Wichura z wiatrem ponad 250 km/h uderzy jeszcze maju. Tajfun Mawar przyniesie ulewy 300-700 litrów wody na metr

Pogoda w naszym regionie nie jest całkiem stabilna. Jednak to nic w porównaniu z tym co dzieje się i do końca maja będzie działo się na Pacyfiku. W okolicach Wyspy Guam obserwujemy rosnący w siłę tajfun, któremu nadano nazwę Mawar. Wraz z nim przez Ocean sunie wichura ze średnim wiatrem o prędkości 200 km/h.

Potężna wichura sunie przez Pacyfik

Na wstępie pokażę o jakim regionie Świata piszę. To środek Oceanu Pacyficznego. Na poniższej Mapie Google zaznaczyłem Wyspę Guam, w regionie której przetacza się obecnie tajfun.

Silna wichura towarzyszy rosnącemu w siłę tajfunowi Mawar
Tajfun Mawar i towarzysząca mu silna wichura

Tajfun dopiero przybiera na sile. Obecnie ciśnienie w jego centrum to niewiele poniżej 1000 hPa. Jednak w przeciągu kilkudziesięciu godzin niż pogłębi się, a ciśnienie w jego centrum wynosiło będzie zaledwie 935 hPa. Przy tak głębokim niżu (tajfunie) oczywistym jest bardzo silny, niszczący wręcz wiatr. Za kilka dni tajfun Mawar osiągnie 4 kategorię w skali Saffira-Simpsona co oznacza, że siła wiatru sięgać w nim może 250 km/h. Niektóre prognozy wyliczają, że Mawar osiągnąć może nawet kategorię 5 w powyższej skali o to oznacza już, że wichura o najwyższej sile przekroczyć może 250 km/h. Przeczytaj również: Potężny upał na wschodzie. Temperatury nawet do 48 stopni

Wichura sunie w stronę Filipin. Będzie ewakuacja mieszkańców?

Na drodze tajfunu Mewar są Filipiny. Nawet nie chcę wyobrażać sobie skali zniszczeń jaką przyniosłaby wichura z wiatrem 250 km/h uderzając w obszary zaludnione. Jednak prawdopodobnie tajfun zbliżając się do archipelagu zmieni kierunek na północy, a następnie nawet północno wschodni. Zobaczmy animację.

Wichura o potężnej sile szaleje na Pacyfiku

Podczas gdy przez bardzo długi czas wichura pędziła będzie wprost na Filipiny, przed samym archipelagiem zmieni kierunek na północ. To dobra wiadomość, ponieważ wg. powyższej prognozy ECMWF tajfun Mawar kilkaset kilometrów na wschód od Filipin nieść może wiatr o sile nawet 300 km/h ! Przy uderzeniu niżu o takiej sile infrastruktura na Filipinach zostałaby zrównana z powierzchnią Ziemi.

Nieprawdopodobne ulewy niesie tajfun Mawar
Tajfun Mawar niesie potężne ulewy

Podczas gdy do tej pory wichura była głównym tematem wpisu, nie możemy zapominać, że tajfun do również potężne ulewy. Powyżej suma opadów dla regionu do końca maja 2023. Nie pamiętam, bym w historii moich publikacji kiedykolwiek spotkał się z sumami opadowymi przekraczającymi 700 litrów wody na metr kwadratowy. Tyle właśnie prognozują modele w ścieżce przejścia tajfunu. To ścieżka nad otwartym Oceanem, jednak na samych Filipinach wody spadnie również mnóstwo. Ulewy z pewnością doprowadzą do powodzi i osuwisk błotnych. Jednak tak jak w przypadku wiatru pozostaje mieć nadzieję, że prognozy sprawdzą się i centrum tajfunu minie wyspy.

Burze i opady w Polsce. Jednak pogoda nie będzie bardzo groźna

We wtorek i środę nad naszym krajem zaznaczy się front atmosferyczny. Przyniesie on burze w Polsce i lokalnie dość silne opady deszczu. We wtorek burz spodziewamy się w zachodniej i południowo zachodniej Polsce. W nocy z wtorku na środę strefa frontowa przemieści się nad Polskę Centralną. W środę 24 maja burze występowały będą w Polsce południowo wschodniej.

Burze nad Polska w środę 24 maja 2023
Burze nad Polską w środę 24 maja 2023

Lokalnie w środę w części kraju pogoda może być dość dynamiczna. Burze przynosiły będą przede wszystkim ulewne opady deszczu. Lokalnie mocniej powieje, ale nie będzie to z pewnością wichura choćby w ułamku tak silna jak ta niesiona przez tajfun Mawar z Oceanu Spokojnego.