Wichura z wiatrem 150-160 km/h uderzy z zachodu. Zaskakujące prognozy pogody

Od piątku brzydko i nieprzyjemnie wieje w wielu regionach Polski. Oczywiście nie jest to wichura tak silna, z jaką do czynienia mają mieszkańcy zachodu Europy. Jednak wiatr w kraju skutecznie obniża temperaturę odczuwalną. We wpisie przeanalizujemy prognozy pogody dla Polski pod kątem wiatru właśnie. Zacznę jednak od sytuacji na zachodzie Europy, ponieważ tutaj co kilka dni wiatr wieje z niszczącą siłą.

Kolejna silna wichura na zachód od Europy. Czym będzie spowodowana?

Zawsze, gdy chcę wytłumaczyć to lub owo o pogodzie, posługuję się mapami barycznymi. Tak zrobię i tym razem. Poniżej mapa z sytuacją baryczną na początek przyszłego tygodnia.

Wichura na zachodzie Europy. Mapa z sytuacją baryczną
Wichura na zachodzie. Sytuacja synoptyczna

Na północy i wschodzie Europy. Przynosi to ochłodzenie w naszym regionie, o czym pisaliśmy wczoraj. Wyże powodują również blokadę swobodnej, zachodniej cyrkulacji powietrza w nasz region. Dlatego też w ostatnich dniach znajdujemy się w strefie dość spokojnej aury. Do pełni wiosennego szczęścia brakuje nam nieco słońca, jednak nie narzekamy. Mamy początek marca, a na termometrach w wielu regionach nawet 15 stopni. Wróćmy do wiatru. Wyże blokują swobodną wędrówkę niżów z zachodu na wschód Europy. Ośrodki te jednak wciąż powstają na Oceanie Atlantyckim i docierają na zachód Europy. Dlatego wichury jedna za drugą uderzają w region Wysp Brytyjskich, czy północnej Francji.

Wichura dotrze do Europy po weekendzie
Wichura dotrze do Europy po weekendzie

Kolejna strefa silnego wiatru dotrze do Europy Zachodniej po weekendzie. Nie będzie to wichura bardzo silna, jednak wiatr na lądzie przekraczał będzie prędkość 100 km/h. Jest to już wiatr, który może wyrządzać szkody.

Silna wichura na zachodzie na początku marca. Czy ten wiatr dotrze w głąb kontynentu?

Wiemy już, dlaczego silna wichura (niejedna) pojawi się na zachodzie Europy. Sprawdźmy teraz jaki przebieg będzie miało zjawisko oraz jak daleko w głąb Europy dotrze silny wiatr.

Jak daleko w głąb kontynentu dotrze wichura?

W niedzielę bardzo mocno wiało będzie w regionie południowej Hiszpanii. Wiatr może dochodzić tu do 100 km/h. Z początkiem nowego tygodnia silny wiatr uderzy w Wyspy Brytyjskie. Nie spodziewamy się tu trzycyfrowych wartości temperatury, lecz ponad 80 km/h wiało będzie z pewnością. I teraz mam dla Was ciekawostkę. Podczas gdy w zachodnią Europę uderzały będą kolejne niże przynosząc wichury i załamanie pogody, silnego wiatru całkowicie nie widać w centrum kontynentu.

Podczas gdy na zachodzie Europy wiatr będzie silny, w centrum i na wschodzie bezwietrznie
Silny wiatr na zachodzie kontynentu. W centrum Europy będzie spokojnie

Powyżej prognoza wiatru dla Europy na końcówkę pierwszej dekady marca. Widzimy tu, że kolejna wichura uderzy w zachód kontynentu. W tym samym czasie w centralnej i wschodniej Europie będzie praktycznie bezwietrznie. Wszystko to za sprawą silnego wyżu ze wschodu Europy, który pilnował będzie pogody na naszym kontynencie. Przeczytaj również: Potężna śnieżyca na początku marca przyniesie nawet pół metra śniegu

Zaskakujące prognozy pogody dla Polski

Weekend, zwłaszcza w południowo zachodniej połowie kraju upływa pod znakiem wiosennej aury. Jeszcze w poniedziałek, w południowej Polsce temperatury będą wiosenne. Jednak już od wtorku pogoda zacznie nas negatywnie zaskakiwać.

Prognozy temperatury. Pogoda w Polsce negatywnie zaskoczy
Pogoda w Polsce negatywnie nas zaskoczy

Widzimy, że wraz z nadejściem nowego tygodnia temperatury w Polsce nie będą nas już rozpieszczać. W drugiej części przyszłego tygodnia do kraju powrócą ujemne temperatury nocami. Mróz nie będzie może bardzo silny, jednak lokalnie spodziewać musimy się temperatur powietrza na poziomie -5, nawet -7 stopni Celsjusza. Zdradzę, że wichura w Polsce nie wystąpi, jednak sprawdźmy, czy w nadchodzącym tygodniu możemy spodziewać się porywów silnego wiatru. Jeszcze we wtorek, w północnej połowie kraju wiatr wiał będzie naprawdę mocno. Porywy wiatru przekraczały będą 60-70 km/h.

Nie wichura, ale dość silny wiatr w Polsce
Nie silna wichura, ale odczuwalny wiatr w Polsce

Wtorek będzie praktycznie ostatnim dniem, w którym odczuwalny będzie wiatr w Polsce. Od środy nasz kraj dostanie się pod wpływ wyżu ze wschodu Europy. W nasz region spływać zacznie chłodniejsze powietrze, o czym już wspominałem. Jednak niosło będzie to również uspokojenie wiatru oraz możliwe chwile ze słońcem. Zimowe temperatury przypominały będą nam, że to dopiero początek marca, ale za to słońce i wysokie ciśnienie atmosferyczne powinno nastrajać nas pozytywnie.