Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura występuje nad Polską. IMGW wydaje alerty. Burze na północnym – zachodzie i wiatr ponad 130 km/h na południuWichura występuje nad Polską. Zaobserwowano również burze. IMGW wydało alerty przed silnym wiatrem dla północnej części naszego kraju.

Niżowa pogoda w ostatnich dniach 2023 roku i wichura w górach

W piątek Polska jest w zasięgu napływających ciepłych mas powietrza polarnomorskiego znad Atlantyku oraz w strefie działania układów niskiego ciśnienia i stref frontowych z północy kontynentu, jakie sprowadzać będą całkowite zachmurzenie oraz opady deszczu o różnym stopniu intensywności w zależności od regionu. Najwięcej opadów wystąpi na zachodzie i północy oraz częściowo w centrum, na pozostałym obszarze będą to przelotne opady deszczu lub mżawki.

wichura w górach
Wichura w górach

IMGW poinformowało, że w woj. pomorskim i na wschodzie woj. zachodniopomorskiego występuje i do wieczora będzie utrzymywał się dość silny i okresami silny wiatr 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 65 km/h, lokalnie do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Burze utworzyły się nad Polską. W nocy prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie dużo niższe

Dodatkowo na Pomorzu Zachodnim zaobserwowano słabe burze. Ponadto miejscami w nocy z 29/30 grudnia 2023 r. możliwe są opady deszczu, na północy także mieszane. Lokalnie w północnej połowie kraju mogą wystąpić pojedyncze burze. 

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez detektory wyładowań atmosferycznych w minionych 15 godzinach na obszarze Polski

dynamiczna pogoda
Burze na Pomorzu Zachodnim, wichura w górach. Na nizinach wiatr dużo słabszy

Groźna pogoda w górach, silny wiatr nad morzem

Piątek przynosi wiatr umiarkowany i dość silny. Jednak w porywach do 65 km/h, nad morzem także silny, do 45 km/h, w porywach lokalnie do 70 km/h, południowo-zachodni. Natomiast wysoko w Tatrach porywy wiatru do 110 km/h, co utrudnia działanie kolejki na Kasprowym Wierchu. Ponadto na szczytach Sudetów porywy dochodzą do 130 km/h.

Temperatura powietrza na 29.12.2023, 15:00 czasu lokalnego w Polsce na wysokości 2 metrów

wysoka temperatura i wichura
Wichura i wysoka temperatura na południu w zasięgu wiatru fenowego. Źródło: CMM IMGW

Jeśli chodzi o stacje synoptyczne, to dziś najcieplej było w Nowym Sączu było w klatce meteorologicznej 12.9°C. Natomiast w Tarnowie niewiele mniej, bo 12.7°C. Na trzecim miejscu znalazł się Wrocław. Niewykluczone, że wartości okazały się wyższe, o czym przekonamy się dziś po godzinie 19:00 czasu lokalnego, gdy IMGW poda wartości z termometrów maksymalnych umieszczonych w klatkach Stevensona na wysokości pomiarowej 2 metrów.

wysoka temperatura w Polsce
Wysoka temperatura i wichura w górach oraz burze

Silny wiatr w Polsce o skali wichury

Noc z piątku na sobotę przyniesie miejscami wichurę. Na stacjach meteorologicznych odnotowany zostanie przeważnie umiarkowany, okresami dość silny wiatr. Jednak nad morzem w porywach do 65-70 km/h, nad ranem na zachodzie kraju w porywach dochodzące 72 km/h z przewagą sektora południowo-zachodniego. Tylko wysoko w Tatrach porywy wiatru do 110 km/h, natomiast wysoko w Sudetach do 140 km/h.

Polecamy: Jaka pogoda w Sylwestra 23/24 i Nowy Rok?

Przedostatni dzień 2023 roku zapowiada się ze zmianą pogody, co ma mieć związek z przechodzącym frontem chłodnym i postępującym zachmurzeniem dużym, przejściowo całkowitym z większymi przejaśnieniami. Na przeważającym obszarze Polski przelotne opady deszczu. Jednak na północy kraju i w rejonach podgórskich także deszczu ze śniegiem i śniegu, w górach opady śniegu. Gdzieniegdzie mogą utworzyć się pojedyncze burze. Szczególnie na północnym wschodzie suma opadów około 10 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 3°C na północy kraju i w dolinach górskich do 9-10°C na południu i południowym zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, przejściowo silny. Aczkolwiek w porywach nad morzem do 65 km/h, w głębi kraju do 75 km/h, na ogół zachodni i południowo-zachodni. Tylko wysoko w górach porywy do 100-120 km/h.

Prognoza sytuacji barycznej na 30.12.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

wichura w Polsce
Wichura w sobotę nad Polską i wędrówka chłodnego frontu, możliwe lokalne pojedyncze burze

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz