Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczące wichury uderzą w Polskę. Wiatr do 115 km/h. Gwałtowne wtargnięcie niżu w nasz region

Silne wichury uderzą w Polskę. Wiatr ponad 110 km/h. Burze i załamanie pogody


Mijają kolejne dni, a prognozy pogody dla Europy i Polski się nie zmieniają. Modele pogodowe wciąż widzą silne, a w wielu regionach niszczące wichury. We wpisie przypomnę, czym silny wiatr będzie spowodowany. Przejrzymy również jak najnowsze prognozy widzą scenariusz dla Europy, a także dla Polski.

Potężne wichury w Europie. Przyczyny

Jeśli interesujecie się nieco pogodą, z pewnością wpadło Wam w ucho, że za około tydzień czasu w Europę uderzy bardzo głęboki, aktywny niż. Jednak załamanie pogody i wichury nie byłyby tak silne, gdyby nie sprzyjające do tego warunki.

Wichury w Europie. Duża różnica ciśnienia
Wyż rozwinął się nad Europą. Wichury spowodowane dużym gradientem ciśnienia

Widzimy tu mapę baryczną na obecny weekend. Nad Europą panuje rozległy i bardzo silny wyż nazwany Fiona (ładnie). Ciśnienie w centrum wyżu wynosi ponad 1040 hPa. Wyż nie zapewnia pięknej, słonecznej pogody. Zjawisko takie nazywamy wyżem „zgniłym”. Jednak nie o tym w dzisiejszym wpisie. Dziś tematem przewodnim są wichury, a jak wiemy silny wiatr bierze się z dużej różnicy ciśnień na małym obszarze. I dlatego to właśnie wyż Fiona z ciśnieniem ponad 1040 hPa będzie kluczowy dla załamania pogody jakie przed nami.

Wyż w połączeniu z głębokim niżem przyniosą niszczące wichury w Europie
Głęboki niż i wysoki gradient ciśnienia. Niszczące wichury w Europie

Powyżej mapa baryczna Europy na początek przyszłego tygodnia. Widzimy, że wyż Fiona delikatnie odsunął się na zachód od Europy. Zrobiło to miejsce na gwałtowne wtargnięcie niżu atlantyckiego w okolice Bałtyku. Pomiędzy centrum niżu, a centrum wyżu różnica ciśnienia za około 6-7 dni wynosiła będzie prawie 100 hPa. Tak bardzo duży gradient baryczny musi przynieść silne wichury. Tak właśnie będzie, zobaczmy więc jak obecne prognozy pogody widzą przebieg tego zjawiska. Przeczytaj również: Gwałtowne ocieplenie w regionie. Będzie ponad 10 stopni Celsjusza

Potężne wichury przetoczą się nad Europą i Polską

Wiemy już, że przyczyną wichury, która nawiedzi Europę będzie duży kontrast ciśnienia pomiędzy wyżem z zachodu, a niżem wędrującym północą kontynentu.

Wichury nad Europą w ostatniej dekadzie grudnia

W Europie mocno wiało będzie już od niedzieli. W wielu regionach prędkość wiatru przekraczała będzie 70-80 km/h. Jednak najsilniejsze wichury uderzą w Europę pod koniec przyszłego tygodnia. W pasie od Wysp Brytyjskich, po Danię, północ Niemiec i Polski siła wiatru na otwartym morzu sięgać może 130-140 km/h. To są potężne, niszczące porywy wiatru. Z pewnością w okolicach przyszłego weekendu ruch morski w opisywanym obszarze będzie całkowicie sparaliżowany.

Silny wiatr dotrze do Europy w czwartek 21 grudnia
Silny wiatr dotrze do Europy w czwartek

Pierwsza strefa bardzo silnego wiatru dotrze do Europy 21 grudnia. Tego dnia na północy Wysp Brytyjskich wiatr wiać może z prędkością 130 km/h. Wichura o takiej sile z łatwością uszkadza dachy budynków, łamie, czy wyrywa drzewa. Jednak kulminacja wichury nastąpi w weekend 22-24 grudnia. Wtedy to centrum głębokiego niżu znajdzie się nad Bałtykiem, a w obszarze dużej różnicy ciśnienia znajdzie się między innymi Polska.

Wichury w naszym regionie w przyszłym tygodniu
Wichury w przyszły weekend w naszym regionie

Bardzo silny wiatr w Polsce w okolicy Świąt Bożego Narodzenia

Wiemy już dlaczego dynamiczna pogoda pojawi się w Europie. Wiemy również gdzie i kiedy wichury w Europie będą groźne. Czas, by przejść do prognoz dla Polski, ponieważ u w naszym kraju pogoda również będzie w najbliższym czasie groźna. Mocno powieje w Polsce już dziś (niedziela) i jutro. Nie są to jednak wichury, które są głównym tematem obecnego wpisu.

Koszmarne wichury uderzą w Polskę za kilka dni
Do Polski nadciągają koszmarne wichury

Wiatr będzie nam dokuczał przez cały rozpoczynający się tydzień. Jednak to co wydarzy się pod koniec tygodnia może być najgroźniejszym incydentem wiatrowym w tym roku w Polsce. Powyżej prognoza siły wiatru na piątek 22 grudnia. Widzimy, że model GFS prognozuje wiatr, który na lądzie nad Polską przekraczać może prędkość 110 km/h. Wichury o takiej sile przyniosą z pewnością zniszczenia. To nie ostatni strefa niszczącego wiatru nad Polską prognozowana w okresie Świąt. Poniżej prognoza wiatru na 24 grudnia.

Kolejne uderzenie wiatru w Wigilię w Polsce
Kolejne uderzenie silnego wiatru 24 grudnia

Znów widzimy, że siła wiatru może przekroczyć na nizinach 110 km/h. W górach wiałoby z pewnością jeszcze mocniej. Oczywiście, do incydentu wciąż jest jeszcze kilkadziesiąt godzin. Jednak prognozy wiatru są bardzo stabilne. Dodatkowo już teraz spełnia się scenariusz (silny wyż na południowym zachodzie Europy), który za wichury pod koniec tygodnia będzie odpowiadał. Wszystko wskazuje więc na to, że w przyszły weekend musimy przygotować się na groźną pogodę w naszym kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk