Niebezpieczna wichura zbliża się do Polski. Wiatr nawet powyżej 100 km/h, opady i burze

Po długotrwałej dominacji wyżu ze wschodu Europy sytuacja baryczna uległa zmianie. Jeszcze wczoraj byliśmy w polu przyziemnym pod wpływem wyżu „WOLFGANG” znad zachodniej Europy, nie oznaczało to jednak, że wszędzie aura dopisywała mieszkańcom Polski. Więcej o niedzielnym zgniłym wyżu tutaj.

W poniedziałek przez Polskę wędrować będzie front chłodny z wąską strefą opadów na omawianej strefie frontowej w kierunku południowo-wschodnim. Zdecydowanie groźniej będzie jednak we wtorek i w nocy z wtorku na środę, gdy nasza część Starego Kontynentu dostanie się pod wpływ nurkującego, wtórnego układu niskiego ciśnienia, jaki znad Skandynawii przemieszczać będzie się zmierzał na wschód kontynentu europejskiego. Pogoda zacznie uspokajać się w środę pod wieczór, najpóźniej na wschodzie.

Dodatkowym czynnikiem napędzającym układ niżowy o imieniu „SIGLINDE” będzie prąd strumieniowy wynikający z dużego kontrastu termicznego. Na poziomie izobarycznym 300 hPa (9140 m.n.p.g) prędkość wiatru przekroczyć może blisko 300 km/h, dodatkowo napędzając rozwój niżu.

Według prognoz szczególnie groźnie będzie na północy kraju, zwłaszcza z uwzględnieniem gmin nadmorskich. W głębi kraju wiać będzie nieco słabiej, bo od 70 km/h do 95 km/h. Na wcześniej wymienionych obszarach nawet powyżej 100 km/h. Na polskim morzu czeka nas silny sztorm. W północnej części Polski niewykluczone są również burze.

Nie tylko towarzyszyć będzie nam silny wiatr, ale także intensywne opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem, a w polskich górach mokrego śniegu.

Prognozowane położenie układu niskiego ciśnienia we wtorek według modelu GFS (opracowanie grafiki G. Zawiślak)

Prognozowane maksymalne porywy wiatru według modelu GFS na okres od 23.10.2018 r. do 24.10.2018 godzina 21 UTC