Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Zgniły antycyklon miejscami psuje pogodę w Polsce. Duże pogorszenie aury zmierza do kraju



Obecność wyżu, który może być także nazywany antycyklonem ze względu na charakterystyczną cyrkulacje powietrza w nim nie zawsze zapewnia jesienią i zimą pogodną aurą. Pod warstwą inwersyjną niejednokrotnie utrzymuje się zachmurzenie niskie m.in pod postacią chmur stratus, jak i też mgieł blokujących dopływ promieni słonecznych. Liczne są również płaty chmur stratocumulus.

Wyże baryczne w porze jesieni i zimy niejednokrotnie nasilają problem związany ze smogiem. Na ogół zanieczyszczenia utrzymują się pod warstwą inwersyjną wraz z mgłą, co prowadzi do dużego skażenia powietrza, który jest szczególnie groźny w okresie grzewczym, który rozpoczyna się już jesienią. Problemem jest również transport, zwłaszcza samochody starszego typu niespełniające norm emisji spalin. Dotyczy to szczególnie silników wysokoprężnych, których wiele jeździ po Polsce. Są to samochody zwłaszcza starszego typu pozbawione zaworów EGR, czy też filtrów cząstek stałych. Nie będziemy wchodzić jednak w temat tych drugich, które są usuwane przez właścicieli aut, a w przypadku EGR zaślepiane.

Na ogół cyrkulacja powietrza w wyżu jest słaba, co sprzyja znacznej akumulacji zanieczyszczeń pod warstwą inwersyjną. Problem smogu istnieje i nic się zmieni, jeśli Polski transport opierać będzie się na ogrzewaniu piecami starego typu, czy też poruszania się przestarzałymi samochodami zwłaszcza wyposażonymi w silniki diesla.

Aktualne zdjęcia satelitarne w świetle widzialnym okiem satelity geostacjonarnego ukazują, że nie cała Polska może cieszyć się przyjemną aurą.

Spory obszar chmur niskich, w postaci stratusa utrzymuje się m.in na południu kraju. Sondowanie atmosfery za pomocą balonów meteorologicznych z 12 UTC m.in z Popradu czy też warszawskiego Legionowa nie ukazało jednak występowania inwersji temperatury w pionowym profilu atmosfery.

Nad Polską obecne są dzisiaj nie tylko chmury stratus, występuje też stratocumulus, jak i też słabo rozbudowane w pionie Cumulusy. W wielu miejscach najbliższej nocy, zwłaszcza na południu powietrze może być złej jakości. Zdecydowanie lepsze będzie w nadchodzącym tygodniu, gdy zaznaczać będzie się strefowa cyrkulacja atmosfery ze składową północną.

Od północnego-zachodu do Polski zbliża się pogorszenie pogody, które wraz z poniedziałkowym dniem zmierzać ma na południowy-wschód. Więcej o dynamicznej aurze pisaliśmy tutaj.

Zdjęcie satelitarne ukazujące zachmurzenie nad Polską, zwłaszcza południową pod postacią chmur stratus.

Archiwalne prognozy modelu ICON na niedzielę