Wichura z wiatrem 80-100 km/h coraz bliżej. Silny prąd strumieniowy blisko Polski

Pogoda zacznie się uspokajać, jednak zanim to nastąpi czeka nas jeszcze wichura. W najbliższych godzinach w wielu regionach Polski siła wiatru przekraczać będzie 80 km/h. W górach wiatr wiać może z prędkością przekraczającą 100 km/h. Zapraszam na szczegóły.

Wichura w Polsce. Czym będzie spowodowana?

Na początek spójrzmy dlaczego silny wiatr znów pojawi się nad Polską. Oczywiście przyda nam się do tego mapa synoptyczna.

Wichura nad Polską. Przyczyny synoptyczne
Wichura nad Polską. Przyczyny synoptyczne

Powyżej mapa baryczna na poniedziałek 6 listopada. Na północy kontynentu królują niże (przynosząc silną śnieżycę w Skandynawii). Południowa Europa to obszar podwyższonego ciśnienia. Na zachód od Półwyspu Iberyjskiego rozbudował się silny wyż. Dlatego też pomiędzy północą, a południem kontynentu obserwujemy dość znaczną różnicę ciśnienia atmosferycznego. Tam gdzie duża różnica ciśnienia (gradient baryczny), tam silny wiatr. I znajduje to potwierdzenie w mapach siły wiatru dla Europy.

Wichura w wielu regionach kontynentu
Wichura w wielu regionach Europy

Widzimy, że obszar silnego wiatru doskonale pokrywa się z obszarem gęściej rozłożonych izobar (oznaka wzmożonego gradientu ciśnienia). Tak się składa, że Polska w dniu dzisiejszym znajduje się właśnie w tym obszarze.

Wichura nad Polską. Gdzie wiało będzie najmocniej i kiedy wiatr uspokoi się

Skoro znamy już przyczynę silnego wiatru w regionie, sprawdźmy teraz jaki przebieg będzie miała wichura, która jest bohaterem dzisiejszego wpisu.

Wichura nad Polską. Przebieg zjawiska

Na wstępie od razu napiszę, że dzisiejsza wichura nie będzie bardzo groźna. Raczej nie grożą nam szkody wiatrowe. Jednak wiało będzie naprawdę mocno, a wiatr przekraczający swą prędkością 80 km/h z pewnością na miano wichur zasługuje. Właściwie mocniej wiać zaczęło już w niedzielę. Tego dnia płytki niż przyniósł załamanie pogody w południowo wschodniej i wschodniej części kraju. Wraz z nasunięciem się niżu w kraju wzrastać zaczął gradient ciśnienia. Siła wiatru w niedzielę sięgała w wielu miejscach 60 km/h. To wiatr silny, obniżający komfort termiczny, jednak nie niosący ze sobą szkód. Nieco inaczej wygląda to w poniedziałek.

Wichura w poniedziałek w całym kraju
Wichura w poniedziałek w całym kraju

Powyżej prognoza siły wiatru na dzisiejszy dzień. Widzimy, że wichura dotyczy praktycznie całego kraju. Siła wiatru na nizinach przekraczać może 80 km/h. To jest już wiatr silny, mogący wyrządzać pomniejsze szkody. Z obecnych prognoza wynika, że nieco mocniej wiało będzie w południowej połowie kraju. W wyższych partiach gór spodziewamy się porywów wiatru przekraczających 100 km/h. Szczęśliwie wichura zacznie uspokajać się w poniedziałek wieczorem. We wtorek i w kolejnych dniach tygodnia silniejszy wiatr ograniczy się do regionów północnych i zachodnich. Nie będą to już jednak porywy tak silne jak podczas poniedziałkowego dnia.

Prąd strumieniowy blisko Polski

Czym jest prąd strumieniowy i czy z prądem związana jest wichura? I tak i nie. Prąd strumieniowy jest bardzo silnym wiatrem w naszym regionie wiejącym z zachodu na wschód. Jednak wiatr ten wieje bardzo wysoko nad powierzchnią Ziemi (w okolicach 9 km/h). Jest to wiatr wiejący na styku dwóch kompletnie różnych mas powietrza, jednak pomimo, że jego parametry wyglądają groźnie, nie wpływa on bezpośrednio na pogodę przy Ziemi. Pośrednio jak najbardziej. Wspomaga on powstawanie układów barycznych w regionie występowania. W obecnym czasie to właśnie za sprawą prądu strumieniowego w pasie Europy Centralnej powstają liczne płytkie niże przynosząc dynamikę w pogodzie.

Prąd strumieniowy w poniedziałek blisko Polski
Prąd strumieniowy blisko Polski

Powyżej mapa prędkości wiatru na wysokości 300 hPa (ok 9 km n.p.m). Widzimy tu, że blisko Polski znajdzie się dziś bardzo silny prąd strumieniowy. To nie przez to zjawisko towarzyszyła nam będzie dziś silna wichura, jednak warto wiedzieć, że to ciekawe zjawisko występuje dziś nad znacznym obszarem Europy.