Wichura z wiatrem 150-160 km/h i potężna śnieżyca. Burza niesie 35 tysięcy wyładowań. Skrajnie silne załamanie pogody

O pogodzie w naszym regionie napisaliśmy na najbliższe dni chyba już wszystko. Teraz czas zajrzeć na inny kontynent. Tym bardziej, że na wschodnim wybrzeżu USA szykuje nam się potężna wichura. Załamanie pogody przyniesie również silną śnieżycę. W drugiej części wpisu sprawdzimy jak wyglądają prognozy wiatru również dla naszego kontynentu.

Potężna wichura nad USA. Czym będzie spowodowana?

Obecnie w Ameryce Północnej podobnie jak w Europie jest środek zimy. Z północy na południe spływają chłodne masy powietrza. Jednak na południu USA temperatury są bardzo wysokie. Nad mocno wygrzanymi wodami Zatoki Meksykańskiej powstają kolejne ośrodki niżowe. Tak będzie i w tym tygodniu.

Wichura nad USA. Głęboki niż znad Zatoki Meksykańskiej
Wichura nad USA. Czym będzie spowodowana?

Powyżej widzimy powstający na południu USA niż. To on będzie przyczyną silnego załamania pogody jakie przed mieszkańcami wschodniego wybrzeża USA. Na północy wciąż zalega wyż z ciśnieniem dochodzącym do 1030 hPa. Ciśnienie w centrum niżu spadnie w okolice 980 hPa. W skutek silnego gradientu ciśnienia najbliższe kilkadziesiąt godzin to silna wichura w pasie od Alabamy po Nowy Jork.

Silna wichura w Ameryce Północnej
Wichura na wschodnim wybrzeżu USA

Widzimy, że siła wiatru w pasie przybrzeżnym sięgać może 160 km/h. Tak silny wiatr doprowadzić do całkowitego paraliżu komunikacji morskiej w opisywanym regionie. Przeczytaj również: Silne ocieplenie w Polsce. Temperatury nawet 20 stopni do góry

Nie tylko wichura, ale i potężne załamanie pogody

Wiatr na wschodnim wybrzeżu USA będzie w najbliższych godzinach bardzo silny. Jednak porywy wiatru przekraczające 150 km/h na otwartym Oceanie nie są jedynym zmartwieniem mieszkańców regionu.

Nie tylko wichura towarzyszy mieszkańcom regionu

Powyżej animacja prognoz opadów dla omawianego regionu. Widzimy, że przez mieszkańcami potężne opady. Załamanie pogody związane z opadami to nie tylko silna wichura. Na wybrzeżu występowały będą silne ulewy. W głąb lądu i w stanach północnych deszcz przejdzie w opady śniegu. Śnieżyce mogą być lokalnie bardzo silne i długotrwałe. Prognozuje się, że choćby w regionie Wielkich Jezior w najbliższych kilkudziesięciu godzinach spaść może nawet pół metra śniegu. To jednak nie wszystko. Spójrzmy na aktualny skan z detekcji wyładowań.

Rozległa burza na wschodnim wybrzeżu USA
Potężna burza liniowa na wschodnim wybrzeżu USA

O poranku, gdy przygotowywałem ten wpis na wschodnim wybrzeżu USA mieliśmy późny wieczór. Mimo tego liczba wyładowań jaką generowała widoczna powyżej rozległa burza liniowa to ponad 15 tysięcy na godzinę. Burzy tej z pewnością towarzyszy wichura z wiatrem zbliżającym się wartościami do prognozowanych 150 km/h. Także dziś na wschodnim wybrzeżu USA bardzo silne załamanie pogody. Pogoda będzie niebezpieczna za Oceanem, a teraz sprawdźmy co w najbliższych dniach wydarzy się w naszym regionie.

Prognoza pogody dla Polski i regionu na najbliższe dni

Jeszcze w środę nadal znajdujemy się pod wpływem wyżu z północy Europy. Zapewnia nam to dużo pogodnego nieba, ale i spadki temperatury. Noc z wtorku na środę nie była tak zimna jak poprzednie, jednak po raz kolejny zmagaliśmy się ze spadkami temperatury w okolice -15 stopni Celsjusza. Na szczęście zacznie robić się cieplej.

Mróz w Polsce odpuści w weekend
Mróz w Polsce odpuści w weekend

Dodatnie temperatury pojawią się w kraju już w czwartek. Jeszcze tylko za dnia, jednak już w weekend na plusie pokażą termometry również w nocy z soboty na niedzielę. Spowodowane będzie to zbliżaniem się w nasz region niżu z północy. Wichura nam nie grozi, choć pod koniec tygodnia siła wiatru wzrośnie w okolice 50-60 km/h. Na wschód od Polski przetoczą się śnieżyce. Opady śniegu pojawią się od czwartku do soboty również na wschodzie naszego kraju. Nie powinny być to jednak opady bardzo intensywne.

Podsumowując, gdy patrzę na to co wydarzy się obecnej doby nad USA pachnie mi już wiosną. Potężna, rozciągnięta na tysiąc kilometrów burza. Wichura z silnym wiatrem towarzysząca przejściu niżu i silne, ulewne deszcze, często związane z konwekcją. Przymykając oko na silne śnieżyce jakie pojawią się na granicy USA i Kanady oraz w samej Kanadzie można powoli marzyć o wiośnie. Powiew ciepła w kraju również nam da oddech od mroźnej zimy jaka daje nam się we znaki od początku tygodnia.