzie w pasie od Hiszpanii, przez Francję, Niemcy aż po Polskę. Przy czym wiatr przekroczy prędkość 100 km/h tylko na Półwyspie Iberyjskim. Spójrzmy na animację z prognozą sił wiatru na najbliższe dni.

Wichura na zachodzie kontynentu. Prognozy siły wiatru na najbliższe dni

W środę bardzo mocno wiało będzie na wschodzie Europy (w tym w Polsce). Siła wiatru w naszym kraju, a także w Republikach Bałtyckich i na zachodzie Rosji przekraczać będzie 80 km/h. W czwartek wichura z wiatrem dochodzącym nawet do 130 km/h uderzy w południe Wysp Brytyjskich. Bardzo mocno wiało będzie również na północy Hiszpanii i Francji. W przyszły weekend ta strefa silnego wiatru dotrze nad Bałtyk i będzie wpływała również na wiatr w naszym kraju. Przeczytaj również: Niespodziewane śnieżyce blisko Polski

Silny wiatr szalał nad Polską i nadal będzie groźny

Niestety, tragiczne informacje dotarły do nas w poniedziałek z południa kraju. 5 osób zginęło w skutek przygniecenia przez drzewo, które złamała silna wichura na południu kraju. To tragiczna wiadomość. Tym bardziej, że w prognozach nie zapowiadaliśmy aż tak silnego wiatru. Podczas gdy bardzo mocno wiało w poniedziałek na południu kraju, we wtorek silny wiatr nam nie odpuści już na całym obszarze Polski.

Silny wiatr w Polsce we wtorek 2 kwietnia
Silny wiatr w Polsce we wtorek 2 kwietnia

Siła wiatru we wtorek przekraczała będzie w kraju 80 km/h, jednak wiatr nie powinien być już tak silny, jak w poniedziałek na południu kraju. Wraz z silnym wiatrem spodziewamy się mnóstwa opadów deszczu, które lokalnie będą intensywne. Lokalnie możliwe burze, jednak te nie powinny być silne. Pogoda wcale nie uspokoi się w środę, kiedy to nad krajem nadal utrzyma się wichura. Może nie niszcząca, ale jednak wiatr wiał będzie we wtorek i w środę naprawdę mocno w kraju. Pogoda, a przede wszystkim silny wiatr powinny uspokoić się w czwartek. Przypominam, że w weekend czeka nas kolejny powiew lata w kraju.