Wichura uderzy z zachodu. Żywioł niesie wiatr 150-180 km/h. Sprawdź gdzie i kiedy załamanie pogody będzie najsilniejsze

W niedzielę rano przygotowałem dla Was wpis o załamaniu pogody w Polsce. Wspomniałem w nim, że sytuacja baryczna w regionie Europy zrobi się dość ciekawa i warto ją opisać w oddzielnym wpisie. Tak właśnie się dzieje. Tematem przewodnim poniżej prognozy będzie silna wichura, jaka uderzy w Europę. Oczywiście sprawdzimy również, jaki wpływ będzie miało to na pogodę w naszym kraju.

Wichura w rejonie Europy. Ciekawa sytuacja baryczna

We wstępie pisałem o ciekawej sytuacji synoptycznej, jaka tworzy się w rejonie naszego kontynentu. Spójrzmy na mapę z prognozą opadów. Na mapę naniesiono izobary (linie łączące punkty o tym samym ciśnieniu) oraz ośrodki baryczne, jakie w najbliższym czasie znajdą się w naszym regionie.

Wichura blisko Europy. Ciekawa sytuacja synoptyczna
Wichura blisko Europy. Ciekawa sytuacja synoptyczna

Na powyższej mapie widzimy 3 ośrodki baryczne o całkowicie różnej charakterystyce. Na zachód od Europy znajduje się wyż z ciśnieniem w centrum przekraczającym 1030 hPa. Jeszcze silniejszy wyż znajduje się na wschodzie kontynentu. Tutaj ciśnienie wzrośnie do 1040 hPa przynosząc silny mróz nawet do -20 stopni w regionie. Pomiędzy te wyże „wciska” się atlantycki niż baryczny, z ciśnieniem w centrum zaledwie 955 hPa. To oczywiście doprowadzi do bardzo dużej różnicy ciśnienia. Jak wszyscy wiemy tam, gdzie duża różnica ciśnienia na małym obszarze (podniesiony kontrast baryczny) tam pojawia się wiatr.

Wichura w regionie będzie silna. Mocny wiatr w wielu regionach Europy
Silna wichura w regionie Europy

Tak będzie i tym razem. Wichura w regionie będzie bardzo silna. Dlatego teraz sprawdzimy jej przebieg, a w ostatniej części wpisu zerkniemy, jakie jeszcze zjawiska pogodowe przyniesie nam niż atlantycki.

Wichura w regionie Europy. Jak będzie silna?

Wiemy już, dlaczego wiatr w regionie stanie się silny. Teraz sprawdźmy gdzie i kiedy wiatr w rejonie Europy będzie najsilniejszy. Poniżej prognoza siły wiatru na najbliższy okres.

Prognoza siły wiatru dla Europy. Silna wichura w najbliższym czasie

Podczas gdy w pierwszej części weekendu w rejonie panował względny spokój, już niedziela przynosi pogłębianie się niżu daleko na Atlantyku. Ciśnienie w centrum niżu w niedzielę wieczorem spadnie w okolice 960 hPa. W tym samym czasie na zachód od Półwyspu Iberyjskiego rozbudował się wyż z ciśnieniem przekraczającym 1030 hPa. W związku z tym na zachód od Europy powstał bardzo duży kontrast baryczny. Dlatego też już dziś po południu na Atlantyku wiał będzie wiatr, którego siła przekraczać będzie lokalnie 180 km/h. Oczywiście wiatr o takiej sile nie nie dotrze nad ląd, jedna nie oznacza to, że w Europie będzie całkiem spokojnie.

Silna wichura na zachodzie Europy w środku tygodnia
Silna wichura w środku tygodnia w Europie

Widzimy, że już w środku tygodnia na zachodzie Europy siła wiatru sięgać może 120-130 km/h. To oczywiście wartości na wodach Oceanu, jednak na lądzie wichura również będzie miała niszczącą siłę. Apogeum silnego wiatru nad Europą prognozowane jest na przyszły weekend, kiedy to wiatr w rejonie Francji, czy Morza Śródziemnego wiać może z prędkością dochodzącą do nawet 120 km/h na lądzie. Prócz silnego wiatru do Europy dotrze dość dynamiczne załamanie pogody. Zwłaszcza na zachodzie kontynentu spodziewamy się intensywnych opadów deszczu (w Alpach śniegu).

Nie tylko wichura. Ulewy, a nawet burze w Europie
Załamanie pogody przyniesie ulewy, a nawet burze

Powyżej prognoza ilości opadów dla Europy do końca przyszłego tygodnia. Widzimy, że na zachodzie Europy będą regiony, w których spadnie ponad 200 mm wody na metr kwadratowy. Do tego całkiem możliwe są burze, podczas których siła wiatru może być niszcząca.

Jak wpłynie to na pogodę w Polsce?

Wiemy już, że w nadchodzącym tygodniu mieszkafców wielu regionów Europy czeka silna wichura. Sprawdźmy teraz, jak zbliżające się do Europy załamanie pogody wpłynie na pogodę bezpośrednio w naszym kraju. O froncie atmosferycznym i płytkim niżu, które przyniosą załamanie pogody w kraju od niedzieli wieczór do wtorku pisałem już rano.

Animacja prognoz opadów dla Polski. Opasdy deszczu w tygodniu
Opady deszczu na tygodniu w Polsce

Pogoda nieco uspokoi się w środę, jednak już w czwartek do kraju dotrze kolejna strefa frontowa (mapa powyżej). Deszcz padał będzie również w piątek i w przyszły weekend, a nie tylko deszcz związany będzie z dalszą cyrkulacją strefową. Silniejszy wiatr towarzyszył będzie nam praktycznie przez cały rozpoczynający się tydzień. Jednak prawdziwa wichura prognozowana jest w Polsce w przyszły weekend.

Wichura w weekend w Polsce
Wichura prognozowana na weekend w Polsce

To oczywiście jeszcze dość odległy termin, jednak obecne prognozy wiatru wyglądają niepokojąco. W przyszły weekend siła wiatru w górach i na obszarach podgórskich sięgać może 110-120 km/h. Na nizinach wichura nie powinna być aż tak silna, jednak wiatr, zwłaszcza w zachodniej części Polski przekraczać może siłę 100 km/h. Oczywiście o nowych aktualizacjach prognoz informował będę na portalu na bieżąco.